1. Ana Sayfa
  2. Symantec ve Trend Micro
  3. Symantec Enterprise Vault Mobile Search Nedir?

Symantec Enterprise Vault Mobile Search Nedir?


Ruijie Teknoloji Günü

Bu yazımda Enterprise Vault’un Mobile Search bileşeni üzerinde durmak istiyorum. Symantec Enterprise Vault™ Mobile Search, mobile cihazlarınızdaki internet Browser’dan arşivlenmiş e-postalarınızı görmenizi ve arşivlenmiş e-postalarınızda arama yapmanızı sağlar. (browser-based )

Bu özelliğin kurulması için gereken sunucu gereksinimleri göz önüne alındığından “sıfır” maliyetli bir yöntemdir diyebiliriz.


Resim-1

Neticede bir Virtual Machine olarak düşünülürse vmem ve vcpu konusunda günümüzdeki şirket Network’lerinde pek sıkıntı çıkmayacaktır diye düşünüyorum. Yine de şirketinizde bu servisi kullanacak “kaç kişi var” sorusunu kabaca değerlendirmenizde fayda var.

Mobile Search bileşeni için işletim sistemi olarak Windows Server 2008 R2 kullanabilirsiniz.

Browser – based bir çözüm olduğunu belirtmiştik. O halde IIS gerekiyor diyerek devam edebiliriz.


Resim-2

Gereken minimum IIS role servisleri üstteki gibidir. HTTP Redirection yapmak isteyebilirsiniz! Neden isteyebileceğinizi alt satırlarda bulacaksınız J.

Tabii geleneksel olarak. .NET 3.5 SP1 Feature’ınıda unutmayalım. Mobile Search sunucunuz için SSL sertifikası edinmelisiniz.

Zira untrusted bir ssl sertifikası (self-signed) sürekli hatalar çıkarır (görsel problem olarak en azından) ve ancak TEST ortamı için uygun olabilir.

Gelelim Mobile Search bileşeninin kurulumuna :

Öncelikle API’sini kuruyoruz.

\Symantec Enterprise Vault\API Runtime\Symantec Enterprise Vault API Runtime.msi dosyasını kuruyoruz. Kurulumu bir kaç Next’ten ibaret.

Ardından Mobile Search bileşenini kuruyoruz.

\Symantec Enterprise Vault\Mobile Search\Symantec Enterprise Vault Mobile Search.msi.

Bu MSI’ı kurmadan önce bakmak isterseniz IIS Default Web Site içi boştur.


Resim-3

Kurduktan sonra /mobileSearch directory’si gelecek.

En azından bir logon sayfası gelsin diyerekten Logon Screen’i seçiyorum ama görüldüğü gibi tercihi bir durum.


Resim-4

Sonraki ekranda Enterprise Vault Alias’ınıza ihtiyacınız olacak.


Resim-5

Next ile devam ve kurulum başlıyor. Kurulum sırasında IIS’teki sayfanıza SSL sertifikası almadıysanız ( bind etmediyseniz ) hata alırsınız. Kurulum Rollback yapar. Normal bir durum sorun yok !! Sertifikayı yapılandırın tekrar kurulumu başlatın…

Kurulum sonrasında IIS’e bakarsak ;


Resim-6

Üstteki gibidir.

Erişim için https://ev_mobile_Search_server_fqdn/mobileSearch adresini kullanıyoruz. İsterseniz /mobileSearch dizini için HTTP Redirection yapabilirsiniz. J


Resim-7

Benim test ortamımda durum şu şekilde.


Resim-8

Not : aydogmusoglu.com Domain’im Godaddy’de host edildiğinden DNS Manager’ımdan DNS Zone’um altına evmobile (A) record’unu açtım !!!

User Name : baris

Password : Password1

Domain : aydogmusoglu bilgileri ile arşivlenmiş Email’lerimi arayabileceğim ortama giriş yapıyorum.


Resim-9

Test ortamı olduğundan 3-5 Email’im var. Kriter belirlemeden Search’e bastığımda durum aşağıdaki gibidir.


Resim-10

Not: Deneme kısmını ekran görüntüsü alamayacağım için Laptop’ımın Browser’ından yaptım. Kullandığınız Mobile Device’taki Browser’da da durum aynı. (Zaten amaç mobile device’lar )

EV Mobile Search yapılandırması da bitmiş oldu. Bu işlemler silsilesinde dikkat edilecek hususlar şunlardır.

  • Mobile Serach Server SSL sertifikası
  • Server FQDN’i
  • Firewall’da port/protocol yapılandırması ( port forwarding )

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap