1. Ana Sayfa
 2. Server 2008
 3. Terminal Server 2008’de Web Access Kurulumu

Terminal Server 2008’de Web Access Kurulumu

Terminal Server  2008 ile gelen en önemli yeniliklerden biri TS Web Access uygulamasıdır. Bu uygulama ile beraber RDP bağlantısı yapmaksızın internet explorer yardımı ile Terminal Server’ınıza bir terminal bağlantısı yapabilirsiniz. Bu bağlantı üzerinden TS üzerinde izin verilmiş uygulamaları çalıştırabilir (RemoteApp ), RDP bağlantısını Internet Explorer üzerinden başlatarak gerçekleştirebilirsiniz.

TS Web Access kurulumunu Windows Server 2008 tabanlı bir sisteme yaptıktan sonra kullanıcılar Remote App programları çalıştırmak için TS Web Access server’a erişebilirler. TS Web Access ‘in bir çok yararı vardır. Bunlar :

 

 • Kullanıcılar Internette ya da Intranet’te olan bir Web sitesin üzerinden RemoteApp programları çalıştırabilirler. Programı çalıştırmak için Internet Explorer üzerinde sadece o programı kliklemek yeterlidir.
 • Eğer bir kullanıcı TS Web Access içerisinden birden fazla RemoteApp program çalıştırırsa ve programlar aynı Terminal Server üzerinde çalışıyorlar ise , RemoteApp programlar aynı Terminal Server oturumu içerisinde çalışırlar.
 • TS Web Access kullanarak yönetimsel giderleri azaltırsınız.Programları kolaylıkla merkezi bir lokasyondan dağıtabilirsiniz ( deploy ) edebilirsiniz. Buna ilaveten programlar Terminal Server üzerinde çalıştığı için ; istemci ( Client ) bilgisayarlarda çalışmadığı için bu istemci bilgisayarların muhafazası daha kolay olur ve daha stabil çalışmaları sağlanabilir.
 • TS Web Access kullanıcıların Remote Desktop bağlantı yapmalarını sağlayacak Remote Desktop Web Connection’ı da içerir.
 • TS Web Access minimum yapılandırma ile çalışmak için bir çözüm sağlar. TS Web Access Web Sayfası kişiselleştirilmiş bir Web Sayfası ya da bir Windows® SharePoint® Services site ile birleşmiş TS Web Access Web Part ‘ı içerir.

 

TS Web Access yüklemesi yapmadan önce  aşağıdaki kurulum talimatlarını dikkate alınız :

 

 • TS Web Access ‘ı Windows Server 2008 çalışan bir sisteme kurmalısınız
 • TS Web Access ‘ı Microsoft Internet Information Sevices ( IIS ) 7.0 ile birlikte kurmalısınız
 • TS Web Access Server bir Terminal Server olmak zorunda değildir.Bu da demektirki TS Web Access Server Terminal Server olmayan bir server’a da kurulabilir.
 • TS Web Access ‘ı kullanmak için , istemci bilgisayarlarda Remote Desktop Connection 6.1 çalışıyor olmalıdır.RDC 6.1 aşağıdaki işletim sistemlerinde bulunur.
  • Windows Server 2008
  • Windows Vista ( Service Pack 1 ile )
  • Windows XP ( Service Pack 3 ile )

 

Bu yapılandırmaların yapılabilmesi için önce  TS Web Access Role Servisinin kurulumunu yapmak gerekmektedir.Bu makalemde size bu işlemi anlatacağım. Terminal Server ‘ın hangi Role servislerinin yüklü olduğu Server Manager üzerinde aşağıdaki bölümde görüldüğü üzere incelenebilir. Burada Add Role Services seçeneği tıklanarak TS Web Access Role Servisini kurmaya başlayacağız.

Terminal Server Web Access
Şekil-1

Yüklenecek Role Servisinin seçimi yapılacak olan alanda TS Web Access seçeneği seçilerek ileri tuşu tıklanır.


Şekil-2

Karşınıza bu Role Servisini kurmanız için gerekli olan diğer ihtiyaç duyulan ( IIS gibi ) Server Role’lerinin kurulumunu onaylayın ve sihirbazı takip ederek bu kurulumu tamamlayın.


Şekil-3


Şekil-4

Artık kurulumumuz tamamlanmış durumda.


Şekil-5

Şimdi Client sistemlerimizden TS Web Access’a bağlanabiliriz.Bunun için TS Web Access server’ın ip adresi ‘ni kullanabileceğimiz gibi Netbios Name’inide kullanabiliriz.Benim TS Web Access server’ımın ip adresi 192.168.2.102 ve Netbios Name’i srv-2 olduğu için clinttan bağlanırken internet explorer adres satırına http://192.168.2.102/ts ya da http://Srv-2/ts adreslerinden birini girmem gerekecek.


Şekil-6

Kullanıcı adı ve şifre girişinden sonra kullanılacak Active X yüklemesi istenecektir.


Şekil-7

Bu yükleme yapıldıktan sonra artık TS Web Access’a bağlantı yapılabilecektir.


Şekil-8

Bu makalemde size TS Web Access’ın ne olduğu , Nasıl kurulduğu ve Nasıl ulaşıldığı konusunda bilgi vermeye çalıştım. Bu konu ile ilgili diğer makalemde bu konu ile bağlantılı olan  Terminal Services RemoteApp (TS RemoteApp) Yapılandırması hakkında bilgi veriyor olacağım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Terminal Services Web Access (TS Web Access)

Yorum Yap

Yorum Yap