İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Open Source
  3. Red Hat 8 | Root ile SSH’a Giriş Yapmayı Engelleme

Red Hat 8 | Root ile SSH’a Giriş Yapmayı Engelleme

redhat kapak
ZohoConnect

Linux appliance kullanan bir çok vendor başta olmak üzere Linux tarafında güvenlik önlemlerinden bir tanesi de SSH’a root user ile giriş yapmayı engellemektir. Bunu yapmadan evvel useradd ile bir user oluşturup ardından şifre verin ve ssh ile giriş yapın ardından su – komutu ile root’a geçmeyi deneyin buraya kadar  sorun yok ise artık bu user ile giriş yapıp ardından su – komutu ile root’a geçebilirsiniz. Şimdi bu kısım tamam ise root için ssh’ı kapatalım.

Ssh ayarlarını yapmak için aşağıdaki dizine nano ya da vi ile gidin.

Authentication sekmesi altında PermitRootLogin’i no olarak değiştirin ve kaydedip çıkın.

Etkili olması için ilgili servisi restart edelim.

Test ettiğimde şifre doğru olmasına rağmen giriş yapamadım.


Resim-1

 

-Ömer Taşkın

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: redhat installation,red hat nasıl kurulur ?,red hat yapılandırma,red hat nedir?,rhel8, disable root login,

ZohoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1993 yılında İstanbul'da doğdum. Üniversiteyi bitirdikten sonra çeşitli eğitimler aldım ve almaya devam ediyorum bugüne kadar DHL, Erdem Hastanesi, Netaş ve Glasshouse'da çalıştım. Şimdiler ise Vakıf Emeklilik'de sigorta sektöründe güvenlik ürünleri üzerine çalışıyorum. Hiç bir zaman hırslı bir insan olmadım her şey yalnızca eğlence için hobilerimin arasında yemek yapmak, balık tutmak bir şeyler okumak ve bilgili insanları dinlemek var. Linux'u ve yardımlaşmayı seviyorum Linux'da pek iyi değilim çünkü Linux çok geniş bir alan yazdıklarımla ya da Linux ile alakalı konuşmak ya da soru sormak isterseniz bash'ımla beraber. -Cheeers

Yorum Yap