İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Symantec ve Trend Micro
 3. Symantec Endpoint Protection 12.1’de Özel Kurulum Paketi Oluşturma

Symantec Endpoint Protection 12.1’de Özel Kurulum Paketi Oluşturma

Symantec Endpoint Protection Manager 12.1 kurulumu sonrası istersek özel yükleme paketleri oluşturarak istediğimiz bilgisayarlara bu yükleme paketleri aracılığıyla istediğimiz özelliklerin yüklenmesini sağlayabiliriz. Bu sayede farklı istemci ya da sunucu gruplarına farklı özelliklerin yüklenmesini sağlayarak değişik policyler aracılığıyla istediğimiz kısıtlamaları yapabiliriz.

Yapacağımız ayarlamaları üç başlıkta inceleyebiliriz. İlki;

Yeni İstemci Yükleme Ayarlarının Oluşturulması:

 • Bunun için öncelikle SEPM > Admin > Install Packages > Client Install Settings > Add Client Install Settings ‘e tıklıyoruz.


Resim – 1

 • Açılan istemci yükleme ayarları ekleme penceresinde oluşturacağımız ayarlar için isim veriyoruz. Select an installation type bölümünden ben sessiz kurulum yapmasını istediğim için silent’i seçiyorum.Upgrade settings bölümünden Remove all previous logs and policies, and reset the client-server communications settings’i işaretliyorum ki yükleme yapacağımız bilgisayarda daha önceden yüklenmiş başka versiyonlara ait log ve policies leri silsin,istemci-sunucu arasındaki bağlantıları sıfırlayarak yeniden oluştursun.


Resim – 2

 • Schedule Reboot bölümünde kurulum sonrası yeniden başlatma işlemini ayarlayabileceğimiz seçenekler bulunmaktadır. Kurulum sonrası hemen yeniden başlatma olsun istiyorsak Forced restart’ı belirlediğimiz bir zamanda yapılsın istiyorsak Delayed restart’ı seçip zamanı belirtiyoruz. İstersek mesaj bölümüne kullanıcıda gözükecek şekilde uyarı mesajı da ekleyebiliriz.


Resim – 3

Yeni İstemci Yükleme Özellikleri Ayarlama:

 • Bu defa SEPM > Admin > Install Packages > Client Install Feature Set > Add Client Install Feature Set’i tıklıyoruz.


Resim – 4

 • Açılan istemci yükleme özellikleri ekleme penceresinde yükleme paketine dâhil etmek istediğimiz yeni özellikler ekleyip çıkarabileceğimiz gibi önceki tüm sürümlere ait özellikleri de düzenleyebiliriz. Ayrıca sınıflandırma yaparak sunucular için ayrı istemciler için ayrı özelliklerde yükleme ayarları yapabiliriz. Tercihler doğrultusunda yükleme paketine eklemek istediğimiz özellikleri işaretledikten sonra bu ekranı OK’u tıklayarak kapatıyoruz.


Resim – 5

Yeni Özel İstemci Yükleme Paketi Oluşturma:

 • Oluşturacağımız özel istemci yükleme paketini dışarı çıkarmak için öncelikle SEPM > Admin > Install Packages > Client Install Package > Sağ taraftan 32 yada 64 bit paketten hangisini istiyorsak onu seçiyoruz ve Export a Client Install Package’ı tıklıyoruz.


Resim – 6

 • Örnek olarak Windows 7 32 bit işletim sisteminde kullanılmak üzere yükleme paketi oluşturacağım. Öncelikle Export folder bölümünden kurulum dosyasını çıkaracağım klasörü seçiyorum.

Otomatik yükseltme yüklemesi yapılmayacaksa tek kurulum dosyası oluşturmak için Create a single .EXE file for this package kutucuğunu işaretliyoruz.

Installation settings and features bölümünden oluşturduğumuz ayar ve özellikleri seçiyoruz.Eğer istersek bu bölümde default gelen seçenekleri de kullanabiliriz.

Preferred Policy Mode bölümünden uygulayacağımız ayarların bilgisayar bazlı mı, kullanıcı bazlı mı olmasını istediğimizi belirtiyoruz, ben bilgisayar bazlı olsun istediğim için Computer Mode’u işaretliyorum.

Export Settings bölümünden yönetilebilir istemci olmasını istediğimden Export a managed client’ı işaretliyorum.

Export packages with policies from the following groups bölümünden hangi grup yetkilerinin uygulanmasını istiyorsak o grubu işaretliyoruz.

Son olarak yükleme yaptığımız istemcilerde kurulum sonra yetkilerini alacağı gruba otomatik eklenmesi için Add clients automatically to the selected group kutucuğunu işaretleyerek OK’u tıklıyoruz.


Resim – 7

 • Bir iki dakikalık bekleme sonrasında kurulum dosyası hazırlanmış olur. Dosyaya c:\antivirus klasörü içerisinden erişilebilir.


Resim – 8

Artık oluşturduğumuz bu dosyayı istediğimiz istemcilere yükleyebiliriz. Bu işlemi istersek manuel istersek uzaktan yükleme yöntemi aracılığıyla yapabiliriz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.symantec.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumlu. Mersin Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümünü bitirdi.11 yıldır bilişim sektöründe çeşitli kademelerde görev aldı.3 yılı aşkın süredir bir yazılım firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak çalışıyor. MCITP:EA ve Symantec Technical Specialist (STS) sertifikalarına sahip.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Bügün ihtiyacım oldu faydalandım teşekkürler Hidayet

 2. 8 sene önce

  Hocam Bilgine ellerine sağlık.