1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Spam Kralına Rekor Ceza


0

ABD’nin Teksas kentindeki federal mahkeme, dünya çapında istenmeyen elektronik posta (spam) ”krallarından” biri olarak anılan eski bir öğrenciye 10 milyon dolarlık para cezası verdi.

Mahkemeden yapılan yazılı açıklamada, ”Spamlar, sadece toplumun değil aynı zamanda bilgisayar kullanıcılarının karşılaştığı en ciddi sorunlardan biri haline gelmiştir” denildi.

24 yaşındaki sanık Ryan Pitylak hakkındaki 10 milyon dolarlık para cezası mahkumiyetinin de duyurulduğu açıklamada, bu davanın istenmeyen

elektronik posta mesajları gönderenlerin en kötülerinden birine dur demekle kalmayıp, para kazanmak amacıyla bu tür mesajlar göndermeye

niyetlenenlere de bir uyarı niteliği taşıdığının altı çizildi.

Pitylak, 3 suç ortağıyla birlikte internet kullanıcılarına 250 değişik kullanıcı adıyla milyonlarca istenmeyen elektronik posta göndermekle suçlanıyordu.

İnternet kullanıcılarına gönderilen spamlarla kullanıcılardan kişisel bilgiler ve adresler isteniyor, bu bilgiler daha sonra, gizlilik garantilerine rağmen şirketlere satılıyor. Pitylak, bir bilgisayar dünyası dergisinde dünyanın en kötü dördüncü istenmeyen elektronik posta göndericisi olarak tanımlanmıştı.Sanık, kısa süre önce San Antonio Express’e verdiği demeçte ise bu işi bıraktığını ve spamlara karşı mücadele etmek için bir internet güvenlik şirketi kurduğunu açıklamıştı.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz