1. Ana Sayfa
  2. Operation Manager (SCOM)
  3. SCOM 2012 Agent Kurulumu – Workgrouptaki Makineye Manuel Kurulum

SCOM 2012 Agent Kurulumu – Workgrouptaki Makineye Manuel Kurulum


Şirket yapılarının gün geçtikçe büyümesi aynı anda farklı tasarımların bir arada çalışması gibi durumları getirebilmektedir. ’de domain ortamı dışında güvenilmeyen ortamları (Workgroup, Dmz ve Untrusted Domain’ler) monitor edebilmektedir. Bu makalemizde ’nin sertifika ile agentlardan nasıl bilgi alabildiğini ve bu işlemlerin nasıl yapıldığını görebileceksiniz.


Resim-1

SCOM 2012’nin bilgileri sistem üzerinde çalışan agentlar sayesinde aldığını daha önceki makalelerimde belirtmiştim. Active Directory domain yapısında sistemler güvenli bir şekilde haberleşmek için kimlik doğrulaması yaparlar ve kimlik doğrulaması yaparken kullandıkları güvenlik teknolojisi kerboros v5’dir. Eğer Management Server ile izlenen sistem aralarında bu kriterlere uygun güvenilir bir şekilde haberleşirse birbirlerine bilgi gönderebilmektedir.

Resim-2

Yukarıda bahsettiğimiz gibi SCOM 2012 sadece domain ortamında yer alan sistemlerin izlenmesi için kullanılan bir teknolojiden fazlasını sağlamaktadır. Workgroup ortamında yer alan bir sistemin sertifikalı haberleşebilmesi için yapılması gereken başlıkları isterseniz şu şekilde özetleyelim.

  • Ortamda bir adet CA sunucunun olması
  • Gateway sununcunun olması (Opsiyonel)
  • Management Server, İzlenecek sistem ve Gateway sunucu için sertifika
  • Sistemlerin birbirlerini ile sağlıklı bir şekilde haberleşmesi (Portların açılması, yönlendirilmesi ve isim çözümlemenin çalışması)


Resim-3

Workgroup ortamında çalışan bir sistemin sertifikalı haberleşmesi için yapılması gereken tüm adımları aşağıda bulabilirsiniz.

http://blogs.technet.com/b/stefan_stranger/archive/2012/04/17/monitoring-non-domain-members-with-om-2012.aspx#3492755


Resim-4

Workgroup ortamındaki sistemlerin izlenmesi gerçekten yöneticiye fazla iş yükü getiren sertifika ile uğraşmasını gerektiren bir durumdur. Umarım bu karışık işlem adımlarının nasıl yapılacağını anlattığım bu makale sizler için yararlı olur.

Başka bir makalede görüşmek üzere…

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Mustafa abi eline sağlık, gerçekten çok faydalı ve eğlenceli bir makale olmuş.