1. Ana Sayfa
  2. Microsoft PowerShell
  3. Sistemciler İçin PowerShell Öğreniyorum – Fonksiyonlar – Bölüm 5

Sistemciler İçin PowerShell Öğreniyorum – Fonksiyonlar – Bölüm 5

Bu bölümde Fonksiyon yönetim özellikleri ile birlikte COM objelerinin kullanılması da incelenecektir.


Resim-1

Fonksiyon içerisinde statementlar kullanılabileceği gibi aynı zamanda COM objeleri de oluşturulabilir. Aşağıda oluşturulan fonksiyon ile Internet Explorer COM objesi oluşturulmuş ve fonksiyon içerisinde kullanılmıştır.


Resim-2

WikiArama fonksiyonu içerisinde kullanıcıdan yalnızca search değişkeni istenmiştir. Kullanıcı bu değişkeni parametre kullanımı ile ya da direk fonksiyon isminin yanına ilgili değeri girerek doldurabilir.

Fonksiyon içerisindeki kod döngüsü ise bir adet Internet Explorer objesi oluşturarak ilgili sayfaya gitmesini sağlamaktadır. Yalnızca sayfa URL’nin sonundaki değişken kullanıcıdan istendiği için fonksiyon her çalıştırıldığında dinamik Wikipedia sayfasına gidilmektedir.


Resim-3

Fonksiyonların değiştirilmesi ve kaldırılması

Script içerisinde kullanılan istenildiği takdirde değiştirilebilir ya da tamamen kaldırılabilir.

Değiştirilmek istenen fonksiyon için yapılması gereken aynı fonksiyonun değiştirilen kısımları ile birlikte tekrardan oluşturulmasıdır.


Resim-4

Test fonksiyonu konsol içerisinde çağrıldığında güncelleştirilmiş ikinci sürümün çıktı olarak verildiği görülmektedir.


Resim-5

Fonksiyonların kaldırılması için ilgili oturumunun kapatılması sağlanabilir. konsolundan ya da çalıştırılan script içerisinden çıkıldığında fonksiyon ve fonksiyona atanan değerler kaldırılacaktır.

Ayrıca Del komutu kullanılarak ilgili fonksiyon aynı oturum içerisinde silinebilir.

Resim-6


Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. İnternetin olması çok iyi