0

Exchange Management Shell üzerinden Get-OrganizationConfig ile Organizasyon ayarlarına baktığımızda ReadTrackingEnabled değerini görebiliriz. Bu değer bize organizasyon çapında okundu takibinin aktif halde olup olmadığını belirtir. Varsayılan değeri False yani bu özellik kapalıdır.

Exchange 2010
Resim-1

Varsayılan durumda gönderilen bir iletinin durumunu Outlook 2010, Outlook Web App veya Exchange Control Panel kullanarak görebilirsiniz.

Outlook 2010’da bu bilgiye ulaşmak için gönderdiğiniz mesajı açtıktan sonra File Menüsünden Open Delivery Report tuşunu kullanabilirsiniz.


Resim-2

Outlook Web App üzerinde bu işlemi yapmak için mesajın üzerinde sağ tuşa basıp menüden Open Deliver Report’u seçmeniz yeterli.


Resim-3

Open Delivery Report seçildiğinde Exchange Control Panel açılacak ve size mesaj ile ilgili iletim bilgilerini sunacaktır. ReadTrackingEnabled değeri False olduğu durumda burada okundu bilgisi görünmüyor.


Resim-4

Exchange Management Shell ile aşağıdaki komutu çalıştırarak bu özelliği aktif hale getirebiliriz. Bu sayede gönderilen iletinin okunup okunmadığı bilgisinin tutulmasını organizasyonumuz için açmış oluruz.

Set-OrganizationConfig –ReadTrackingEnabled $true


Resim-5

Gönderilen iletiye tekrar baktığımızda artık okunma durumunu görebiliyoruz.


Resim-6

Bu özellik organizasyonunuzdaki tüm iletiler için aktif hale geleceğinden bu bilginin sunulması bazı durumlarda kullanıcılarınızın işine gelmeyebilir. Bu özellik göndericinin isteyeceği ve okuyucunun gönderip göndermemekte özgür olduğu okundu bilgisinin gönderilmesinin yerine bulunan bir özellik değildir. Bu işlemi yapmadan önce organizasyonunuzun ihtiyaçlarını gözden geçirmeniz önemli.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir