SCCM Collection’a Toplu Device Eklemek
  1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)

SCCM Collection’a Toplu Device Eklemek

0

Bu yazımda Script ile SCCM Collection’a Toplu Device eklemeyi anlatacağım.

Bazen SCCM konsolumuzda yüzlerce sunucudan oluşan Collection’lar oluşturmamız gerekebiliyor. Bunu da dinamik olarak yapmayacaksak bu bize operasyonel bir iş olarak geri dönebilmektedir. Powershell kullanarak yüzlerce cihazı tek satırla ekleyeceğiz. Bu komutu Direct Rule eklememizi sağlayan Add-CMDeviceCollectionDirectMembershipRule kullanarak yazacağız.

Collection Oluşturma

Öncelikle boş bir Collection oluşturmamız gerekiyor. Oluşturacağımız hedef dizine giderek “Create Device Collection” tıklıyoruz.

Resim-1

Bu adımda Collection’ımıza isim veriyoruz ve sınırlayıcı Collection’ımızı belirliyoruz. Ben bunu Agent Installed olarak kısıtlıyorum.

Resim-2

Üye ekleyebileceğimiz panel açıldı. Ben üye cihaz eklemek istemediğim için bu adımı Next ile geçiyorum. Boş Collection oluşturduğumuz için bizi uyaracaktır. Bu adımı bilinçli yaptığımız için OK seçeneğiyle devam edebiliriz.

Ardından bize Özet verecektir ve Next seçeneğiyle Collection’ı oluşturuyoruz.

Cihaz Listesinin Hazırlanması

Collection’ımızı oluşturduktan sonra sırada cihaz listesini oluşturmamız gerekiyor. Bunun için tüm cihazların alt alta bulunduğu bir TXT hazırlayalım. Ben TXT dosyamın ismini Device_List.txt olarak kullanacağım. Yazacağımız komutta da bu şekilde tanımlayacağım.

Resim-3

Cihazlarımı Device_List.txt içerisine ekledim.

Powershell ile Cihazları Collection’a Eklemek

Bu adımda öncelikle SCCM konsola giriş yapıyoruz. Ardından sol yukarıdaki mavi oka tıklıyoruz.

Resim-4

“Connect via Windows PowerShell” seçeneğini seçerek bağlanıyoruz.

Resim-5

Açılan PowerShell komut satırına aşağıdaki komutu yapıştırıyoruz. Burada hedef Collection’ı ve TXT belgesinin lokasyonunu kendimize göre değiştirmeyi unutmayın!

Get-Content “C:\Source\Device_List.txt” | foreach { Add-CMDeviceCollectionDirectMembershipRule -CollectionName “TEST – ZeynelUgurlu” -ResourceID (Get-CMDevice -Name $_ -Fast).ResourceID }

Resim-6

Komutumuzu çalıştırdıktan sonra cihaz sayısına bağlı olarak saniyeler içinde veya birkaç dakika içerisinde tüm cihazlar Collection’ımıza eklenmiş olacaktır.

Resim-7

Tüm cihazlarımız Collection’ımıza eklendi.

Siz de bu adımları takip ederek Script ile SCCM Collection’a Toplu Device Ekleyebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Meraklı ve araştırmacı kişilik özellikleriyle kendini bir adım ileri götürmeyi hedeflemekte ve bunun yanı sıra yeni şeyler öğrenmeye her zaman açıktır. Çabuk öğrenen ve öğrendiklerini özgün çözümlerle pratik olarak uygulamaktadır. Birçok ekiple çalışarak –gerek yönetici gerek ekip üyesi olarak– iletişim becerilerini geliştirmiştir. Gelecekte güvenlik bilinci olan, otomasyonu benimsemiş, bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesiyle yetişen bir mühendis olmak istemektedir.Şu anda IBTech'de Sistem Mühendisi olarak altyapı biriminde çalışmaktadır. VMware vExpert unvanına sahiptir. VMware ESXI, Veeam Backup & Replication, Fortigate Firewall, Windows Server, Exchange Server ve Azure gibi çeşitli teknolojilerin üzerinde yetkinlikleri bulunmaktadır.

Yorum Yaz