İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. C#

Proxy Tasarım Deseni Nedir ?

Proxy Tasarım Deseni Nedir ?
+ - 0

Bugün sizlerle yazılım geliştirmede kullanılan tasarım desenlerinden Proxy desenini inceleyeceğiz. Tasarım desenleri kod çokluğunu ve kod tekrarını önlemek amacıyla aynı zamanda bellekte nesnelerin daha az yer kaplamasını sağlamak gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

Proxy Deseni Nedir ?

Proxy deseni, sık kullanılan nesnelerin Cache yapısına alınarak her kullanıldıklarında yeniden türetilmesini engellemek amacı ile kullanılmaktadır.

Tasarım desenini incelemek amacıyla Visual Studio geliştirme ortamını açalım ve bir proje yapalım.

Resim-2

Create A New Project seçeneğine tıklayalım.

Resim-3

.Net Console App projesi seçelim ve Next seçeneği ile devam edelim.

Resim-4

Projemize bir isim verelim ve Create seçeneği ile projemizi oluşturalım.

Resim-5

Hesaplama işlemleri yapan bir sınıf yazalım ve Base olarak oluşturduğumuz sınıftan Implement işlemi gerçekleştirelim. Bu hesaplama sınıfını her çağırdığımızda sınıfın tekrar oluşturmasını engellemek için işlemlerimizi yazalım.

Resim-6

Proxy sınıfımızda daha önceden işlem yapacağımız sınıfın kullanılma durumunu kontrol edelim. Sınıf kullanılıyorsa işlem yapmadan var olan değeri geri gönderelim.

Resim-7

Kullanmış olduğumuzu sınıfları çağıralım ve projemizi çalıştıralım.

Böylece Proxy tasarım desenini öğrenmiş olduk.

Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: design pattern,proxy design , proxy nedir, proxy tasarim deseni,c#,.net, proxy pattern

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap