1. Ana Sayfa
  2. Microsoft PowerShell
  3. PowerShell EnhancedHTML2 Modulü Kullanımı – Bölüm 2

PowerShell EnhancedHTML2 Modulü Kullanımı – Bölüm 2


Ruijie Teknoloji Günü

EnhancedHTML2 Modulü Kullanımı – Bölüm 2. Bir önceki bölümde Enhanced HTML modülüne giriş yapmıştık. Bu bölümde aynı modülün özellikleri olan Dynamic table ve Hidden senction özelliklerinden bahsedeceğim.

Hidden Senction ile kastedilen HTML tabloların gizlenmesidir. Gerekli olduğunda başlığa tıklayarak bu menüleri tekrardan görünür hale getirebilirsiniz.

Enhanced HTML modülünü kullanarak HTML sayfadaki belli bölümleri hidden yapmanız oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken komutun sonunda –MakeHiddenSection parametresini kullanmaktır.

$PreContent1 = “<h2> Bios Info(As a List) </h2>”

$PreContent2 = “<h2> Bios Info(As a Table) </h2>”

$Bios = Get-WmiObject -class Win32_BIOS | Select PSComputerName, Manufacturer, BIOSVersion | ConvertTo-EnhancedHTMLFragment -As List -PreContent $PreContent1

$Bios2 = Get-WmiObject -class Win32_BIOS | Select PSComputerName, Manufacturer, BIOSVersion | ConvertTo-EnhancedHTMLFragment -As Table -PreContent $PreContent2 -MakeHiddenSection

ConvertTo-EnhancedHTML -HTMLFragments $Bios,$Bios2 -CssUri C:\Users\firat.yasar\Desktop\ArticleTest\styles2.css | Out-File frtHiddenExample.html

Burada hidden senction yapmak için gerekli parametreyi ikinci komutta kullandık. Bu yüzden HTML dosyasındaki tablo olan kısım Hidden olarak gelecektir.

Oluşturulan HTML dosyasını bir tarayıcı yardımı ile açtığımızda ilk anda aşağıdaki gibi tabloya ait başlık görünecektir. (Kırmızı olan başlık)


Resim-1

Başlığa tıkladığınızda hidden olan tablo ekrana gelecektir.


Resim-2

Gördüğünüz gibi HTML üzerindeki bölümlerin görünmez yapılması –MakeHiddenSection parametresi ile oldukça kolay şekilde gerçekleşmektedir.

Şimdi de oluşturduğumuz HTML tablolarını nasıl Dynamic hale getireceğimize bakalım.

Tablonun dynamic olması tabloda arama özelliğinin olabileceği ve tabloda ilk sayfada görünebilen element sayısının ayarlanabileceği anlamına gelir. (EnhancedHTML2 modülü için böyle 🙂 )

Oluşturduğumuz HTML tablolara bu özelliği katabilmek için aşağıdaki şekilde konfigürasyon yapmamız gerekir. Yapacağımız konfigürasyon’a –MakeTableDynamic parametresini ilave etmek kolaylıkla tabloları dynamic hale getirecektir.

$Services = Get-Service | Select DisplayName, Status | ConvertTo-EnhancedHTMLFragment -As Table -PreContent “<h2>Dynamic Services Table</h2>” -MakeTableDynamic

ConvertTo-EnhancedHTML -HTMLFragments $Services -CssUri C:\Users\firat.yasar\Desktop\ArticleTest\styles2.css | Out-File frtDynamicExample.html

Komutun ardından html dosyasını bir tarayıcı ile açtığınızda aşağıdaki gibi arama yeteneği olan ve sayfa yapısına sahip tabloyu görüntüleyebilirsiniz.


Resim-3

Gördüğünüz gibi EnhencedHTML2 modülü ile tabloların gizlenmesi ve dynamic hale getirilmesi kullanılacak belli parametreler ile kolaylıkla mümkündür.

EnhancedHTML2 modülünde parametreleri komuta bu şekilde vermek yerine bir hash table oluşturarak da verebilirsiniz. Bu şekilde parametreler bir Hash tablosunda tutulduğu için komut daha yalın ve okunabilir hale gelecektir.

Bir sonraki bölümde parameter olarak Hash table’ları kullanmayı anlatacağım.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://www.powershellgallery.com/packages/EnhancedHTML2/2.1

TAGs: powershell, , , , powershell ve css, , ,powershell ile html rapor oluşturma, convertto-html ile fragment, , ,Powershell EnhancedHTML2,,Powershell HTML list,Enhanced HTML2 özellikleri,,

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sakarya doğumludur. İstanbul Üniversitesi’nde Matematik/Fen ve Teknoloji öğretmenliğini bitirmiştir. Yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde yapmıştır. Bilişim sektöründe çeşitli firmalarda sistem ve network sorumlusu olarak çalışmıştır. Bazı kurumlarda sistem ve network üzerine uzmanlık eğitimleri vermiştir. Şu anda Netaş şirketinde kurumsal danışman olarak görev yapmaktadır. Microsoft System Center ürünleri, Powershell ve Azure teknolojileri ile ilgilenmektedir. 2016 yılında Microsoft tarafından Cloud and Datacenter alanında MVP unvanını almıştır.

Yorum Yap