İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Container
  3. Play with Kubernetes ile k8s Deneyimi

Play with Kubernetes ile k8s Deneyimi

kuberetes

teknolojisiyle ilgilenenlerin son zamanlardaki gözdesi . ile ilgilenenler için çok kısa bir yazı paylaşmak istedim. Aşağıda verdiğim adresi kullanarak sandbox ortamında size deneyimi yaşatan bir lab’a bağlanabilirsiniz. Lab’a bağlanmak isteyenler bu linki kullanabilirler.

Adrese girdikten sonra yeni bir instance oluşturup, bu instance üzerinde k8s cluster oluşturabilirsiniz. Ben işinizi kolaylaştırmak için sırasıyla bazı komutları aşağıya ekliyorum.

1- kubeadm init –apiserver-advertise-address $(hostname -i)

2- kubectl apply -n kube-system -f “https://cloud.weave.works/k8s/net?k8s-version=$(kubectl version | base64 | tr -d ‘\n’)”

3- kubectl apply -f https://raw.githubusercontent.com/kubernetes/website/master/content/cn/docs/user-guide/nginx-app.yaml

4- kubectl get nodes

5- kubectl get deployments

6- kubectl describe deployment my-nginx

7- kubectl scale deployment my-nginx –replicas=10

8- kubectl get deployments

Daha bir çok komuta ulaşmak için Kubernetes bu linkteki dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: kuberneteskubernetes lab, , Container

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Üniversite ve öncesindeki öğrenimimi İzmir’de tamamladım. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra IBTech ‘te System Administrator olarak kariyerime adım attım. Sonrasında yine IBTech içerisinde System, Database ve Application yönetimini aynı anda yapabildiğim kartlı ödeme sistemleri ekibinde görev aldım. Burada gerçekleştirdiğimiz altyapı otomasyon projelerinin de etkisiyle Intertech’te DevOps pozisyonunda kariyerime devam etme fırsatını elde ettim. Microsoft onprem ürünlerinden SCCM, SCO, Windows Server, Active Directory, Exchange ve SQL Server gibi temel ürünlerde adminlik yapmamın yanı sıra, Failover Cluster, Powershell gibi konularda da iş hayatımda önemli çalışmalarım ve tecrübelerim oldu. DevOps ‘un hayatıma girmesiyle de işler çok hızlı değişmeye başladı. Hızlıca CI/CD süreçlerinde kullanılan Microsoft TFS kullanmaya başlayarak, Open Source ürünlerle tanışma fırsatını yakaladım. Piyasada kullanılan Open Source ürünlerden Jenkins, Ansible, Docker, Kubernetes, Elastic Search, Logstash, Kibana ile uğraşma fırsatım oldu. Üniversiteden mezun olduktan sonra hiç bitmeyen yazılım merakım sayesinde ASP .Net, .Net Core, C# programlama dilleriyle geliştirmelerim oldu. Orta seviyede Groovy, başlangıç seviyesinde de Python dillerinde program ya da script geliştirebiliyorum, ileri derecede Powershell bilgisine sahibim. Önümüzdeki yıllarda Powershell ile ilgili Türkçe kaynaklar yayımlamayı, python bilgimi arttırarak, DevOps ‘un özellikle IaC alanında programlama diline bağımlı kalmaksızın geliştirmeler yapabilmeyi hedefliyorum.

Yorum Yap