İlginizi Çekebilir
Office 365 Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office365 Exchange Online Otomatik Genişleyen Arşivleme Özelliği

Office365 Exchange Online Otomatik Genişleyen Arşivleme Özelliği

 

Microsoft 365’teki otomatik genişleyen arşivleme özelliği (called auto-expanding archiving), arşiv posta kutularında ek depolama alanı sağlar. Bu sayede arşiv posta kutusundaki depolama kotasına ulaşıldığında, Microsoft 365 otomatik olarak arşivin boyutunu otomatik artırır, Otomatik genişleyen arşivleme nasıl çalışır? etkinleştirildiğinde, Microsoft 365 düzenli olarak arşiv posta kutusunun boyutunu denetler. Arşiv posta kutusu depolama sınırına yaklaştığında, Microsoft 365 otomatik olarak arşiv için ek depolama alanı oluşturur.  bu ek depolama alanından kalmazsa, Microsoft 365 kullanıcının arşivine daha fazla depolama alanı ekler. Bu işlem otomatik olarak gerçekleşir.

Otomatik genişleyen arşivlemeyi etkinleştirebilmeniz için kullanıcının arşiv posta kutusunun etkinleştirilmesi gerekir aksi halde çalışmayacaktır. Arşiv posta kutusunu etkinleştirmek için kullanıcıya bir Exchange Online Plan 2 lisansı atanmalıdır veya  Exchange Online Plan 1 lisansı atanırsa, ayrı bir Exchange Online Arşivleme lisansı atamanız gerekir. Tüm kuruluşunuz veya belirli kullanıcılar için otomatik genişleyen arşivlemeyi etkinleştirmek için kuruluşunuzda global bir yönetici veya Exchange enable auto-expanding archiving
üyesi olmanız gerekir. Alternatif olarak, belirli kullanıcılar için otomatik genişleyen arşivlemeyi etkinleştirmek üzere Mail Recipients to enable auto-expanding grubunun üyesi olmanız gerekir.

Belirli kullanıcılar için otomatik genişleyen arşivlemeyi etkinleştirme kuruluşunuzdaki tüm kullanıcılarınızı otomatik genişleyen arşivlemeyi etkinleştirmek yerine, yalnızca belirli kullanıcılar için etkinleştirme yöntemini kullanabilirsiniz.


Resim-1

Öncelikle bir kullanıcının arşiv kutusunu kontrol edelim. Exchange yönetim merkezinden Alıcılar kısmından ilgili kullanıcının seçerek “Yerinde Arşiv” başlığı altında bulunan “Ayrıntıları göster” linkine tıklayalım.


Resim-2

Kullanıcının mevcut arşiv posta kutusu kotası 50 GB Uyarı eşiği ise 45 GB değerlerini görmekteyim. Şimdi belirli bir kullanıcının otomatik genişleyen arşivi nasıl etkinleştireceğimizi PowerShell üzerinde uygulayalım.


Resim-3

İlk komutumuz ile kulacının genişleyen arşiv özelliğinin aktif olup kontrol edelim. Aşağıdaki komutu kullanarak değerin “False” yani aktif olmadığını çıktısını alıyorum.

Get-Mailbox serkanduran | FL AutoExpandingArchiveEnabled


Resim-4

Şimdi genişleyen arşiv özelliğini aşağıdaki komutu kullanarak aktif edelim.

Enable-Mailbox serkanduran -AutoExpandingArchive


Resim-5

Son olarak genişleyen arşiv kotasının etkin olup olmadığını aşağıdaki komut ile kontrol edelim. Değerin “True” yani genişleyen arşivi etkileştirmiş bulunmaktayız.

Get-Mailbox serkanduran | FL AutoExpandingArchiveEnabled


Resim-6

Exchange yönetim merkezine dönüp kontrol ettiğimde arşiv kotamın 110 GB olduğunu görebilmekteyim.

Tek tek kullanıcılar için uğraşmayım kuruluşunuzdaki tüm kullanıcılar için otomatik genişleyen arşivlemeyi etkinleştireyim diyenler içinde Exchange Online PowerShell’de aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli olacaktır. Unutulmaması gereken önemli bir konu kullanıcının Exchange Online Plan 2 ve arşiv özelliğinin etkin olması gerekmektedir.

Set-OrganizationConfig -AutoExpandingArchive

Tüm kullanıcılar için otomatik genişleyen arşivi etkinleştiriyoruz.

Get-OrganizationConfig | FL AutoExpandingArchiveEnabled

Tüm kuruluş için etkin olup olmadığını kontrol etmek için yukardaki komutu kullanarak çıktı sonucu  “True” olarak döndüğünü görüyorsanız işlemin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görebilirsiniz.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar        

www.mshowto.org

TAGs:Office365 Exchange Online Otomatik Genişleyen Arşivleme Özelliği,Office365 called auto-expanding,,Office365 Genişleyen arşiv,Otomatik arşiv,Exchange Online Genişleyen arşiv,Exchange Online expanding archiving

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap