İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Synology DiskStation DS213+ Üzerine Uygulama (Paket) Nasıl Yüklenir?

Synology DiskStation DS213+ Üzerine Uygulama (Paket) Nasıl Yüklenir?


DS213+ ile ilgili daha önce ki yazılarda ürün incelemesi yaparak DSM’in nasıl kurulacağına bakmıştık. Üçüncü yazımızda ise ürüne nasıl yazılım ya da özellik kazandırabileceğimize bakıyor olacağız.

Synology DiskStation DS213+ Ürün İncelemesi – Donanım Özellikleri – Bölüm 1

Synology DS213+ Üzerine DSM (Disk Station Manager) Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ürüne web konsolundan ulaştığınızda masaüstünde bulunan Package Center’a tıklayarak cihaz üzerine yükleyebileceğiniz tüm paketleri barındıran uygulamayı başlatın. Package Center DSM’i yüklediğinizde varsayılan olarak gelen bir uygulamadır.


Resim-1

Package Center içerisinde Synology’ye ait tüm uygulamaları bulabilir, dilerseniz bu alanı kullanarak uygulamaları yükleyebilir, kaldırabilir ya da güncelleyebilirsiniz. Kısacası bu alanı mobil cihaz üreticilerinin (IPhone, Android, Windows Phone vb.) marketi gibi de düşünebilirsiniz. Tabi, buradaki fark tüm uygulamaların ücretsiz olması.


Resim-2

Aşağıdaki pencerede güncellenmek için bekleyen uygulamaları görüyorsunuz. Update All diyerek tümünü tek hamlede güncelleyebileceğim gibi her bir uygulamanın hemen sağ kısmındaki Update seçeneğini kullanarak tek tek işlem yapabilmekte mümkün durumda.


Resim-3

Backup başlığı altında cihaz içerisinde ki dosyaların yedeklerinin alınması için kullanılabilecek uygulamaları görebilirsiniz.


Resim-4

Multimedia başlığı altında ise cihazınızı Network’te, hatta internet üzerinden, yayın yapan bir media center haline getirebilmeniz mümkün durumda. İnternet üzerinden bu işlemin nasıl yapılacağını ayrı bir yazı da paylaşıyor olacağım fakat iş yerinizdeyken evinizdeki ’a ulaşıp arkadaşlarınıza fotoğraflarınızı ya da video’larınızı izletebilmeniz mümkün.


Resim-5

Business başlığı altında ise biraz daha orta ölçekli kurumlar için işlevsel olan uygulamaları bulabilmek mümkün. Örneğin şirketinize ait bir web sayfasını Joomla ile oluşturmak istiyorsanız bu alandaki uygulamaları kullanabilirsiniz. Ya da bir Mail Server kurulumu gerçekleştirmek istiyorsanız 10-15 dakika içinde hazır hale getirebilmek mümkün durumda.


Resim-6

Security başlığı altında ise bir antivirüs yazılımı ve kamera sistemi ile çalışan bir uygulama bulunuyor.


Resim-7

Ve son olarak Utilities başlığı altında ise yine şirketler için birçok uygulama bulabilmek mümkün durumda. Örneğin DHCP Server ya da DNS Server gibi.


Resim-8

Şimdi dilerseniz bir uygulamanın cihaz üzerine nasıl yükleneceğine de bakalım.

Package Center’a ulaştıktan sonra yüklemek istediğiniz uygulamanın üzerine gelin ve sonrasında Install’a tıklayın.


Resim-9

Aşağıdaki şekilde indirme işlemi başlayacaktır.


Resim-10

İndirme işleminden hemen sonra uygulamanın kurulum ekranı karşınıza geliyor olacak. Burada örnek olması için antivirüs yazılımının kurulumunu gerçekleştiriyorum.


Resim-11


Resim-12

Kurulum sonrasında uygulamanız ilgili alandaki yerini alacaktır. Üzerine tıklayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.


Resim-13

Uygulamayı kaldırmak için ise yapılması gereken yine uygulamanın içine girip sol köşede kalan Uninstall seçeneğine tıklamak. Uygulamayı tamamen kaldırmak yerine sadece anlık durdurmak istiyorsanız aynı alandaki Stop’u kullanabilirsiniz.


Resim-14

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap