1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Server Sys.Messages Hata Tablosu

SQL Server Sys.Messages Hata Tablosu

3204_3204_mssql-(1)-en-us-en-US
1
Ruijie Teknoloji Günü

Server tablosu veya katalog tablosu, bir hata oluştuğunda tarafından görüntülenen hata mesajlarına sahiptir. Hata iletisi katalog görünümleri sys.sysmessages ve ve orada master.sys.sysusermsgs tablosundan değerleri var.

Resim1

Ciddiyet seviyesi problemin tipini söyler. Ciddiyet seviyesinin her birinin neyi ifade ettiğini anlamak için http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa937483(SQL.80).aspx adresini ziyaret edin.

Bir kullanıcı, sp_addmessage saklı yordamını kullanarak 1-25 önem seviyesinde özel hata mesajları ekleyebilir. Aşağıdaki sorgu, sys.messages katalog görünümüne özel bir mesaj ekler.

Transact-SQL
1
2
3
4
USE master;
GO
EXEC sp_addmessage 51000, 16,   N‘This is a custom error message’

Sorgu çıktısı ise aşağıdaki gibidir.

Resim2

Prosedür sys.messages görünümüne message_id 51000 ve önem seviyesi 16 olan özel bir “Bu özel bir hata mesajı” mesajı ekler.

Özel mesaj, yukarıdaki anlık görüntüde gösterildiği gibi sys.messages tablosuna eklenir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap