İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Redhat
  3. Red Hat 8 | Web Konsolu aktif etme ve Temel kullanımı

Red Hat 8 | Web Konsolu aktif etme ve Temel kullanımı

redhat kapak
Ruijie Teknoloji Günü

Bu yazıda size temel düzeyde Red Hat Web Konsolu aktif etmeyi ve kullanımı anlatacağım. Geçtiğimiz yazılarda size Cockpit’den bahsetmiştim Linux’a yeni başladınız ama terminalden çalışmak size zor geliyor ya da yeteri kadar yetkin değilsiniz. Bunun için size Web arayüzünden başlangıç olarak bir çok işi yapabileceğiniz bir ekranla tanıştıracağım sizi bir kez daha ama bu sefer Red Hat 8 üzerinde.

Etkileştirerek başlayalım ssh ile login olduktan sonra ya da terminalden aşağıdaki komutu çalıştırın. Her hangi bir hata vermediyse devam edelim.

Web arayüzüne erişmek için tarayıcınıza https://ip_adresi:9090 şeklinde yazın aşağıdaki ekrana ulaşıyor olacaksınız. Ben eriştikten sonra  root ile login oldum.

Resim-1
Menü üzerinde ilk System ile başlayalım. Top ekranından baktığınızda anlık donanım kullanımını anlamak biraz zor evet burada size anlık kullanımı gösteren bir grafik var. Sol tarafta ise makine hakkında genel bilgi sahibi olabileceğiniz bir alan var. Bu ekranda sunucuyu register edebilir, hostname, saat tarih değiştirebilir reboot edebilirsiniz.


Resim-2
Bu ekranda logları inceleyebilirsiniz.

Resim-3
Depolama kısmı gerçekten çok güzel yeni başlayanlar için disk işlemleri zor gelebilir VDO devices kısmında sanal makinenize eklediğiniz diski kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Ek olarak anlık io’ları görebilir nfs mount işlemlerini yapabilirsiniz.

Resim-4
Networking kısmına gelecek olursak yine anlık grafikleri görebiliyoruz bunun dışında firewall kısmı çok kullanışlı port açma kapatma ve mevcut portları görebileceğiniz bir alan var ve Firewall buradan kolaylıkla açıp kapatabilirsiniz. Ek olarak network cardlarına yönelik detaylı ayarlar yapabilmeniz mümkün bond,team, bridge ve vlan gibi.

Resim-5
Accounts tabının altında ise user işlemlerini yapabiliyorsunuz yeni bir hesap oluşturma vs gibi işlemler.

Resim-6
Servisler menüsünde ise servisle ile  genel işlemleri yapmak mevcut enable, restart, reload vs. gibi cli’dan yapılan hareketleri yapmak mümkün. Detaylar için inceleyebilirsiniz.

Resim-7
En sevdiğim kısma geldim son sekmede bize web üzerinden bize ssh ile bağlanma imkanı sunuyor. Bildiğiniz üzere  zaman zaman Putty vb programlarda güvenlik açıkları meydana gelmekte ya da güvenlik maksadıyla kapatmak icap edebiliyor. Bu durumda pratik bir yazılım kurmadan buradan erişmek büyük avantaj.

Resim-8

Benim bahsedeceklerim bu kadar fark ettiyseniz bir kaç adımı atladım. Menüdeki o adımlar için daha detaylı yazılar hazırlayacağım. Bir kaç cümleye sığacak şeyler olduğunu düşünmüyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: redhat installation,red hat nasıl kurulur ?,red hat yapılandırma,red hat nedir?,8, ,

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1993 yılında İstanbul'da doğdum. Üniversiteyi bitirdikten sonra çeşitli eğitimler aldım ve almaya devam ediyorum bugüne kadar DHL, Erdem Hastanesi, Netaş ve Glasshouse'da çalıştım. Şimdiler ise Vakıf Emeklilik'de sigorta sektöründe güvenlik ürünleri üzerine çalışıyorum. Hiç bir zaman hırslı bir insan olmadım her şey yalnızca eğlence için hobilerimin arasında yemek yapmak, balık tutmak bir şeyler okumak ve bilgili insanları dinlemek var. Linux'u ve yardımlaşmayı seviyorum Linux'da pek iyi değilim çünkü Linux çok geniş bir alan yazdıklarımla ya da Linux ile alakalı konuşmak ya da soru sormak isterseniz bash'ımla beraber. -Cheeers

Yorum Yap