1. Ana Sayfa
  2. Service Manager (SCSM)
  3. SCSM 2012 R2, Powershell ile Nasıl Kullanılır? – Tasks – Bölüm 6

SCSM 2012 R2, Powershell ile Nasıl Kullanılır? – Tasks – Bölüm 6


Bu makalemde Powershell Task’lardan bahsedeceğim. Ancak çok ayrıntılı olarak bahsetmeme gerek yok. Çünkü daha önceden Anıl Erduran’ın yazdığı gayet güzel iki adet makale mevcut. O makalelere de aşağıdaki link’lerden ulaşabilirsiniz.

https://www.mshowto.org/service-manager-2012-de-Custom-console-Task-ile-otomatik-Powershell-Scripti-cagirmak-nasil-yapilir-bolum-1.html

https://www.mshowto.org/service-manager-2012-de-Custom-console-Task-ile-otomatik-Powershell-Scripti-cagirmak-nasil-yapilir-bolum-2.html

İki bölüm halinde anlattığı makalelerde Release Record’ları Bulk olarak silmeyi Powershell Task ile kolayca yapabilirsiniz.

Ben de farklı olarak User objesi ile ilgili basit bir örnek yaparak bu makaleyi tamamlamak istiyorum.

Örneğimde basit olarak kullanıcı seçilip konfigüre ettiğimiz Powershell Task’a tıklandığında kullanıcı hakkında bilgi veren bir pencere açılacak ve kullanıcıya ait Attribute’lar listelenecek.

Aşağıdaki basit Powershell Script’i bu işlem için kullanabiliriz.

param($Username)

Import-module  smlets -Force

#Kullanıcı objesini bir değişkene atayalım.

$UserObject = Get-SCSMUser -Username $Username

#Listekeyeceğimiz Attribute’ları basitçe yazalım.

write-host “Display Name : “ $UserObject.DisplayName

Write-Host “Department : “ $UserObject.Department

Write-Host “User Name : “ $UserObject.Username

Write-Host “Title : “ $UserObject.Title

Write-Host “Office : “ $UserObject.Office

Write-Host “City : “ $UserObject.City

Write-Host “Company : “ $UserObject.Company

Library bölümüne gelip create Task diyelim.


Resim-1

Task’a bir isim verelim. Burada önemli nokta seçeceğimiz class’dır. Kullanıcı objesi ile ilgili Task oluşturacağımız için “Domain User or Group” Task’ını seçelim. Management Pack bölümünden yazacağımız Task için yeni bir Management Pack oluşturup devam edelim.


Resim-2

Yazdığım Script’i C:\Scripts dizinine userscr.ps1 ismi ile kaydettim. Wizard’ın bu bölümünde ilk olarak Powershell dizinini belirtelim. Ardından –comman “.\userscr.ps1” ile Scriptin kendisini gösterelim. Scriptimiz dışarıdan Username parametresini alıyor. Bu sebeple insert Property bölümünden Username değişkenini komutumuzun sonuna aşağıdaki gibi ekleyelim. Working directory bölümüne de Scriptin bulunduğu dizini yazalım.

Show output when this Task run seçeneğini seçip wizard’ı sonlandıralım.


Resim-3


Resim-4

Bu basit işlemin ardından user bölümüne gidip örnek bir kullanıcıyı seçelim.


Resim-5

Ardından Check User Detail isimli Custom Task’ımıza tıklayalım. Bu işlem sonucunda aşağıdaki gibi bir pencere açılacak ve Script sonucu görmeyi istediğimiz kullanıcıya ilişkin değerler görüntülenecektir.


Resim-6

Bu bölümde basit anlamda işleyişi anlatmış olduk. Zaten makalemin başında belirttiğim gibi Anıl Erduran daha önceden ayrıntılı bir anlatım yapmıştı. Ben makale serisinde bulunması açısından konuyu tekrar özetlemiş oldum.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sakarya doğumludur. İstanbul Üniversitesi’nde Matematik/Fen ve Teknoloji öğretmenliğini bitirmiştir. Yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde yapmıştır. Bilişim sektöründe çeşitli firmalarda sistem ve network sorumlusu olarak çalışmıştır. Bazı kurumlarda sistem ve network üzerine uzmanlık eğitimleri vermiştir. Şu anda Netaş şirketinde kurumsal danışman olarak görev yapmaktadır. Microsoft System Center ürünleri, Powershell ve Azure teknolojileri ile ilgilenmektedir. 2016 yılında Microsoft tarafından Cloud and Datacenter alanında MVP unvanını almıştır.

Yorum Yap