SCCM Run Script Nedir? Nasıl Kullanılır?
 1. Ana Sayfa
 2. Configuration Manager (SCCM)

SCCM Run Script Nedir? Nasıl Kullanılır?

2

Bu yazımda SCCM Run Script Kullanımını anlatacağım. SCCM ile örnek bir Script tetikleyip çıktısını inceleyeceğiz.

System Center Configuration Manager(SCCM), Powershell Script çalıştırma özelliğini 1706 ön sürüm olarak tanıtılmıştı. Bu özellik 1802 sürümüyle birlikte ön sürüm olmaktan çıkarak canlıya geçmiştir. 2006 ve önceki sürümlerde bu özellik varsayılan olarak aktif değildir. 2006 ve önceki sürümelerde, SCCM Console üzerinde “Administation>Updates and Servicing>Features” sayfasından “Create and Run Scripts” özelliğini aktif etmeniz gerekmektedir.

Ben bu özelliği çıktı beklemeden yalnızca tetiklemem gereken durumlarda kullanıyorum. Örnek vereceğim durumda da Group Policy üzerinde yaptığımız değişikliği tüm sunucularda “gpupdate /force” komutunu tetikleyerek değişikliği almasını sağlayacağım. Siz bu özelliği hayal gücünüzle Powershell kullanarak Deploy uygulaması bile tetikleyebilirsiniz. Bu özelliği ister Device bazlı ister Collection bazlı olarak da kullanabilirsiniz.

Bu özelliği kullanabilmemiz için; Client Devices Powershell sürümü 3.0 ve üstü, SCCM sunucumuzun 1706 sürümü ve üstünde olmalıdır.

Script Onay Süreci

Scriptin çalışıtırılabilir olması için bir onay süreci olması gerekmektedir. Bence bu basit ama kritik bir önlemdir. Kendi ortamınızda bu özelliği ilk defa kullanıyorsanız “Administration>Site Configuration>Sites” altından bu işlem için kullanacağınız Site’ı seçmemiz gerekiyor. Ardından üst menüden “Hierarchy Settings” tıklıyoruz.

Resim-1

Bu sayfa eğer işaretli kısmı seçmezsek kendi yazdığımız Scripti onaylayabiliriz. Eğer bu tik varsa Scripti biz yazdıktan sonra farklı bir Admin yetkili kullanıcının onaylaması gerekmektedir.

Scripti yazdıktan sonra Approve/Deny kısmı eğer devre dışıysa(Greyed Out) ilk bu özelliği kontrol etmeliyiz.

Script Oluşturmak

Bu senaryoda bahsettiğim gibi sunuculara “gpupdate /force” komutunu göndereceğim.

Resim-2

Bunun için öncelikle SCCM Konsol üzerinde Software Library sayfasına ilerliyoruz. Software Library altında Scripts seçiyoruz. Sağ tıklayıp “Create Script” seçerek sihirbazı başlatıyoruz.

Resim-3

Sihirbazımızda isimlendirmeyi yapıyoruz ve hazırladığımız kod parçacığını editör içerisine yazıyoruz.

Sonrasında Next Next ilerleyerek Scripti ekliyoruz.

Resim-4

Oluşturduğumuz yeni scripte sağ tıklayıp Approve/Deny seçeneğine tıklayıp onay vermemiz gerekiyor. Script Onay Süreci başlığında da anlattığım gibi eğer bu kısım devre dışıysa ayarlarımızı kontrol etmemizde fayda bulunmaktadır.

Resim-5

Approve/Deny sayfasından yazılan scripti kontrol ediyoruz. Next ile devam ediyoruz.

Resim-6

Bu sayfada bize onay verip vermediğimizi soruyor ve açıklama girmemizi istiyor. İstersek açıklama girmeden de devam edebiliriz.

Resim-7

Next-Next ilerleyerek onay aşamamızı tamamlıyoruz. Scriptimiz artık hazır. Sırada sunuculara nasıl göndereceğimiz kısma geçiyoruz.

Sunuculara Run Script Göndermek

Run Scriptimiz oluşturuldu. İstersek Devices seçerek istersek Collection seçerek gönderim sağlayabiliriz.

Resim-8

SCCM Konsolda Assets and Compliance sayfasına ilerliyoruz. Devices sayfasından göndermek istediğimiz sunucuyu veya koleksiyonu seçiyoruz. Sağ tıklayıp “Run Script” seçiyoruz. Karşımıza eklediğimiz scriptler geliyor.

Resim-9

Göndermek istediğimiz scripti seçiyoruz. Next ile devam ediyoruz.

Resim-10

Gönderdiğimiz Scripti bu ekrandan izleyebiliriz.

Resim-11

Scriptimiz sunucuda çalıştı. Exit Code 0 bizim için başarıyla tamamlandığını gösteriyor. Hata alması durumunda 1 verecektir. Script Output üstüne çift tıklayıp çıktıyı inceleyebiliriz.

Siz de bu adımları takip ederek SCCM ile Run Script çalıştırabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Meraklı ve araştırmacı kişilik özellikleriyle kendini bir adım ileri götürmeyi hedeflemekte ve bunun yanı sıra yeni şeyler öğrenmeye her zaman açıktır. Çabuk öğrenen ve öğrendiklerini özgün çözümlerle pratik olarak uygulamaktadır. Birçok ekiple çalışarak –gerek yönetici gerek ekip üyesi olarak– iletişim becerilerini geliştirmiştir. Gelecekte güvenlik bilinci olan, otomasyonu benimsemiş, bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesiyle yetişen bir mühendis olmak istemektedir.Şu anda IBTech'de Sistem Mühendisi olarak altyapı biriminde çalışmaktadır. VMware vExpert unvanına sahiptir. VMware ESXI, Veeam Backup & Replication, Fortigate Firewall, Windows Server, Exchange Server ve Azure gibi çeşitli teknolojilerin üzerinde yetkinlikleri bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumlar (2)

 1. Hocam elinize sağlik.

  Bu scriptleri sccm üzerinden deploy ederken zamanlanmış görev olarak atayabiliyor muyuz. Sürekli bu scripti bu collectiona gönder gibi.

  Teşekkürler,

  • Onur Hocam, run script genel kullanım amacı olarak tekil işlemler için tercih ediliyor. Mesela 1000 sunucunun host dosyasına bir satır eklemek veya komut ile uygulama kaldırmak gibi…
   Bildiğim kadarıyla sürekli bu collection’a gönder gibi bir seçenek yok. Benim görüşüm devamlı olarak sccm üzerinde bu scripti deploy etmek sccm sunucusunu ve gönderim yapılan sunucuyu yoracaktır. Ben bu sorunu çözmek için invoke-command ve task scheduler ile işlem yapmayı tercih ederdim.
   Teşekkürler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir