Citrix Cloud’da (DaaS) PowerShell SDK ile Sorun Çözmek
 1. Anasayfa
 2. Citrix

Citrix Cloud’da (DaaS) PowerShell SDK ile Sorun Çözmek

0

Hepimiz sorun çözerken bi noktada GUI azizliğine uğrayıp soluğu komut satırında alırız. Citrix Virtual Apps and Desktops On-Prem ortamlarda bunu Management rollerinin olduğu makinelerde yapabiliyoruz fakat yönetimi tamamen Citrix’e ait olan bir ortamda PowerShell ile çözmemiz gereken bir sorun varsa nasıl bir yol izleyeceğiz?

1- Bu aşamada devreye Citrix’in PowerShell SDK modülü giriyor. Aşağıdaki adresten Windows işletim sistemli bir makineye ilgili .exe’yi indiriyoruz.

www.citrix.com/downloads/citrix-cloud/product-software/xenapp-and-xendesktop-service.html

Resim-1

2- Citrix Cloud hesabımıza giriş yapmamız gerekiyor. Bu aşamada indirdiğimiz .exe’yi yönetici olarak çalıştırıp kurulumların tamamlanmasını bekliyoruz. Artık bu .exe ile bi işimiz kalmadı.

3- Bilgisayarımızdaki PowerShell’i yönetici olarak çalıştırdıktan sonra komut satırına “Get-XDAuthentication” yazıp Enter’a basıyoruz ve sonrasında bir Citrix Login ekranı geliyor. Oraya müdahale etmek istediğimiz Cloud ortamının bilgilerini yazıp giriş yaptıktan sonra pencere kapanıyor ve artık o ortama Remote PowerShell Session başlatmış oluyoruz.

Resim-2

4- Artık Authentication kısmını tamamladığımız için normalde ne yapıyorsak aynı işlemleri yapabiliriz ama %90-95 benzerlikle, çünkü Cloud’a özel bazı servisler ve farklı komutlar var bunlar için https://developer-docs.citrix.com/projects/citrix-daas-sdk/en/latest/ adresini inceleyebilirsiniz.

Örnek bir problem ele alalım;

Makineleri barındırdığımız sunucuda sistemsel birtakım değişiklikler yaptık ve Citrix servisleri artık sunucuya ulaşamıyor. Bu durumda Machine Catalog’u silmeye çalıştığımızda büyük ihtimalle bu makineleri silemeyeceğiz çünkü Citrix servisleri artık sunucuyla iletişim kuramıyor. Bu aşamadan sonra iletişimi tekrar sağlasanız da o makineler arayüzde State Unknown olarak görüntülenecektir. Bu durumda GUI’den değil PowerShell’den müdahale etmemiz gerekir.

· Önce bazı Snap’leri yüklememiz gerekiyor. “Add-PsSnapin Citrix.Host.Admin.V2” – “Add-PsSnapin Citrix.MachineCreation.Admin.V2” sonrasında Hosting birimlerini listelemek için “cd XDHyp:\HostingUnits” son olarak “Get-ChildItem” yazıyoruz.

Resim-6

Sarı ile işaretlediğim kısım Cloud_Esxi_Network adındaki Hosting’in UID’si.

· İlk yapmamız gereken bu birimin üzerinde çalışan/devam eden bir görev var mı yok mu bunu kontrol etmek. Bunun için “Get-ProvTask | Where-Object { $_.ImagesToDelete | Where-Object { $_.HostingUnit -eq “9b6bf553-2a40-48d0-a8ae-7ed1a0735013” } }” komutunu çalıştırdığımızda listelenecektir. Eğer listelenmezse o zaman yalnızca “Get-ProvTask” yazarak arkaplanda bekleyen ya da tamamlanmış görevleri

görebilirsiniz.

Resim-7

· Bu görevi silmek için yapılması gereken “Remove-ProvTask -TaskID de8900a7-d330-4da6-8191-0aa9997bf06f” komutunu çalıştırmaktır.

· İşlemler tamamlandı ve bitmemiş/devam eden ya da beklemede bıraktığımız görev kalmadığına göre artık Hosting kaynaklarını silmeye başlayabiliriz.

Storage için => “Remove-HypHostingUnitStorage -LiteralPath XDHyp:\HostingUnits\MyHostingUnit -StoragePath ‘XDHyp:\HostingUnits\MyHostingUnits\newStorage.storage’

PersonalvDiskStorage için => “Get-ChildItem XDHyp:\HostingUnits\MyHostingUnit\*.storage | Remove-HypHostingUnitStorage -LiteralPath XDHyp:\HostingUnits\MyHostingUnit -StorageType PersonalvDiskStorage

TemporaryStorage için => “Get-ChildItem XDHyp:\HostingUnits\MyHostingUnit\*.storage | Remove-HypHostingUnitStorage -LiteralPath XDHyp:\HostingUnits\MyHostingUnit -StorageType TemporaryStorage

Hosting Resource Name için => “Remove-Item -path XDHyp:\HostingUnits\MyHostingUnit

Bu aşamada size tavsiyem önce Hosting kaynaklarını silmeniz olacaktır, sonrasında Hosting bağlantısını silebilirsiniz. Unutmamanız gereken konu ise Hosting kaynakları ile ilgili silme/değiştirme gibi kalıcı birtakım işlemler yapmanız gerekiyorsa öncesinde mutlaka Machine Catalog tarafını Silin ya da bakım moduna alıp VM’leri Offline konumuna getirin.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz. Referanslar www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Malatya doğumluyum. Beykent Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık mezunu, İstanbul AUZEF Yönetim Bilişim Sistemleri'nde okuyorum. Bilişim sektörüne NETAŞ bünyesinde bulunan Probil ile başladım. Yaklaşık 9 yıldır bu sektördeyim. Cloud, Infrastructure ve Network Security uzmanlıklarında birçok proje tamamladım. Full-stack Citrix mühendisiyim. Kitaplarla aram iyidir, araştırma yapmayı severim. Öğrenir, öğretir, gelişir, geliştiririm. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir