1. Ana Sayfa
  2. Operation Manager (SCOM)
  3. SCOM 2012 Agent Kurulumu – Discovery Yöntemi ile Uzaktan Kurulum Nasıl Yapılır

SCOM 2012 Agent Kurulumu – Discovery Yöntemi ile Uzaktan Kurulum Nasıl Yapılır


Agent kavramı günümüzde sıklıkla duyduğumuz bir çok üründe karşımıza çıkan bir bileşen olmaya başladı. Özellikle System Center ürünlerinin bir çoğu agentlar sayesinde görevlerini ve işleyişlerini başarı ile yapmaktadır.

Agent, SCOM aracılığıyla sağlık durumunu izleyeceğimiz bütün bilgisayarlara kurmuş olduğumuz bir servistir. (OpsmgrHealtService) Agent servisi aracılığıyla bilgisayarların konfigürasyon ve envantersel bilgileri SCOM makinesine gönderilmektedir. Aynı zamanda bilgisayarların sağlık durumu bu ajanlar vasıtasıyla izlenmektedir. Her bir agent bağlı bulunduğu management grup’a hizmet etmektedir. Agentlar, hangi Bilgisayarlardan hangi bilgileri nasıl toplayacağı ve nereye raporlayacağını management grup’dan öğrenmektedir. Yine Agentlar hangi kriterlere göre izleme yapacağını bizim SCOM üzerindeki Management grubumuzda yaptığımız ayarlardan bilmektedir.


Resim-1

Agentların sunuculara kurulumu Management Console üzerinden discovery yöntemi ile uzaktan kurulum, group policy,yazılım dağıtımı veya manuel kurulum şeklinde yapılabilir.


Resim-2

Agent kurulum yöntemlerini 3 makale serisinde inceleyeceğiz. Makalenin ilk serisinde en sık kullanılan ve en kolay yöntem olan Discovery ile uzaktan agent kurulumunun nasıl yapıldığını göreceğiz.

Start -> Programs -> System Center Operations Manager 2007 R2 lokasyonundaki “Operations Console” uygulamasını çalıştırınız.

Operations Console penceresinde “Administration” bölümünde “Device Management” üzerine farenin sağ tuşu ile klikleyin “Discovery Wizard” üzerine klikleyiniz


Resim-3

Agent yüklemek istediğiniz sistemlerin gösteren bilgi ekranı gelecektir. “Windows Computers” seçiniz. “Next” tuşu ile ilerleyiniz.


Resim-4

Etki alanında yer alan bilgisayarlara agent yüklemek için “Automatic computer discovery” seçeneğini işaretleyiniz ve “Next” tuşu ile ilerleyiniz.


Resim-5

Keşif işlemi yapınıza göre bir süre devam edecektir. Bu işlemin daha kısa sürmesi için SQL Server Broker service çalıştırmanızı önerilmektedir. Bu özelliğin nasıl yapılandırılacağını daha önceki zamanlarda yazdığım aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

https://www.mshowto.org/sql-broker-ozelliginin-etkinlestirilmesi.html


Resim-6

Hedef makinada administrator haklarına sahip bir hesap yazılır ve discover butonuna basilar. Kurulumdan önce tanımlamış olduğumuz “opsgmgragentinstall” hesabı yazınız ,şifre olarak belirlemiş olduğunuz şifreyi giriniz. “Discovery” tuşu ile ilerleyiniz.


Resim-7

Kurulum yapılacak makinayı veya makinaları seçiniz ve sunucunun bağlı olacağı management server seçilerek next butonuna basınız ve kurulumun yapılması sağlayınız


Resim-8

Summary ekranında ,agent kurulum bilgileri yer almaktadır. Bu bölümede “opsgmgragentinstall” hesabı yazınız ,şifre olarak belirlediğiniz şifreyi giriniz. “Finish” tuşu ile agent yüklemesini tamamlayınız.


Resim-9

Agent yüklenmesi kısa bir süre sonra başlayacaktır. Kurulumların başarıyla sonuçlanabilmesi için önerilen portların ve antivirüs exclusion tanımlamalarının yapılması gerekmektedir. Aşağıda yer alan linkten bu bilgilerin yer aldığı makaleye ulaşabilirsiniz.

https://www.mshowto.org/scom-2012-nin-destekledigi-konfigurasyonlar-ve-gereksinimleri.html


Resim-10

Agent kurulumun başarıyla tamamlandığını gördükten sonra “close” butonu ile işlemi sonlandırınız.


Resim-11

Bu bölümde Discovery yöntemi ile uzaktan agent kurulumunun nasıl yapıldığını inceledik. Discovery sırasında bir çok kritere göre makineler sorgulanabilir ve çok kısa bir süre içerisinde bu sorgu sonucunda ortaya çıkan makinelere agent kurulumu yapılabilir.


Resim-12

Serinin ikinci makalesinde görüşmek üzere….

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap