1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Server 2012 Core Edition Kurulum Sonrası İlk Ayarları – Sconfig Nedir? Nasıl Kullanılır?

Server 2012 Core Edition Kurulum Sonrası İlk Ayarları – Sconfig Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yeni makalemiz Microsoft tarafından yeni lansmanı yapılan Windows Server 2012 işletim sisteminin Core versiyonu ile ilgili. Bir çok kurum bu versiyonu GUI ( Graphical User Interface ) yani güzel ekranlar olmadığı için tercih etmiyor 🙂 Aslında komut ile çalışmak biz Windows admin’lere pek kolay gelmiyor. Bu makale ile sizlerde Siyah ve Mavi (Bazı komutlar siyah bazıları mavi ekran ile yapılıyor ) Dünya’ya giriş yapmış olacaksınız 

Öncelikle kurulum sonrasında aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Sakın korkmayın 


Resim-1

Sihirli komutumuz ile bir çok temel ayarları ( ip adresi verme, domain’e alma, remote desktop özelliğini aktif etme, uzaktan yönetmek izin izin verme ) bu konut sonrasında çıkan mavi ekranda yapabiliyor olacağız.

Sconfig yazdıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılıyor.


Resim-2

Gördünüz değil mi? Aslında hepsini biliyoruz 🙂 Acemi admin bile buradan bir çok şeyi ayarlayabilir.


Resim-3

Öncelikle sunucuya erişebilmek için bir Ip vermemiz gerekiyor. Bunun için 8) Network Settings option için 8 yazıp enter’a basıyorum


Resim-4

Burada Index# ile numaralandırılan network kartlarıma birini seçmem gerekiyor. Ben 26 yazıp 2.sıradaki kart üzerinde işlem yapacağım. 26 yazıp enter’a basıyorum.


Resim-5

Gördüğünüz gibi ip adresi ve dns ayarları için iki ayrı seçenek var. Öncesinde ip adresi vereceğim. Dns ayarları da zaten bu bölümdeki gibi aynı. Öncelikle ip adresi statik yada DHCP tarafından mı atanmış olacak onu seçiyoruz. Ben Manuel gireceğim için static seçiyorum ve enter’a basıyorum.


Resim-6

Gördüğünüz gibi Network Kartının özelliklerinden girdiğimiz değerleri görebiliriz. Bu şekilde doğru yapıp yapmadığımızı sağlamış oluruz.


Resim-7

Sonrasında 4’e basarak ana menüye döneriz.


Resim-8

Sonrasında yine 4’e basarak Remote Management ayarları sekmesine geçelim.


Resim-9

Bunu RDP yani Remote desktop ile karıştırmayalım lütfen. Buradaki amaç şu. Windows Server 2012 ile yeni gelen Dashboard özelliği ile diğer sunucuları manage edebiliyoruz. Yani Full özellikleri ile kurulu olan bir Windows Server 2012 sunucumuz üzerinden Core kurduğumuz bu sunucumuzu yönetebiliriz. Bu sebeple buradan bu özelliği ve Ping’e cevap verme özelliğini açıyoruz. Core edition ilk kurulumda her şeye kapalı geliyor. Biz enable etmek durumdayız buna Ping dahil. Dashboard için aşağıdaki resim örnek teşkil edebilir.


Resim-10

Sırasıyla Remote Management özelliğini


Resim-11

Ve Ping özelliğini E Resim-1nable ediyoruz.


Resim-12

Evet gördüğünüz gibi Core edition kurmak ve kolay şekilde yönetmek için gerekli ayarları yaptık. Bunda sonrası size kalmış. İster Powershell, ister diğer sunucumuzun Dashboard özelliği üzerinden sunucunuzu yönetebilirsiniz. Aşağıdaki göseli kontrol etiğimizde Aktivasyon, Tarih ve zaman ayarı, Local Admin yönetimi, Windows Update özelliği, Restart-Logoff gibi temel özellikleri buradan yönete biliyoruz. Bence kullanıp test etmeniz için iyi bir başlangıç noktası olabilir J


Resim-13

Mutlu ve problemsiz günler geçirmeniz dileğiyle…

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1980 senesinde ailenin ilk bireyi Umut KARAKAŞ olarak dünyaya geldim. Üç erkek kardeş olarak yapılacak tüm haylazlıklardan sonra gerek okuduğum okulun katkısı, gerekse teknoloji merakı benim Bilgi işlem dünyasına adım atmama sebep oldu. Trakya Üniversitesi Makine Teknikerliği ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi okudum. Sonrasında aldığım çeşitli eğitimler ve girdiğim sonu gelmez sınavlar sayesinde çeşitli sertifikalar sahibiyim. Evli ve bir çocuk sahibi, teknolojiye ve bilgi işlem dünyasına meraklı, Birçok spor dalını izlemeyi ve yapmayı seven, Amatör fotoğrafçılıkla ilgilenen, gezmeyi seven, biriyim. Türkiye’nin önde gelen kurumlarında çalışmanın vermiş olduğu bilgi ve tecrübeye fazlasıyla sahibim.

Yorum Yap