İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. SQL Server
 3. SQL Server 2016 Yenilikleri – In-Memory OLTP Geliştirmeleri – Bölüm 2

SQL Server 2016 Yenilikleri – In-Memory OLTP Geliştirmeleri – Bölüm 2

SQL Server 2016 yenilikleri serisine devam ediyoruz.

Serinin bir önceki yazısında DW konseptinde yani ColumnStrore Index’lerde yapılan geliştirmelere göz atmıştık.

Serinin tüm yazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

SQL Server 2016 Yenilikleri – In-Memory DW – Updatable ColumnStore Indexes – Bölüm 1

SQL Server 2016 Yenilikleri – In-Memory OLTP Geliştirmeleri – Bölüm 2

SQL Server 2016 Yenilikleri – Operational Analytics – Bölüm 3

Bu yazımızda In-Memory OLTP konseptinde yapılan geliştirmelere odaklanacağız.

In-Memory OLTP, SQL Server 2014 ile birlikte karşımıza çıktı. Bu teknoloji sayesinde INSERT, UPDATE, DELETE işlemlerinde 30 kata varan performans elde etmek mümkün oldu.

“Lock ve Latch olmayan. ACID kurallarını destekleyen ve multi-version optimistic concurrency control prensibi ile transactionları yöneten. Verinin memoryde tutulduğu. Arka planda C ve FileStream nesnelerinin kullanıldığı mevcut Database Engine’e entegre yeni bir teknoloji. Bu teknoloji INSERT, UPDATE, DELETE performansını 30 kat arttırmak konusunda iddialı.”

Testlerimizde de gördük ki bu teknoloji sayesinde OLTP işlemlerinin performansı etkileyici şekilde artıyor. Ancak paylaşılan istatistiklere göre uyumlu veritabanı oranı %5 civarında görünüyordu. Bunun  nedeni kısıtların çok fazla olmasıydı. Neyse ki SQL Server 2016 ile birlikte bu kısıtların birçoğundan kurtulduk. Son durumda uygulanabilme oranının bir hayli yükseleceğini düşünüyoruz.

Teknoloji trendinin bizi getirdiği noktadan baktığımızda git gide daha modern donanımların yaygınlaşacağını göreceğimiz çok açık. Artık eskiye nazaran daha fazla CPU ve daha fazla memory ile çalışabiliyoruz. Rekabetin artması birim zamanda verilen karar miktarının artmasına sebep oluyor. Karar verme ve operasyon hızının artması için de veri analizinde baş döndürücü bir hıza ihtiyaç duyuluyor.

Şimdilerde devler teknoloji ve matematiği bir araya getirerek bu konularda pratik çözümler sunmaya çalışıyor. Bu çabanın sonucu olan In-Memory OLTP sayesinde RDBMS sistemleri yeni dünya ihtiyaçlarına cevap verebilir hale gelmektedir. Gerçek zamanlı ve/veya düşük gecikmeli analiz, raporlama çözümleri Microsoft, Oracle, IBM vs. gibi bir çok dev tarafından tanıtılmaktadır. Microsoft tarafına odaklanırsak; RDBMS sistemlerinin yaygın, başarılı ve akılda kalıcı çalışma şeklinde pek bir değişiklik yapmadan In-Memory OLTP yi kullanmak mümkün.

Gelelim SQL Server 2016 ile birlikte duyurulan bazı önemli In-Memory OLTP geliştirmelerine;

 • In-Memory OLTP kapsamında tanımlanan tabloların (Memory Optimized) maksimum boyutu 256 GB’dan 2 TB’a yükseltildi.
 • Artık tablo, procedure, index için ALTER komutları kullanılabilmektedir. Yani Schema da sonradan değişiklik yapılabilir.
 • Yeni versiyonda Natively olarak compile edilmiş (C dll) scaler fonksiyonlar tanımlanabiliyor.
 • İç içe Natively Compile procedureleri kullanmak mümkün.
 • Artık DML trigger tanımlanabilmekte.
 • TDE Encryption bu versiyonda destekleniyor.
 • Multiple Thread ve Parallel Plan geliştirmeleri ile bir önceki versiyona göre çok daha daha fazla performans elde etmek mümkün.
 • OUTER JOIN, UNION, DISTINCT, SubQuery, FOREIGN KEY, CHECK, UNIQUE constraint ve NULL kolon desteği mevcut.
 • Nihayet Memory Optimized tablolarda ColumnStore index tanımlanabiliyor. Bu hem yazma hem de okuma performansında şaşırtıcı bir artışın olacağı anlamına geliyor.
 • Saniyede 1.2 milyon transaction veya 900 MB/s veri yazma hızına erişilebiliyor.

 

Şu linkten In-Memory OLTP ile birlikte desteklenen ve desteklenmeyen veritabanı özelliklerini inceleyebilirsiniz: https://msdn.microsoft.com/en-us/library/dn133189.aspx

In-Memory OLTP’nin genel kullanım paternlerine şu linkten erişebilirsiniz:
https://msdn.microsoft.com/library/dn673538.aspx

Yenilikleri buraya kadar özetlersek;

In-Memory OLTP sayesinde INSERT, UPDATE, DELETE performansı 30 kat artıyor. Bu Teknoji’de verinin direk Memory’den sunulması, lock ve latch olmaması SELECT performansında da dikkat çekici bir artış sağlıyor. Ancak SELECT performansını asıl arttıran In-Memory DW başlığı ile gelen ColumnStore indexler olmuştur. Bu indexlerin sunduğu performans artışı ise yaklaşık olarak 100 kattır.

In-Memory OLTP ile In-Memory DW bir araya geldiğinde ise ortaya Operational Analytics adı ile duyurulan yenilik çıkıyor. Etkileyici bir tasarım. Bir sonraki yazımızda bu konuya odaklanmayı planlıyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilge Adam Bilişim Hizmetleri, Kurumsal Veri Yönetimi ve İş Zekası Birimi’nde Takım Lideri olarak görev alan Abdullah Altıntaş, Microsoft SQL Server ve Oracle veritabanı yönetim sistemleri üzerinde çalışmalar gerçekleştirmektedir. Veritabanı tasarımı ve geliştirilmesi, veriambarı tasarımı ve ETL süreçleri, raporlama ve iş zekası gibi konularda kurumsal firmalara eğitim, danışmanlık ve proje hizmetleri vermektedir. Microsoft SQL Server alanında hem “Data Platform” hem de “Business Intelligence” branşlarında MCSE ünvanına sahip olan Abdullah Altıntaş aynı zamanda MCT sertifikasına da sahiptir. Güncel gelişmeleri, elde ettiği deneyimlerini ve birikimlerini makaleler, webinarlar ve seminerler vasıtasıyla paylaşan Abdullah Altıntaş aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans programına devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)