İlginizi Çekebilir
Azure Periyodik Tablo
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Şirket içi VM’lerinizi Azure’da Yönetilen Disklere Kopyalarak Koruyun

Şirket içi VM’lerinizi Azure’da Yönetilen Disklere Kopyalarak Koruyun

031219_0915_irketiiVMl1.png

Microsoft Azure ürün grubundaki mühendisler geçtiğimiz günlerde On-Premise sistemlerimizi daha kolay korumamızı sağlayan yeni bir özellik geliştirdiler. Bu özellik şu an için sadece ve Fiziksel makineleri kapsıyor ve ile yönetilen disklere (Managed Disk) doğrudan kopyalama işlemi gerçekleşerek VMware sanal makinelerinin ve fiziksel makinelerin olağanüstü durumdan kurtarılması sağlanıyor.

Bahsedilen bu özelliğin en büyük faydası artık makinelerinizi çoğaltmak için birden fazla hedef depolama hesabı (Stroage Account) oluşturmanız ve yönetmeniz gerekmiyor. Çalışma şekli ise en özet hali ile şu şekilde oluyor; On-Premise ortamda yer alan VMWare sanal makinelerindeki veriler, seçilmiş olan bölgedeki bir önbellek depolama hesabına gönderiliyor ve ardından Site Recovery bunları yönetilen disklere yazıyor.

Resim-1

Yönetilen Disklerin ne fayda sağladığını, sistem yöneticilerinin işlerinin nasıl kolaylaştırdığını bu yazıda detaylandırmıyorum. İsteyenler olursa mshowto.org içerisinde bu makaleleri okuyabilirler.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , , , , azure site recovery,vmware

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap