İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Server 2012 Hyper-v ile Virtual Machine Monitoring Nasıl Yapılır

Server 2012 Hyper-v ile Virtual Machine Monitoring Nasıl Yapılır

Bu yazımızda da oluşturduğumuz sanal sunucuları monitor etmeye çalışacağız. Öncelikle altını çizmeliyim ki Microsoft tarafında bu iş için çok daha çekici yazılımlar var. Ancak küçük bir ortamımız olduğunu ve basit bir görüntüleme isteğimiz olduğunu varsayarsak, bu özellikte oldukça çekici görünüyor.

Bu yazıda VM monitoringden bahsediyor olacağız ancak bu monitor işlemi için VM imizin Windows 2012 olması gerekmektedir. Bu monitoring işlemi Servis base çalışan bir sistemdir. Servislere dayanarak bir görüntüleme ortamı yaratır.

Özetle bunun için yapmamız gerekenler;

  • Bir Hyper-V Cluster ortamı oluşturmamız gerekmektedir ve bu ortam içerisinde bazı VM ler çalışıyor olmalı.
  • Ve bu sanal makinalar cluster ın da dâhil olduğu domain üyesi olmalıdır. Bu bir gereksinimdir.
  • Firewall tarafında (sanal sunucu ve hyper-V hostunda) uygulamaya izin vermeniz gerekecek. Bunun için şu powershell komutunu kullanabilirsiniz: Set-NetFirewallRule -DisplayGroup “ Monitoring” -Enabled True


Resim-1

İlk adımımız bitti. Şimdi sanal sunucu tarafı ile işimiz. Sanal sunucu üzerinde More Actions ve configure Monitoring diyelim.


Resim-2

Ve artık bu sunucu üzerinde bulunan servisleri seçerek monitoring tarafınının konfigürasyonunu yapabiliriz.

http://blogs.msdn.com/b/clustering/archive/2012/04/18/10295158.aspx


Resim-3

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Güven Yıldız, 1987 İstanbul doğumluyum. Sektördeki çeşitli iş ortaklarında; Sistem Uzmanı, Proje Mühendisi unvanları ile saha deneyimi kazandım. şu anda Kurumsal Bir Şirketin Proje Yöneticisi olarak görev almaktayım. Satış öncesi ve satış sonrası proje yönetimini sağlayarak, teknoloji danışmanlığı yapmaktayım. Sektörün Lider Markalarında çeşitli sertifikasyonlara sahibim.

Yorum Yap