1. Anasayfa
 2. Exchange Server 2010

OWA Üstünde Gelişmiş Arama Kullanımı için Yazım Kuralları


0

Exchange 2010 ile birlikte OWA üzerinden gelişmiş arama sorgu yazım esnekliği kullanılabilinmektedir bunun ile  detaylı hızlı ve en yakın arama kriterlerine uygun veriye erişilebilinmektedir. OWA içerisinde yer alan AQS (Advanced Query Syntax) Windows Desktop Search (WDS) ‘ün alt yapısını barındırmaktadır. Mailleriniz içerisinde kelime, parametreler, özel yetenekler doğrultusunda arama işlemlerinizi sınırlandırabilirsiniz. (Örneğin Şekil-1) Bu basit kısıtlamalar parantezler ve mantıksal konektörler karmaşık arama sorguları oluşturmak için grupta toplanabilir.

Exchange 2010
Şekil-1 OWA içerisinde AQS arama kutusu

AQS OWA içeirsinde üç tip sınırlama kapsamı destekler: kelime bazlı sınırlama, tarih aralığı sınırlaması ve mesaj tipi sınırlamasıdır.Bu tablo desteklenen her bir kapsam ve bu kapsamlara ait basit  örnekler ile ilgili detaylar yer almaktadır.

Kelime Bazlı Sınırlama:


Şekil-2

Not:

1. Kelime bazlı sınırlamada büyük/küçük harf duyarlılığı yoktur.

2. Kelime bazlı sınırlama iki tipi destekler. Eklenti veya asıl.Eklenti varsayılandır. Eğer asıl tip kullanılacak ise çift sınırlandırma uygulanır. Örneğin subject:”ürün” ‘ürün’ ile eşleşir ancak ‘ürünler’ ile eşleşmez.

3. Birden fazla kelime için çift sınırlama uygulandığındaki durum her iki kelime için geçerlidir. Örneğin; “win product” sadece ‘win product’, a eşlenir ama  ‘win95 product’ veya  ‘product of win’ ile asla eşleşmez.

4. Asterisk ‘*’  kullanılması durumunda ekleme sınırlandırılmasındaki yapıya uygun eşleştirilir. Örneğin “win product”* ‘win95 product’ ile eşleşir, ‘windows production line’  ile de eşleşir ancak ‘windows new product’ veya‘product of win’ ile eşleşmez.

5. Bütün mesajlarda from veya to içerisinde bir domain aranıyor ise. Örneğin: from:”@hotmail.com” hotmail.com dan gelen tüm mail  bilgilerini listeleyecektir.

Tarih Aralığı Sınırlandırılması:

Belirlenmiş tarih aralığı, nitelik olarak gün veya iki tarih aralığı kullanılabilir.


Şekil-3

Not:

1. İki nokta ‘..’ aralığı belirten operatördür. Başlangıç ve bitiş  tarihlerinin belirtilmesinde kullanılmalıdır.

2. Bir tarih belirtmek için tanımlı tarihleri kullanabilirsiniz. Tanımlı tarih bilgileri desteklenmektedir.

 • Tanımlı Tarihler: Today(Bugün), tomorrow(yarın), yesterday(önceki gün)
 • Çoğul Tanımlı Tarihler: This week(Bu hafta), next month(bir sonraki ay), last week(Geçen Hafta), past month(Geçen ay), veya coming year (gelecek yıl).
 • Günler: Sunday(Pazar), Monday(P.tesi) … Saturday(C.tesi)
 • Aylar: January(Ocak), February(Şubat) … December(Aralık)

Mesaj Tipi  Sınırlandırması:

OWA içerisindeki AQS kullanımı ‘tür’ bazlı mesaj tiplerini tanımlar. Tür mesaj tipini belirler bunlar; email,meetings, tasks, notes, docs, journals, contacts veya im dir.


Şekil-4

Mantıksal Gruplama Bağdaştırıcıları:

AQS ile  mantıksal bağdaştırıcıları AND, OR ve NOT kullanarak karmaşık sorgular oluşturulabilir.


Şekil-5

Not:

1. AND varsayılan bağdaştırıcıdır. Örneğin subject:project AND body:proposal ile  subject:projectbody:proposal. Aynı sonucu sağlar.

2. Mantıksal bağdaştırıcılar büyük küçük harf duyarlıdır. Örneğin, body:(project Or proposal) mesaj içeriğinde ‘project’, ‘or’  ve  ‘proposal’  yer aldığı bir arama yapar ‘project’ or ‘proposal’. Olarak bu işlemi gerçekleştirmez.

3. ‘+’ sembolü AND’I ifade eder. ‘-‘ sembolü ise NOT’I ifade eder. örneğin: body:(project – proposal) mesaj içeriğinde  ‘project’  içeren ama  ‘proposal’  içermeyen mesajlar üzerinde işlem yapar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1981 Konya Doğumlu. Teknik Lise öğrencisi olduğu 95 yılı itibari ile Bilgisayar Sektöründe aktif yer almaya başladı. Teknik Servis ile başlayan serüven Programlama ile devam etti.Sistem yöneticiliği görevini 2002 den 2006 Yılına kadar sürdü. Şu anda Atakan Yazılım ve Danışmanlık' ta PDRM (Professional Development Resource Manager ) olarak çalışmaya devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP/MCT/MCP/MCSA/MCSE 2003,CCNA

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir