1. Ana Sayfa
  2. Operation Manager (SCOM)
  3. SCOM 2012 Notification (Uyarı) Konfigürasyonu Nasıl Yapılır – Bölüm 2

SCOM 2012 Notification (Uyarı) Konfigürasyonu Nasıl Yapılır – Bölüm 2


SCOM uyarı mekanizmalarından e-mail ile alertlerin ilgili gruplara yönlendirilmesi işlemini görmüştük. Serinin ikinci ve son makalesinde ise alertler üzerine gelerek e-mail ile yönlendirme işleminin nasıl yapıldığını öğreneceğiz.

Serinin ilk makalesini okumak isteyenler aşağıdaki linkten makaleye ulaşabilirler.

https://www.mshowto.org/scom-2012-notification-uyari-konfigurasyonu-nasil-yapilir-bolum-1.html

Resim-1

Monitoring bölümünde yer alan active alertleri incelediğinizde kritik seviyede olan bir daha olması durumunda bu alerti e-mailing ile almak isteyebilirsiniz. Bu işlem aslında e-mail Notification işleminin daha farklı olarak ayarlanmasıdır. Makalenin ilerleyen bölümünde bu işlem adımları detayları ile anlatılacaktır.

“Active Alerts” bölümüne düşen ve yine düşmesi durumda uyarısını e-mail olarak almak istediğiniz Alertin üzerine farenin sağ tuşuna basınız. “Notification subscription” alanının yanında yer alan “Create…” tuşuna basınız.


Resim-2

“Subscription name” olarak istediğiniz açıklamayı girebilirsiniz.Genelde varsayılan tercih bıraklır. “Next” tuşu ile ilerleyiniz.


Resim-3

“Subscription criteria” bölümünü “Next” tuşu ile geçiniz.


Resim-4

“Subscribers” kısmına “+Add” tuşuna basarak ilgili katılımcı grup yada kişileri seçebilirsiniz.Daha önceki kısımlarda oluşturduğunuz katılımcılara ekleyiniz.


Resim-5

“Subscribers Search” alanında “Search” tuşuna basınız ve “Add” butonu ile ekleyiniz ve “OK” tuşu ile pencereyi kapatınız.


Resim-6

“Subscribers” bölümünde katılımcıyı ekledikten sonra “Next” tuşu ile devam ediniz.


Resim-7

“Channels” bölümüne iletim kanalını ekleyiniz.Bunun için “Add” tuşuna basınız ve yeni pencerenin açılmasını bekleyiniz.


Resim-8

“Channel Search” alanında “Search” tuşuna basınız ve “Add” butonu ile ekleyiniz ve “OK” tuşu ile pencereyi kapatınız.


Resim-9

İletim kanalının geldiğini göreceksiniz “Next” tuşu ile devam ediniz.


Resim-10

“Summary” Özet penceresinde yer alan “Enable this notification subscription” seçeneğinin işaretli olduğunu kontrol ediniz ve “Finish” tuşuna basarak tamamlayınız.


Resim-11

Operations Console penceresinde “Administration” bölümünde “Notifications” altında “Subscriptions” bölümüne geldiğinizde ilgili alerte ait uyarının geldiğini göreceksiniz.


Resim-12


Resim-13

SCOM ile gelen e-mail Notification kanalının nasıl yapılandırıldığını iki makale serisinde sizlere anlattım. Umarım bu bilgiler sizler içinde yararlı olur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 7 sene önce

    Emeğinize Sağlık.Hocam harikasınız.

  2. 7 sene önce

    Emeğinize sağlık