1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office365 İleti İzleme

Office365 İleti İzleme

Message_Tracking_O365
SAFİR

 

Office 365 , İş veya Kurumsal yöneticisiyseniz zaman zaman gönderilen maillerin durumunu kontrol etmeniz gerekebiliyor. Bu durumlarda İleti izleme özelliği iletim sorunlarını detaylı ve daha etkin şekilde analiz ederek posta akışı sorunlarını gidermemize ve İleti izleme özelliği sayesinde son 90 gün kurumunuzdaki alıcılar veya kurumunuzdan gönderilen iletileri durumunu kontrol etmenizi olanak sağlar.

İleti izlemi Exchange Admin paneli menüsünden veya Güvenlik Uyumluluk (Security & Compliance) gelişmiş arama yapmak için alanından erişim sağlayarak iletileri görüntüleyebilirsiniz.


Resim-1

Office 365 Yönetim Merkezinde, soldaki menüde “Yönetim Merkezleri’ni ve ardından “Exchange”seçimi yapalım.


Resim-2

Exchange yönetim merkezi- Pano menüsünden “Posta Akışı” seçimi yapalım.


Resim-3

İleti izleme sorgu penceresinden, ihtiyaçlarınıza göre kriter alanlarını belirleyin.

Tarih aralığı: hazır kriteri seçebilir veya özel bir aralık belirtebilirsiniz. 7 günden daha eski bir email’e ulaşmak istiyorsanız, sonuçlar CSV formatında indirmenize imkân sağlar.

Teslimat durumu: Tüm email’leri, başarısız olanları, bekleyenleri, gruplara gönderilenleri veya son durumu henüz bilinmeyenleri filtreleyebilirsiniz.

İleti kimliği: email’in header’ındaki ileti kimliği değer girişi ile aramaları filtreleyebilirsiniz.


Resim-4

Gönderici: Email’i gönderen kişileri ekleyebilir ve açılacak listede var olmayan kullanıcıları eklemek için, manuel ekleyerek  Adları denetle  butonunun tıklayarak ilerleyebilirsiniz.Bir kişi yerine belli bir etki alanından gönderilen tüm email’leri sorgulamak isterseniz, Örneğin, bu alana gireceğiniz “*@serkanduran.com.tr” posta hesabından, mshowto.org domaininden tüm göndericilerin ilettiği maillerin raporlanmasını sağlayacaktır.

Alıcı: Email’i gönderildiği kişileri ekleyebilir ve açılacak listede var olmayan kullanıcıları eklemek için, manuel giriş yapabilirsiniz Adları denetle  butona tıklayarak ilerleyebilirsiniz.Bir kişi yerine belli bir etki alanına gönderilen tüm email’leri sorgulamak isterseniz, “*@serkanduran.com.tr” posta hesabından, mshowto.org domainindeki tüm alıcılara gönderilen maillerin listelenmesini sağlayacaktır.

Gönderici ve alıcı posta hesapları girişi yapıldıktan sonra. Ara butonuna tıklayarak ileti izlemeyi başlatın.


Resim-5

Sorgu tamamlandıktan sonra 7 günden daha eski bir zaman dilimini kapsıyorsa  CSV dosyası olarak, 7 günden veya daha yeni bir zaman aralığını kapsıyorsa ise arama ekranında sonuçları göreceksiniz.


Resim-6

Email açarak ileti olaylarını ve ek özellikleri detayları görebilirsiniz. Bu alanda mail gönderme, alma ,tarihi ve  ulaşıp, ulaşmadığını veya spam gibi durumları görebilmekteyiz.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , ,,Exchange

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap