İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. DevOps
 3. Custom Resource Providers ve Azure Function Kullanım Örnekleri – Bölüm 1
k_zd_m_

Custom Resource Providers ve Azure Function Kullanım Örnekleri – Bölüm 1

111919_2303_CustomResou1.png
Ruijie Teknoloji Günü

Bir süredir yazmak istediğim seri ile karşınızdayım. Öncelikle seriyi okumadan önce lütfen Mshowto Blog’u üzerinde veya internette takip edebileceğiniz Azure Resource Manager Template Nedir ? Ne işe yarar ? isimli yazıları okumanızı tavsiye ederim. Eğer Azure Resource Manager Deployment modeline az bir seviyede hakim iseniz bununla beraber kendinizi DevOps kültürünün bir parçası olduğunuzu farkettiğiniz zaman ise Infrastrature As Code ile uğraşmaya başladınız demektir. Temel amacımız yazı serisi içerisinde vermek istediğimiz veya aktarmak istediğimiz konu Azure Resource Manager‘ın bir parçası olan kullanarak ve işin içerisine son zamanların gözde servisi olan Azure Function dahil ederek bu muhteşem ikilinin aralarında bulunan çalışma prensibini göstermek olacak. Bu terimleri yazımızın ilerleyen kısımlarında tek tek açıklıyor olacağım.

Resim-1

Custom Resoırce Provider tanımına geçmeden önce hızlıca Azure Resource Manager  Nedir ? ve Azure Functions  Nedir ? konularından bahsedelim. Öncelikle Azure Resource Manager Template dağıtım modelini kullanmanın avantajlarından kısaca bahsedelim. En basit haliyle Azure Resource Manager Template dağıtım modelini kullanarak geliştirmiş olduğunuz JSON ( declarative syntax ) ile tekrar edilebilir, validate edilmiş ve DevOps kültürüne uygun olarak deployment pattern’leri ( şablonları ) hazırlayabilir ve tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Green Field bir deployment yaptığınız zaman veya hali hazırda mevcut bir ortamınız için geliştirilmiş olan Azure Resource Template‘lerini Dev, UAT, Production ortamlarınız için tutarlı deployment şablonları hazırlayabilirsiniz. Yine tahmin edebileceğiniz gibi farklı deployment araçları kullanarak Terraform, Ansible(her ne kadar configuration as code giriyor olsada IaC ve CaC ) olarak da kullanabilir) dağıtım yapabilirsiniz.

Azure Resource Manager template’leri daha önce dediğimiz gibi bize tutarlı, tekrar edilebilir, moduler hale getirilmiş, validate edilmiş ve CI/CD süreçlerine entegre olurken çok farklı avantajlar sağlıyor. Deployment süreçlerini yönetirken hangi tool ile bu işi sırtlanmanız gerektiğini siz belirleyebilirsiniz. Daha öncesinde farklı deployment aracı olan Terraform özelinde konuştuğumuz video serisimize Bulut Bilişim Çözümleri ve Ötesi isimlı youtube kanalı içerisinden bakabilirsiniz.

Resim-2

Azure Function ile ilgili yaklaşık iki sene önce bir yazı yazmıştım ama o kadar hızlı değişiyor ki yetişmek mümkün değil. Uzun bir süredir Azure Automation kullanarak schedule edilen standard tasklarımı veya Azure Automation hizmetinde tasarladığım WebHook özelliğini kullanarak request ettiğim custom süreçlerimi öncelikli olarak Azure Automation içerisinden yönetiyordum ancak oyuna Azure Function hizmetinin Powershell desteği ile girmesiyle beraber şimdi ise iki tarafıda yoğun olarak kullanıyorum fakat Serverless Automation kavramında Azure Function oyuna dahil olduğu için içerisinde Powershell kullanmayı daha çok tercih etmeye başladım şu sıralar. Azure Functions en çok DevOps tarafında Serverless Automation olarak karşımıza çıkıyor ve EventGrid, Storage Queue veya Services Bus ile yaptığınız entegrelerde inanılmaz sonuçlar alabiliriz. Bu konuyu başka bir yazıda ele alacağım. Neredeyse artık Event-Driven Orchestration dünyasının nimetlerinden faydalanmamak imkansız gibi gözüküyor.

Azure Function kendi içerisinde v1 ve v2 olarak ikiye ayrılmakta (v3 olarak da karşımıza geliyor henüz preview modunda), yeni bir Azure Function oluşturmak istediğiniz zaman hangi versiyonu seçmeniz gerektiğinize emin olmalısınız. Temel anlamıyla, v1 desteklemiyor. kullanmak istiyorsanız v2 ile devam etmenizi tavsiye ederim. Sebebi ise dışında, Azure Function v2 bize çok fazla kolaylık sağlıyor, en temeli custom bir Powershell Modülüne ihtiyacınız olur ise bunları yönetmek için Dependancy Management kullanarak Package Management üzerinden Custom Powershell Modüllerini alabilir veya Managed Identiy tadına vararak Azure Function code bloğunuzun çalışırken karşılaşacağı authentication sorunlarını kolayca atlatabilirsiniz.

Şimdi tekrardan Azure Function hizmetini nimetlerine dönmeceğim ama önce artık Custom Resource Provider nedir, ne için kullanabiliriz bunu biraz daha açalım. Bunları şu cümleler ile özetleyelim.

Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki, Custom Resource Providers henüz release olmadı. Birkaç cümle ile Azure’da bulunan Publisher’lar yani Vendor veya Partner artık nasıl çağırmak isterseniz onların hizmet vermek istediği müştlerine kaynaklarını dağıtmak, configure etmek için bir yol sağlamaktır. Kullanıcıların Azure dışından gelen kaynaklar için eylemler tanımlamasına izin verir ve bunları Azure Resource Manager şablonu ile dağıtımına yardımcı olur.Aslında işin özeti native olarak bir Azure Kaynağı gibi davranmalarında yardımcı olur. Senaryoyu biraz daha açmak gerekir ise düşünürseniz F5 bir load balancer deploy etmeye çalıştığınız firmanın bir takım orkestrasyon yapması gerekir dağıtılan kaynaklar içerisinde işte tam bu noktada Azure Custom Resource Provider yardımımıza koşuyor. Azure Managed Application detaylarına baktığınız zaman Custom Resource Provider ile ilişkisi olduğunu göreceksiniz. Aslında cevap çok basit, eğer custom bir uygulamanız var ise ve bunu Market Place üzerinden hizmet vermesini istiyorsanız Custom Resource Provider kullanarak Custom Resource için API tanımları yayımlayabilir ve kullandırabilirsiniz.

 • Azure Resource Manager REST API – isteğimiz doğrultusunda genişletebiliriz. Bunlar organizasyonuza bağlı olarak tasarlanan uygulamalar Internal ve External hizmet sağlayıcıları olabilir.
 • Mevcut Azure Deployment süreçlerinizde ihtiyacımız olan özel yapılandırmaları otomatikleştirebiriz.
 • Azure Resource Manager Template kullanarak daha fazla denetim altına alabilir ve etki eden deployment süreçlerini daha detaylı kontrol edebiliriz.

Daha fazla örnekler ile genişletmemiz gerekir ise sizin bir uygulamanız var bir servis sağlayıcı olarak bu uygulamanızı Azure üzerinde kullanan müşterinize sunarken bir deployment süreçinden geçirmek istiyorsunuz.Belkide daha sonra bunu kontrol etmek istiyorsunuz. Bu herhangi bir third-party uygulama, firewall, aklınıza gelebilecek Azure kaynaklarına dokunan her türlü bir süreç olabilir. Siz bir partner olarak hizmetleriniz var bunları Azure Resource Manager üzerinden dağıtabilir hale getirmek istiyorsunuz ve arada yer alan dağıtım süreçlerini otomatik hale getirerek tamamlamak istiyorsunuz. Benim yakın zamanda yaptığım ve Pre-Production bir sistemde kullanmak olduğunuz Custom Resource Providers ile tamamlanan bir dağıtım yönteminden bahsetmek istiyorum tamamen internal-organizasyon içerisindeki istekler özeli dahilinde kullanıyoruz.Bir Custom Resource Provdiers geliştirdik fakat bu sadece şirket içerisindeki departmanlara hizmet veriyor. En basit haliyle, şirket içerisinde farklı departmanlar var bu departmanların kendine özgü kaynakları abonelikleri olduğunu düşünün. Departmanların isteği doğrultusunda kendi ortamlarına kolayca Jumpbox VM ihtyaçlarını elde etmek olduğunu ve bunu yine basit bir Azure Resource Manager Template ile kullanabildiklerini ama arkadaki bir çok automation süreçlerini çok fazla soru sorulmadan kolayca ve güvenli bir biçimde halledildiğini düşünün.

Özetle; Bu servisi ben {Jumbox-On-Demand} olarak çağırıyorum. Business Departmanlar merkezi olarak kendi ihtiyaçları doğrultusunda Jumbox on demand hizmetini talep etmek için Azure Resource Template kullanıyorlar ama bu template içerisinde kullanmak istedikleri Azure kaynakları tek tek tanıtmıyorlar, sadece template hizmeti veren ekip tarafından geliştirip, talep edilen parametreler aslında Azure Function içerisine Post ediliyor ve deployment tamemen Azure Function üzerinden kontrol ediliyor. Azure Resource Manager Template’ler sadece bu noktada endpoint ( Azure Function) olarak tanımlamak için ve talep edilen parametrik değerli almak için kullanılıyor. Eğer aşağıda süreçleri düşünürseniz, bu işleri yapmak için basit bir kullanıcının nelere yetkili olması gerektiğini farkına varabilirsiniz. Bu yüzden business departman kullancısı sadece istediği talebi Azure Resource Manager içerisinde tanımlı olan Custom Resource Provider resource’una iletip daha sonrasında Azure Function endpoint’ine gönderiyor ve tüm kontroller, authentication ve authorization Azure Function tarafında yazdığınız Powershell Script tarafından kontrol edilecektir. Senaryonun bir tık ilerisi aslında aynı Azure Function hizmetini, ITSM hizmetleri ile birleştirmekten ibaret yani aynı talebi ServiceNow gibi hizmetlere entegre edebilirsiniz sebebi ise Azure Function geliştirdiğiniz Powershell bloğunuz bir Rest API gibi davranabilir ve önüne Azure API Management hizmeti koyabilir ve yayın yapabilirsiniz. Aşağıda yaptığım örneğin uçtan uca örneğini görebilirsiniz.

 • Creating – Virtual Machine – Sanal Makine oluşturma
 • Impelementing – Disk Encyrption – Oluşturulan Sanal Makineyi Disk Encryption süreçlerini otomatik hale getirme
 • Creating Firewall Rules on Firewall for spesific IP Ranges. Oluşturulan sanal makine için Firewall üzerinde ingress kurallar tanımlama ( belirtilen source adresler üzerinden)
 • Creating CIS Based Imaged – Enrolling Azure Automation Account to get latest DSC Configuration – CIS Image ( Hardening olaması için geliştirdiğim DSC Config alabilmesi için Azure Automation otomatik register etmek)
 • Automatically Enroll to Backup Vault – Jumbox amaçlı oluşturulan sanal makinenin Azure Backup Vault içerisine otomatik olarak kaydedilmesi
 • To Schedule – Azure Runbook for deleting and redeploying Jumpbox. Deployment süreçinde Azure Automation DSC ve Runbook özelliğinden faydalanılıyor. Mevcut bir Runbook ile güvenlik gereksinimlerinden dolayı her 30 günde bir dağıtılan Jumpbox silinip tekrar oluşturup domain ortamına dahil ediliyor.

Başka bir örnek verebilecek olur isek, Custom Resource Provider ile mesela, Azure Active Directory tarafında Group Oluşturmak, Group Member’ları ekleme çıkarma gibi değişik senaryolar yapabilirsiniz. Senaryolar oldukça genişletilebilir.Bir sonraki yazımızda Custom Resource Provider yapısını oluşturmak için temel bileşenlere bakıyor olacağız.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar
www.mshowto.org

TAGs:, , Azure Resource Manager Nedir ? (ARM), , Custom Resource Provider, Powershell Core

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hasan Güral, Istanbul doğumlu ve uzun yıllardır bilişim sektöründe danışmanlıktan eğitmenliğe farkli pozisyonlarda görev almıştır. Üniversite eğitimiyle birlikte bilişim sektöründe Kibar Holding, Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi ve PeakUp Bilgi Teknolojileri gibi farkli kurumlarda Kıdemli Danışman ve Eğitmen olarak sektöre yön veren projelerde yer almistir. Microsoft Azure alanında yapmış olduğu paylaşımlar ve katkılarından dolayı Microsoft Valuable Professional (Azure) unvanına hak kazanmıştır. Cloud teknolojilerinin otomasyon alaninda gelişmesiyle birlikte zamaninin bir çoğunu PowerShell, Event-Driven Orchestration, Infrastructure as a Code ve Configuration as a Code ile geçirmektedir. Kariyerine Ingiltere’de DevOps Engineer ve Automation Enthusiast rolü ile Cloud Rundle’da devam etmektedir.

Yorum Yap