0

Hyper-V ile sanallaştırma dünyasında daha sağlam bir yer edinen Microsoft’un geliştirdiği güzel bir araç olan powershell sayesinde Hyper-V mimarisini daha kolay daha esnek ve Windows Script Host, powershell, .net …vb gibi platformlarda oluşturduğunuz scriptler ile yönetmek çok daha kolaylaşmaktadır. Bu makalemde Hyper-V için bazı powershell komutlarını göreceğiz.

Mevcut Hyper-V WMI objelerini listesini görüntülemek için aşağıdaki komutu girelim.

Get-WMIObject –namespace root\Virtualization –list

PowerShell
Şekil-1

Resimde de görüldüğü gibi çok fazla sayıda komut karşınıza çıkacaktır. (yaklaşık olarak 260 adet). Şimdi de MSVM_VirtualSystemManagementService sınıfına bir göz atalım. Bu sınıf bize lokal Virtual machine management servislerini görüntülememizi sağlar. Ayrıca bu sınıf sayesinde servisi başlatıp durdurmamızı ve virtual machine’lerin yönetmemizi de sağlamaktadır.

$vsms = Get-WMIObject MSVM_VirtualSystemManagementService –namespace root\Virtualization

Komutunu girdiğinizde aşağıdaki gibi bir liste görüntülenecektir. Resimde de görüleceği üzere, bu komut ile; ilgili servisin;class, superclass, install tarihi, bulunduğu server …vb bir çok bilgiyi görüntüleme imkanı sağlar.


Şekil-2

$vsms

Ya da

$vsms | get-member

Yukarıdaki her bir komut satırı sonunda Enter tuşuna basın. Bu komut satırı serisi Virtual System Management Servisi ile ilgili var olan değerleri görüntülememizi sağlar.


Şekil-3

$VM = Get-WMIObject –query “Select * from MSVM_ComputerSystem where ElementName = ‘Virtual Machine adı’” –namespace root\Virtualization

Komutunu yazıp enter tuşuna basın. $VM yazıp enter’a basın. Var olan Hyper-V üzerinde çalışan virtual machine’in özellikleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.


Şekil-4

$VM | get-member komutunu yazıp enter’a basın. Bu komut dizeleri var olan virtual machine obje değerlerini, özelliklerini, metotları, görüntüleme ve sıralamasını gösterir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir