1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Surface PRO 2’de Gelen Yenilikler Nelerdir?

Surface PRO 2’de Gelen Yenilikler Nelerdir?


Microsoft Surface Pro’dan sonra geçtiğimiz aylarda Surface Pro 2’yi de piyasaya sürdü. Henüz ülkemizde satışa sunulmasa da Surface Pro 2’yi inceleme fırsatı bulduk. Surface Pro 2 bazı yenilikler ve iyileştirmeler ile geliyor. Bu yazımda Surface Pro 2 ailesi ile yapılan bu iyileştirmeler ve yeniliklerden bahsediyor olacağım.


Resim-1

ŞARJ ÖMRÜ :

Surface Pro 2 artık daha uzun bir pil ömrüne sahip. Bu iyileştirmenin Surface Pro2 ile en güzel iyileştirmelerden biri olduğunu ifade edebiliriz. Artık yeni Surface 2 Pro eski versiyon una göre %70- %75 daha fazla pil ömrü sunuyor,

Surface Pro 2 de, İntel in 4. Jenerasyon Core i5 işlemci ( Hasswell kod adlı) kullanılmış. Bu işlemci ile hem pil ömrünün daha uzatılması sağlanmış, hem de daha hızlı bir CPU kazanılmış. Surface Pro 2; Pil ömrü aktif bir kullanımda ( de sörf, video izleme vs.) 7-6 saat lik bir süreye kadar kullanım sağlıyordu. Ama son gelen bir firmware güncellemesini yükleyince bu süre yaklaşık 8.5 saat e kadar artıyor. Ben kişisel çok aktif bir kullanımda da 8 saatlik bir süreyi yakalayabildim. Surface PRO 2 alacak ya da almış olan tüm kullanıcılara bu güncellemeleri yüklemesini kesinlikle tavsiye ediyorum. Aşağıda daha iyi karşılaştırma yapabilmeniz için bir benchmark sonucunu paylaşıyorum.


Resim-2

Ayrıca Power Cover denilen bir kapak ile pil ömrü ekstradan 2,5 saat kadar arttırma imkanı sunuluyor. Power Cover’ı bildiğiniz klavye ye entegre edilmiş ektra bir pil ünitesi olarak düşünebilirsiniz. Tabi normal olarak standart Type cover’dan daha ağır ve daha kalın olacaktır. Ama daha fazla pil ömrü isteyenler için vazgeçilmez olabilir. (Yalnız bu power cover henüz piyasaya sürülmedi)


Resim-3

PERFORMANS :

Surface Pro zaten hızlı bir işlemci ye sahipti. Ancak Surface Pro 2 de kullanılan yeni İntel i5 işlemci Surface in hızına hız katmış durumda. Microsoft un açıklamalarına göre eski Surface PRO dan % 10 ila %20 daha hızlı bir cihaz ile karşılaştığımızı söyleyebiliriz,

Ayrıca artık daha fazla RAM kullanabilme seçeneğimiz bulunuyor, Yeni Surface PRO 2 de 4 GB ve 8 GB seçenekleri ile piyasaya sürüldü

Disk olarak ise 64GB, 128GB, 256GB, 512GB seçeneklerimiz bulunuyor, Ekran kartında ise Surface Pro 2 de İntel HD4400 kullanılmış. Bu ya da yaklaşık olarak eski Surface ‘e göre %50 performans artışı sağladığı Microsoft tarafından belirtiliyor.

Surface Pro 2, Windows 8.1 işletim sistemi ile kurulu olarak geliyor

YENİ TYPE COVER

Surface 2 Pro ile gelen Type Cover eskisine oranla biraz daha ince ve hafif olduğunu belirtebiliriz. İlave olarak diğer güzel bir özellik olarak Type Cover da ışıklandırma kullanılmış. Bu şekilde gece ya da ışıksız ortamlarda işe yarayabilecek hoş bir özellik eklenmiş.


Resim-4

SOĞUTMA VE DAHA SESSİZ ÇALIŞMA

Surface Pro 2’nin eski Surface’e göre daha az ısınıyor ve daha sessiz çalışıyor. Burada Surface Pro 2 de geliştirme yapılan fan teknolojisi nin ve termal soğutma sistemlerinin katkısı belli oluyor. Benimde kişisel kullanımlarında eski Surface göre özellikle oyun oynarken yaşanan ısınma problemi giderilmiş gözüküyor.


Resim-5

EKRAN İYİLEŞTİRMESİ


Resim-6

Surface Pro 2, 1080p’lik Full HD bir ekran geliyor. Ekran genel olarak daha parlak ve renkler in daha canlı olduğunu ifade edebiliriz.

DOCKİNG STATION

Surface Pro 2 ile gelen yeniliklerden biri de Docking Station. Docking Station ile ofisinizde ya da evinizde kolayca takarak isterseniz monitor, klavye bağlayarak kullanım sağlayabilirsiniz,


Resim-7

Docking Station da aşağıdaki portlar bulunmaktadır;

Mini DisplayPort: External monitor kullanabilmek için bir Mini Display bulunuyor. Bu port 3840 x 2160 çözünürlük desteklemektedir.

USB port: 1 adet USB 3.0 port ve 3 adet USB 2.0 port sağlamaktadır.

Ethernet: 10/100 lük bir ethernet girişi.

Audio input/output ports: Speaker ve Mikrofon girişleri.

Charging port: Docking Station da şarj edebilmek için giriş.


Resim-8

Surface Pro 2 de bir USB 3.0 port bulunmaktadır.


Resim-9

2 KADEMELİ KİCK STAND

Surface Pro 2 artık iki kademeli kick stand ile geliyor. Bu şekilde Surface Pro 2 yi masanızda farklı açılarda konumlandırabiliyoruz.


Resim-10

GELİŞTİRİLMİŞ SES DESTEĞİ

Surface Pro 2 de daha kaliteli bir ses sistemi ile geliyor. Surface Pro’dan daha yüksek ve daha kaliteli ses sunuyor. Virtual Surround ile film ve audio kaynaklarında surrond ile daha iyi bir ses desteği sunuyor.

GELİŞTİRİLMİŞ KALEM KULLANIMI

Surface PRO 2’de yapılan özelliklerden biri de ekran kalem özelliği, yeni kalem ve sensörler daha hassas ve daha kullanışlı olduğunu ifade edebiliriz. Bu şekilde resim ya da çizimlerde daha kolay kullanım sağlanıyor. Örneğin ekrana kalem ile az bastığınızda ince bir çizgi çizebiliyor veya biraz daha bastırdığınızda daha kalın bir çizgi çizebiliyor.

Ürünle ilgili daha detaylı bilgiye http://www.microsoft.com/surface/en-us/products/surface-pro-2 linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Selçuk ARSLAN, 1982 İstanbul-Kadıköy doğumludur. Yaklaşık 10 sene önce IT dünyasına giriş yapmış, ve bu süre içerisinde Türkiye, Amerika ve Hollanda da bulunan çeşitli firmalarda danışmanlık, proje kurulumları ve eğitim hizmetlerinde bulunmuştur. MCP, MCSA,MCSE,MCTS Exchange 2007/2010,MCTS Sharepoint, MCTS SQL Server, MCTS Operations Manager, MCTS (Windows Server), MCITP Enterprise Server Administrator, Exchange Administrator, Database Administrator, Virtualization Administrator, Sharepoint Administrator MCT, CCNA, CEH sertifikalarına sahiptir.

Yorum Yap