1. Anasayfa
 2. Server 2008

Sistem Yöneticilerinin İşi Windows Server 2008 R2 ile Daha Kolay


0

Daha azıyla daha fazlasını gerçekleştirin. Windows Server® 2008 R2, BT’nin mevcut sorunlarını çözmek ve günlük hayatı kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmış birçok farklı özellikle sizi desteklemektedir. En Önemli 10 özellik şunlardır:

#1. Hizmet Kesintisi Olmadan VM’lerin taşınması

Windows Server 2008’in Hızlı Geçiş (Quick Migration) özelliği, yöneticilerin kısa bir kesinti süresiyle VM’leri fiziksel ana bilgisayarlar arasında taşımasını sağlayan pratik bir özellikti. Sorun, bu gecikmenin bile bağlı kullanıcılar ve uygulamalarda kesintiye neden olmaya yetmesi ve yardım hattında sorunlara neden olmasıdır. Windows Server 2008 R2, Live Migration sayesinde bu sorunları çözer.

Live Migration, VM’leri milisaniyelerde aktarmak için Windows Kümeleme Hizmetleri ve Küme Paylaşım (Cluster Shared Volume) teknolojisini kullanmaktadır. Bu, bağlantı kesintisi olmaması ve daha dinamik bir veri merkezi yönetimi ortamı anlamına gelmektedir. Live Migration sayesinde VM’ler bir sunucudan diğerine taşınırken, bağlı istemciler hiçbir şekilde herhangi bir kesinti algılamaz. Sistem Merkezi Sanal Makine Yöneticisine (SCVMM) de ilke tabanlı geçiş gerçekleştirme de dahil Live Migration özelliğine sahiptir. Buna ek olarak, size daha fazla esneklik sunabilmek için, aynı marka CPU’ların farklı nesil modelleri arasında Canlı veya Hızlı Geçiş olanağı sağlayan işlemci uyumluluk modu da Windows Server 2008 R2 ile birlikte gelmektedir.

#2. Artan Şube Dosya Erişim Performansı; Azalan WAN Maliyetleri

Şubelerin yönetimi, hem sunucu hem de masaüstü yöneticileri için sıkıntılı olabilir. Uzaktan çalışanlar, erişim olmaması dolayısıyla dosyaları bulamayabiliyor veya bant genişliği kısıtlamaları nedeniyle bu dosyalara yeterince hızlı ulaşamıyor olabilirler. Bu konuyla ilgili bir başka temel Windows Server 2008 R2 özelliği: BranchCache™.

Yöneticiler, şube ofisindeki dosya erişim taleplerini takip etmek için BranchCache kullanabilir ve dosyalar burada önbelleğe alınabilirler. Dosyalar diğer şube ofis istemci bilgisayarlarından (dağıtılmış mod olarak bilinen eşler arası bir önbellek modeli) veya uzaktaki tesiste bulunan özel bir BranchCache™ sunucusundan (hosted mod olarak da adlandırılır) alınabilir. Merkezi bir BranchCache™ sunucusu, tüm taleplerin en güncel içeriği almasını sağlamak için hem mevcut dosya taleplerini hem de dosya güncellemelerini takip eder.

Böylelikle, uzaktaki istemci taleplerinin hizmet hızını artıran ve aynı zamanda WAN bant genişliği kullanımını azaltan yapılandırması ve bakımı kolay bir önbellek çözümü elde edilir.

#3. Otomatik Ayarlı Sunucu ve Veri Merkezi Güç Yönetimi

Çevre Dostu BT, maliyetlerin kısılmasına ek olarak üst düzey yönetimin BT’den talep edeceği en önemli ve tek zorunlu konulardan biri olabilir. BT yöneticilerinin hızlı ve kolay bir şekilde çevre dostu haline gelmesini (ve maliyetleri kısmasını) sağlamak için Microsoft, Windows Server 2008 R2 için yeni güç yönetimi özellikleri sunmaktadır.

Windows Server 2008 R2, Windows Yönetim Altyapısı (WMI) üzerinden hem yerel hem de uzaktan enerji ilkesinin yapılandırılmasını destekler. ACPI olanakları işletim sisteminin güç tüketimini ölçmesini, tespit etmesini ve ilgili bilgileri rapor etmesini sağlar. SystemCenter Operasyon Yöneticisi gibi araçlar sayesinde güç tüketimi verileri, veri merkezi yöneticilerinin eyleme geçmede kullanabileceği parametreler haline gelir.

R2, yöneticilerin DMTF uyumlu uzaktan yönetim arabirimlerini kullanarak düşük yoğunluklu saatlerde sunucuların yavaşlamasını sağlayan aktif güç ilkeleri tasarlamasına olanak verir. Yavaşlatma aynı zamanda depolama alan ağları (SAN’lar) için de geçerlidir ve bunlar tam kullanılmadıkları zamanlarda R2 tarafından daha düşük bir güç durumuna geçirilebilirler.

#4. Donanımınızdan En Üst Düzeyde Faydalanın

Sanallaştırma, sunucu konsolidasyonu söz konusu olduğunda büyük bir rahatlık olabilir ancak denklemin diğer tarafı, sanallaştırma ana bilgisayarlarınızın tüm performansının kullanılmasını gerektirir. Windows Server 2008 R2, tüm donanım yapılandırmalarının avantajlarından tam olarak yararlanmak için tasarlanmış birçok yeni özelliğe sahiptir.

İlk olarak, son iki yılın 64-bit sunucu CPU üretiminden faydalanan Windows Server 2008 R2, sadece 64-bit ortamda çalışan ilk Microsoft sunucu işletim sistemidir. 32-bit uygulamalarınız R2’de sorunsuz şekilde çalışmaya devam eder ancak 64-bit işletim sistemi, AMD ve Intel’in yüksek uç sunucu CPU’larından daha iyi faydalanmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Ayrıca Windows Server 2008 R2 256 mantıksal işlemciyi tek bir sunucuda yönetecek şekilde ölçeklenebilir ve R2’deki Hyper-V, ana işlemci havuzundan 64 adete kadar mantıksal işlemciyi kullanabilir. R2 ayrıca daha güçlü bir bellek yönetimi için Second Level Translation gibi gelişmiş CPU özelliklerinden yararlanır ve aynı tedarikçiye ait farklı CPU’lar arasında VM geçişlerini hızlı bir şekilde yapmaya olanak sağlayan bir işlemci uyumluluk moduna sahiptir.

#5. Sanal Veri Merkezlerinizi Daha İyi Yönetin

Veri merkezleri, uzmanları bile şaşırtan bir hızla sanallaşmıştır. Ancak teknoloji potansiyeli kolaylıkla gerçekleştirilse de sanallaştırılmış kaynaklardan oluşan büyük havuzların verimli şekilde yönetme araçları daha yavaş şekilde ortaya çıkmaktadır. Windows Server 2008 R2, Hyper-V™ ile bu boşluğun doldurulmasına yardımcı olur.

Yeni Hyper-V™, eskisine göre çok gelişmiştir; hem 32 hem de 64-bit VM’lere destek, daha büyük bellek desteği (VM başına 64GB), düz geçiş disk erişimi ve disk, ağ ve video gibi yeni donanım paylaşım mimarileri. Ancak Hyper-V™ yöneticileri unutmamıştır: Live Migration ve yüksek kullanılabilirlikli kümeler için yeni konsollar, WMI yönetim genişlemesi için destek ve Sanal Makine snapshot’ları gibi hayatı kolaylaştıran günlük araçlar içermektedir. Son olarak Hyper-V™, yeni birçok özel cmdlet’le PowerShell 2.0 desteğini de barındırmaktadır.

#6. Özelleştirilmiş ve Otomatikleştirilmiş Yönetim Araçları Oluşturun

Hazır yönetim araçları harikadır, ancak büyük senaryolarda ve özellikle de dikey ortamlarda kendi yönetim araç setinizi oluşturmak çok önemlidir. Microsoft, Windows Server 2008’le birlikte PowerShell 1.0’ı çıkarmasıyla bu yönde heyecan verici bir adım atmıştır. Windows Server 2008 R2 ile bu özellik konusundaki müşterilerin olumlu yorumlarına yenilenmiş ve güncellenmiş PowerShell sürüm 2.0 ile yanıt verdik.

Yeni PowerShell, WS yönetimiyle gelişmiş uzaktan yönetim, kısıtlı çalışma alanları gibi özelliklerle daha iyi güvenlik, genişletilmiş komut dosyası fonksiyonları ve hatta XML üzerinden gelişmiş komut dosyası taşınabilirliğiyle kapsamlı geliştirmeler içermektedir. Kendi cmdlet’lerinizi oluşturmanız için daha iyi hata ayıklama araçları gibi profesyonel geliştirici sınıfı IDE özellikleri ekleyen yeni bir Grafikli PowerShell sizi bekliyor. R2’yle birlikte sağlanan 240’ın üzerinde yeni cmdlet’i de unutmamak lazım.

#7. Masaüstü Yönetiminizi Kolaylaştırmak için Sanallaştırmayı Kullanın

Hyper-V™ sunucu sanallaştırma özelliği, Windows Server 2008 R2’deki sanallaştırmanın sadece bir kısmıdır. Masaüstü ve uygulama yönetimi, hedeflerin dağınık doğası nedeniyle her zaman sorunlu bir görev olmuştur. Bununla birlikte R2 sayesinde Microsoft, oturum sanallaştırmasıyla bu sorunların birçoğuna merkezi bir çözüm sağlar.

Windows Server 2008 R2’deki yeni Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI) bu vizyonda şekillenmiştir ve Windows Server 2008’in Terminal Services’ta oluşturduğumuz sağlam sunum sanallaştırması temeli üzerine kurulur. Window Server 2008 R2’nin gelişiyle bu özellik artık Uzaktan Masaüstü Hizmetleri olarak adlandırılmaktadır ve VDI bu yapı altında, müşterilerin veri merkezinde bir Windows® masaüstü veya uygulamasının depolanması, yürütülmesi ve yönetilmesini merkezileştirmesini sağlayan merkezi bir masaüstü mimarisini içermektedir. Bu özellik, masaüstü ve uygulama yöneticilerine evden çalışma ve vardiyalı çalışma gibi esnek çalışma senaryolarının daha iyi uygulanması ve ayrıca daha yüksek veri güvenliği, uyumluluğu ve masaüstü işletim sistemi ve uygulamalarının daha kolay yönetimi için yepyeni bir araç seti sağlamaktadır.

#8. Yönetimi Kolaylaştırırken, Uzaktan Erişim Uygulamasının Kapsamını Artırın

Çevre dostu BT; hızla yükselen benzin fiyatları, yavaş büyüyen bir ekonomi ve nerede olursa olsun bir işin yapılması zorunluluğu gibi faktörler birleşerek uzaktan bilgisayar kullanımını günümüzdeki en önemli ve zorunlu BT yönetim görevlerinden biri haline getiriyor. Windows Server 2008 R2, hantal VPN’ninizi çevirmeli ağ gibi kolay yönetilen ve güvenilir olan bir yapıya dönüştüren yeni bir özelliktir.

DirectAccess (Doğrudan Erişim), uzaktan kullanıcılar için geleneksel VPN bağlantısı ve istemci yazılımına gerek olmadan kurumsal kaynaklara sorunsuz bir şekilde erişim sağlayan güçlü bir yöntemdir. Windows Server 2008 ile sağlanan teknolojileri kullanan Microsoft, yöneticilerin temel DirectAccess bağlantısı sağlamak için hem R2 hem de Windows 7 istemcilerde SSTP ve IPv6 yapılandırmasına olanak veren ve bu bağlantıyı yönetim ilkeleri ve NAP dahil ek R2 yönetim ve güvenlik araçlarıyla destekleyen basit yönetim sihirbazları eklemiştir.

DirectAccess sayesinde her kullanıcı, her zaman uzakta kabul edilir. Kullanıcıların artık yerel ve uzaktan bağlantılar arasında ayrım yapmasına gerek kalmaz. DirectAccess, tüm bu ayrımları arkaplanda yönetir. BT profesyonelleri, bağlantının her iki yanında masaüstü güvenliği ve yönetim sorunlarını kolaylaştırmaya yardımcı olarak hassas erişim kontrolü ve tam çevre güvenliği elde ederler.

#9. Web ve Uygulama Hizmetinizi Bir Sonraki Seviyeye Çıkarın

Web uygulamalarını geliştirmek artık eskisinden çok daha kolay. Bu durum, BT yöneticilerinin Web servisleri, tam özellikli Web uygulamaları ve SOA mimarileri gibi özel uygulamaları barındırma ve yürütme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Windows Server 2008 R2, öne çıkan Internet Information Services (IIS) 7.5 gibi Microsoft tarafından bugüne kadar sunulan en güçlü uygulama sunucusu olmasını sağlamaya yönelik çeşitli teknolojilerle bu trendin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

Bir üst sürümdeki yönetim arayüzü, PowerShell cmdletler için yeni destek ve IIS Eklentilerinin Microsoft ve üçüncü taraf geliştiriciler tarafından daha kolay geliştirilmesini sağlayan genişletilmiş API ile IIS 7.5, R2 dahilinde büyük hız kazanmaktadır. Ayrıca IIS, en popüler Windows Server 2008 Eklentilerinin bir çoğunun ortaya çıkmasını sağlamıştır ve artık Sunucu Omurgasında PHP ve .NET desteği de sunmaktadır.

#10. Veri Yönetim Şeklinizde Devrim Yaratın

Depolama ünitelerinin yönetilmesi sadece disklerin yönetilmesinden ibaret değildir. IDC’ye göre depolama hacmi 2008 – 2012 yılları arasında %51 birleşik yıllık büyüme hızıyla artmaktadır*. Bu hızı yakalamak ve rekabetçi kalabilmek için kuruluşların sadece diskleri değil verileri de yönetmeye başlaması gerekmektedir. Windows Server 2008 R2, yeni Dosya Sınıflandırma Altyapısıyla (FCI) BT yöneticilerine tam olarak bu tür işler için araçları sağlamaktadır. Bu yeni özellikler, mevcut paylaşımlı dosya mimarileri üzerine genişletilebilir ve otomatikleştirilmiş sınıflandırma mekanizmasını kurmaktadır; bu, BT yöneticilerinin tamamen özelleştirilebilir sınıflandırmaya dayanarak özel dosyalar için özel işlemler gerçekleştirmesine olanak sağlar. FCI ayrıca iş ortaklarını da kapsayabilir ve bu da, Windows Server 2008 R2 kullanıcılarının yakın gelecekte ISV’lerden gelen FCI’ler için ek özellikler geleceği anlamına gelmektedir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Top 10 IT Pro Tasks Made Easier by Windows Server 2008 R2

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

2005 senesinde www.mshowto.org web sitesini kurmuştur. Sitenin fikir ve isim babasıdır. Son yıllarda Microsoft'ta çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir