PaaS, SaaS, IaaS Arasındaki Farklar, İşletmeler Hangisini Tercih Etmelidir?
 1. Anasayfa
 2. Cloud Hizmetleri (Bulut Bilişim)

PaaS, SaaS, IaaS Arasındaki Farklar, İşletmeler Hangisini Tercih Etmelidir?

0

Bulut hizmetleri iş dünyasında giderek daha önemli hale geliyor. Dünyadaki hemen hemen her işletme en az bir tür bulut hizmeti kullanıyor.

Fakat bir işletme ne tür bir bulut hizmeti kullanmalıdır?

Bu sorunun cevabını bulmak için günümüzde mevcut olan üç ana bulut bilişim (yani Cloud computing) türünü detaylıca incelemek gerekir.

Peki bu 3 bulut bilişim türü nedir?

 • Hizmet Olarak Altyapı (IaaS).
 • Hizmet Olarak Platform (PaaS).
 • Hizmet Olarak Yazılım (SaaS).

Her bulut bilişim türünün avantajları vardır. Bu nedenle bu üçü arasındaki temel farkları anlamak, işletmeniz için neyin uygun olduğunu anlamanız için çok önemlidir.

Saas, PaaS ve IaaS Arasındaki Temel Farklar

SaaS, PaaS ve IaaS, işletmelerin müşterilere çeşitli türlerde çevrimiçi hizmetler sunmasına olanak tanır. Her bulut bilişim türünün artıları ve eksileri vardır. Bu nedenle bir işletme için hangi türün doğru olduğunu anlamanız önemlidir.

 • SaaS, yazılımın internet üzerinden üçüncü taraflarca erişilebilir olmasını sağlar.
 • PaaS, internette bulunan araçlar ve platformlar sağlar.
 • IaaS; depolama, ödemeler, ağ oluşturma, sanallaştırma gibi bulut hizmetleri sunar.

SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) Nedir?

SaaS (software as a service) veya hizmet olarak yazılım, işletmelerin kullandığı en yaygın bulut bilişim türüdür. Uygulamaları internet üzerinden sunar ve üçüncü taraf satıcılar tarafından yönetilir. Yazılımı doğrudan tarayıcı üzerinden çalıştırabilirsiniz, yani herhangi bir şey indirmenize gerek yoktur. SaaS’ın kullanımı ve yönetimi inanılmaz derecede kolaydır ve ayrıca son derece ölçeklenebilirdir. SaaS yazılımlarını birkaç cihazda kullanabilirsiniz, yani yüklemeniz gerekmez. Bu sayede ekibinize veya çalışanlarınıza kolayca dağıtabilirsiniz. Freelance çalışanları veya ekipleri yönetmenin ve koordine etmenin harika bir yoludur.

SaaS’ın avantajları

 • Tarayıcınızda hazır bulunduğu için herhangi bir şey yüklemeniz gerekmez. Tek yapmanız gereken oturum açmaktır. Ayrıca mobil uygulamaları da mevcuttur.
 • Yazılımı herhangi bir cihazdan kullanabilirsiniz. Sadece cihazdan hesabınıza giriş yapmanız yeterlidir.
 • Tüm personeliniz veya iş ortaklarınız, yazılımı indirmeye gerek kalmadan oturum açabilir ve yazılımı kullanabilir.

SaaS’ın dezavantajları

 • Yazılımın üzerinde çalıştığı altyapı üzerinde hiçbir kontrolünüz yoktur. Bir kesinti olursa, sağlayıcıya bağımlı olduğunuz için hiçbir şey yapamazsınız.

SaaS ne zaman kullanılır?

SaaS platformları, bir uygulamanın minimum girdi ile sorunsuz ve güvenilir bir şekilde çalışmasını istediğiniz zamanlar için idealdir.

Örneğin, e-posta sunucunuzu ele alalım. E-posta ayarlarınızla uğraşmanıza veya güncellemeler hakkında endişelenmenize gerek kalmadan e-posta gönderip almaya devam edebileceğinizi bilmek mi istiyorsunuz?

E-posta gelen kutunuzu çalıştırmak için SaaS uygulamalarını kullanırsanız, bir şeylerin ters gitme olasılığı çok düşüktür ve bir şeyler ters giderse, bir çözüm bulmak SaaS sağlayıcısına kalır.

Özetle, sadece SaaS uygulamaları/ürünleri için ödeme yapmazsınız, aynı zamanda gönül rahatlığı için de ödeme yaparsınız.

PaaS (Hizmet Olarak Platform) Nedir?

PaaS’ı bir veya iki cümleyle tanımlamak kolay değildir; fakat bunu çevrimiçi uygulamalar ve ürünler geliştirmek için bir araç olarak düşünebilirsiniz. Bu ara katman yazılımı, veri tabanı yönetimi veya analitik olabilir. Geliştiricilerin, veri sunumu ve depolama ile uğraşmaya gerek kalmadan çevrimiçi olarak özel uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. PaaS kullanmanın en büyük avantajı, geliştiricilerin ilgili altyapıyı indirmeye veya satın almaya gerek kalmadan büyük uygulamaları kolayca dağıtabilmeleridir. Sunucular, veri tabanları, işletim sistemleri ve daha fazlası, her şey çevrimiçi olarak yapılabilir.

PaaS’ın avantajları

 • Yöneticilere, platform yazılımı ve platformla oluşturulan uygulamalar üzerinde çok fazla kontrol sağlar.
 • Bu bulut hizmetleri genellikle birden çok programlama diline izin verir ve bunları destekler. Bu da geliştiricilere birkaç farklı proje üzerinde çalışma şansı verir.

PaaS’nin dezavantajları

 • Yalnızca platform üzerinde neyin inşa edildiğini kontrol edebilirsiniz.
 • Özellikle hizmet büyümeye devam ederken öngörülemeyen maliyetler olabilir.
 • Daha az esnekliğe ve daha az müşteri denetimine sahip olursunuz.
 • PaaS’dan en iyi şekilde yararlanmak için temel kodlama bilgisine ihtiyacınız olabilir.

PaaS ne zaman kullanılır?

PaaS, bir geliştiricinin benzersiz bir uygulama oluşturması için genellikle en uygun maliyetli ve zaman açısından en verimli yoldur.

PaaS; geliştiricinin, yazılım güncellemelerini veya güvenlik yamalarını yönetmek gibi sıradan görevlerin aksine, uygulama geliştirmenin yaratıcı tarafına odaklanmasına olanak tanır. Bu sayede, zamanlarını uygulamayı oluşturmaya, test etmeye ve dağıtmaya harcayabilirler.

IaaS (Hizmet Olarak Altyapı) Nedir?

IaaS; kullandıkça öde depolama, ağ iletişimi ve sanallaştırmayı içeren hizmetlerdir. Bulut bilişim sağlayıcısı genellikle sunucuları, depolamayı ve daha fazlasını içeren fiziksel altyapıyı sağlar ve yönetir. Öte yandan müşteri, işletim sistemi, sanal makineler (VM’ler) veya kapsayıcılar ve kullanılabilecek diğer uygulamalar veya ara yazılımlar dahil olmak üzere neredeyse her şeyi yönetir. IaaS’ı kendi veri merkezinizde çalışan uygulamalarla karşılaştırabilirsiniz. Temel fark, BT ekibinizin uygulamalarınızın kullandığı fiziksel ekipmanı dağıtması, yapılandırması ve bakımını yapması gerekmemesidir. Bu, işletmelerin tesis içi kaynak harcamalarını azaltarak ekipman ve hizmetleri tesislerinde almalarını sağlar.

IaaS’nin avantajları

 • Şirket içi BT altyapısının bakımı, genellikle fiziksel donanıma önemli bir başlangıç yatırımı gerektirdiğinden maliyetli ve emek yoğun olabilir. Ayrıca, donanımın bakımını yapmak ve her şeyi çalışır ve güncel tutmak için muhtemelen yetenekli harici BT yüklenicileriyle bağlantı kurmanız gerekecektir. IaaS ile ihtiyacınız olanı, ihtiyacınız olduğu kadar alabilir ve işiniz büyüdükçe daha fazlasını satın alabilirsiniz.
 • IaaS’nin bir diğer avantajı, altyapı üzerindeki kontrolü tekrar size vermesidir. Artık harici bir BT yüklenicisine güvenmeniz gerekmez, isterseniz bir BT uzmanı olmadan IaaS ürünlerine kendiniz erişebilir ve bunları denetleyebilirsiniz.

IaaS’nin dezavantajları

 • Buluta tam geçiş tamamlanmadan önce tüm eski teknolojiler veya uygulamalar uyumluluk açısından gözden geçirilmelidir. Bulut tabanlı hizmetler için tasarlanmayan ve yükseltilmesi veya değiştirilmesi gerekebilecek birçok eski sistem vardır.
 • Şirket içinden buluta geçişle birlikte, ister ana bilgisayardan ister diğer sanal makinelerden (VM’ler) gelen kaynaklar olsun, yeni güvenlik tehditleri olabilir. İşletmelerin güncel güvenlik tehditlerini ve düzeltme stratejilerini gözden geçirmesi ve araştırması çok önemlidir.

IaaS ne zaman kullanılır?

IaaS, tüm şekil ve büyüklükteki işletmeler için faydalıdır. Altyapınız üzerinde tam kontrol sağlar ve çoğu bütçeye uyan, kullandıkça öde modeliyle çalışır.

Çoğu IaaS platformunda, sürekli desteğe erişirsiniz ve gereksinimlerinizi istediğiniz zaman büyütme seçeneğine sahip olursunuz.

IaaS’ı kullanmak, işletmenizi geleceğe hazırlamak için mükemmel bir yoldur.

İşletmeler Hangisini Tercih Etmelidir?

Özetle diyebiliriz ki, her bulut hizmeti farklı işletmeler için uygundur. Her bulut bilişim hizmetinin kendi artıları ve eksileri vardır. Bu yüzden ihtiyaçlarınıza en uygun olan hizmeti seçmeniz gerekir. IaaS ile uygulamalar ve süreçler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz, ancak oluşabilecek daha yüksek maliyetleri ve beklenmeyen ücretleri de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Öte yandan SaaS, açık ara en popüler bulut bilişim hizmeti türüdür. Altyapıyı yönetmeye gerek kalmadan bulut tabanlı uygulamaları kullanmanıza izin verir.

PaaS, projeleri tamamlamak için gerekli platformlara fazladan harcama yapmak istemeyen geliştiriciler için en iyisidir. Ancak bu seçenek de bazı dezavantajlarla birlikte gelir.

Sonuç olarak her işletme tam olarak neye ihtiyaçları olduğunu düşünmeli ve bilinçli bir karar vermelidir. Yani ihtiyacınız olan hizmeti seçmeden önce işletmenin iş hedeflerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bulut hizmetlerinin kapsadığı en yaygın iş hedeflerinden bazıları aşağıdakileri içerir:

 • CRM, e-posta, ortak çalışma araçları gibi kullanıma hazır hizmetlere ihtiyaç duyan işletmeler için SaaS’ı seçmek en iyisidir.
 • Yazılım ürünleri oluşturmak için bir platforma ihtiyacınız varsa, PaaS ile gitmelisiniz.
 • Sanal bir makineye ihtiyacınız varsa, IaaS ile gidin.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: PaaS, SaaS, IaaS Arasındaki Farklar, İşletmeler Hangisini Tercih Etmelidir?, IaaS nedir? PaaS nedir? SaaS nedir?

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 4
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 2
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir