1. Anasayfa
 2. Haberler

IPhone ya da Ipad’i Sıkıysa Şimdi Kırın


0

Apple, iPhone kıranlara savaş açtı! Microsoft Windows’u kıranlarla savaşır da Apple iPhone’u kıranlarla uğraşmaz mı? Tabii ki uğraşır… Microsoft’un korsan Windows’la mücadelesi şimdi de Apple’a örnek oluyor. Apple, yeni uygulamasıyla iPhone hacker’larını hedef aldı…

En popüler cep telefonu iPhone ile ilgili en büyük sorun Apple’ın bitmek tükenmek bilmeyen kısıtlamaları. Üreticisinin bu kısıtlamalarından memnun olmayan kullanıcılar ise istedikleri değişiklikleri yapabilmek için jailbreak (hapisten kaçış) olarak da bilinen yöntemlere başvuruyorlar. Bu yöntemlerle iPhone’u iPad’e dönüştürmek bile mümkün. Apple’ın güvenlik önlemleri ise hacker’ları durdurmak konusunda şimdiye kadar yeterli olamamıştı. Hem Jailbreak uygulamalarını geliştirenler, hem de kullanıcılarsa zaman zaman bu yüzden beklenmedik sonuçlarla karşılaşıyorlardı.

Fakat Apple sonunda bu konuda daha sert önlemler almaya karar verdi. Sherif Hashim ve iH8sn0w takma adlarını kullanan iki tanınmış iPhone jailbreak ustası artık iPhone’larında şu mesajı görüyorlar: “Güvenlik sebepleri nedeniyle bu Apple ID’si iptal edildi”.

Mesajın aslı bilinmiyor; ama…

Bu mesajın hangi durum üzerine ortaya çıktığı ise net olarak bilinmiyor. Çünkü Sherif Hashim ve iH8sn0w’un beyaz şapkalı hacker’lar olduklarını söylemek mümkün. Uyguladıkları jailbreak yöntemlerini ya bir rapor olarak halkla paylaşıyorlar, ya da iPhone’un geliştirici ekibi ile paylaşıyorlar. Bu nedenle bunun özel olarak kişilere yönelik bir engelleme olmanın ötesinde, bazı özel koşulları denetleyen yeni bir jailbreak karşıtı güvenlik önlemi olduğu tahmin ediliyor.

Şimdiki soru ise aynı yöntemle Apple’ın yasa dışı kabul ettiği kaç jailbreak geliştircisinin Apple ID’sinin engellendiği ve onların bu engeli ne kadar sürede aşabilecekleri…

Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir