İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL 2008 R2 Maintenance Plan Oluşturmak

SQL 2008 R2 Maintenance Plan Oluşturmak


SQL Server üzerinde çalışan veritabanlarımızın yedeklerini düzenli olarak  yedeklemek için ve geriye dönük verilerin düzenli bir şekilde takibini gerçekleştirmek istiyorsak  eğer maintenance planlar oluşturarak iş yükümüzü hafifletebiliriz. Maintenance plan sadece yedekleme işlemi için değil çeşitli Histroy cleanup, Reorg, Shrink Database, Notify Task,Execute SQL Server Agent job gibi işlemleri oluşturmak içinde kullanılır. Yedekleme nedir IT çalışanları için yedekleme neden önemlidir sorularının cevaplarını daha önce yazmış olduğum IBM DB2 backup & Restore makalesinden inceleyebilirsiniz.

Gerekli bilgilerden sonra SQL Server Management  Studio çalıştırıyoruz.


Resim-1

Management’i genişleterek  Maintenance plan altından New Maintenance plan oluştura tıklıyoruz. Eğer istersek wizard’ı kullanabiliriz.


Resim-2

Oluşturduğumuz Maintenance plan’a bir veriyoruz.


Resim-3

Maintenance Plan Task altından çeşitli görevler tanımlayabiliriz. Uygulama gereği Backup görevini tanımlayıp edit diyerek devam ediyoruz.


Resim-4

Yedeklemek istediğimiz veritabanlarını seçiyorum


Resim-5

İlgili Schedule type  ve hangi saat hangi gün yedekleme işlemi gerçekleştireceğini belirliyoruz.


Resim-6

Oluşturmuş olduğumuz görevi manuel olarak tetikleyerek görevin başarı ile tamamlandığını görmekteyiz.


Resim-7

Görev sonucunda alınan yedeğin son halini görmekteyiz.


Resim-8

Bu makalemizde Maintenance Plan nasıl oluşturulur IT yöneticileri için neler sağlar konularına değindik bir sonraki makalede görüşmek üzere

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Takasbank da Sanallaştırma Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap