İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. Stored Procedure – Saklı Yordamları Versiyonlama

Stored Procedure – Saklı Yordamları Versiyonlama

sp_logo

Server Veritabanı Yöneticilerinin / Geliştiricilerin genelde bilmedikleri fakat güzel özelliklerden biri olan – Saklı Yordamların versiyonlarından bahsediyor olacağım.

Burada yer alan “Create Procedure” içeriğini inceleyecek olursanız syntax bölümünde “; numara” ile yazan kısım var. Kullanımı aslında gayet basit olmakla beraber aynı isimdeki stored procedure’leri gruplamak için kullanılması ve versiyonlamasını göstermektedir.

Basit bir Örnek ile inceleyelim.

Yeni bir sp oluşturuyoruz.

CREATE PROCEDURE dbo.MsHowToKayitGetir as
select ‘MSHOWTO’ as Baslik

Aynı sp’yi “; numara” ifadesi ile versiyonluyoruz.

CREATE PROCEDURE dbo.MsHowToKayitGetir;2
as
select ‘MSHOWTO ÇÖZÜM SANATTIR’ as Baslik

Şimdi oluşturduğumuz her iki SP’yi çalıştırıyoruz.

Resim-1

Yukarıdaki resimde gördüğünzü gibi birbirlerinden farklı değerleri ekrana getirdi. Management Studio’dan da kontrol edelim bakalım neler göreceğiz.

Resim-2

Resim-2 de görüldüğü gibi tek bir sp mevcut, versiyonladığımız ve bize sonuç olarak MSHOWTO ÇÖZÜM SANATTIR baslığını dönen sp’miz görünmüyor. Fakat alter etmek istediğimizde her iki sp içeriğide gözükmektedir.

Resim-3

Peki ben “[dbo].[MsHowToKayitGetir] “ isimli ana stored procedure drop edecek olursam ne olur ? Tabi ki versiyonlanmış hali de kullanılamaz olacaktır.

Resim-4

Bu özelliği nerede kullanabilirsinzi diye düşünecek olursanız, mevcut sp’leri revize ederken yada değiştireceğiniz zaman yeni bir isimde oluşturmak yerine versiyonlayıp kullanabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs:, , , , sql, SQL Server, Stored Procedure

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap