1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365

Office365 Dynamic Distribution Group Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Office365 Dynamic Distribution Group Nedir? Nasıl Oluşturulur?
+ - 0

 

Dynamic Distribution Group olarak tanımlanmış bir üye grubu, normal dağıtım gruplarının aksine, kullanıcı hesaplarının eklenmesi yerine kullanıcıların sahip oldukları özelliklere göre filtrelenmesi ve grup üyesi olarak otomatik eklenmesi sağlanır. Dinamik bir dağıtım grubuna bir e-posta iletisi gönderildiğinde, kuruluştaki o grup için tanımlanan ölçütlerle eşleşen tüm alıcılara teslim edilir. Örneğin departmanı IK olan kullanıcılar denildiğinde kullanıcıların özellikleri bölümündeki departman bilgisi IK olarak girilen tüm kullanıcıları alacaktır. Bu sayede kullanıcıların hesapları ayrı ayrı girilmesine gerek kalmadan koşulları karşılayan tüm üyelerin eklenmesini sağlanır. Dinamik grubun temel özelliği koşulları sağlayan tüm kullanıcılar bu gruba otomatik üye olacaktır.


Resim-1

Exchange Admin Center Panelinde bulunan “Alıcılar” ardından “gruplar” ve ilgili simgeyi tıklıyoruz.


Resim-2

Açılan menüden “Dinamik dağıtım listesini” tıklıyoruz.


Resim-3

“yeni dinamik dağıtım listesi” ait görünen ad, diğer ad ve açıklama yazıyoruz alt bölümde bulanan “sahip” bilgisini belirliyoruz.


Resim-4

Dinamik dağıtım grubumuzu oluşturttuktan sonra grup üzerinde çift tıklayarak yapılandırma adımlarına geçebiliriz.“Sahiplik” bölümünden grup sahipliği yetkisi verilecek kullanıcının seçilir. Sağ tarafta bulunan gözat seçeneği ile ilgili kullanıcıyı değiştirilebilirsiniz.


Resim-5

“Üyelik” bölümünden grup üyelerinin hangi türdeki mailboxların olacağına ilişkin seçim yapılır. Burada “Tüm alıcı türleri” ile grup üyelerinin hepsinden mail alınabileceği, “Yalnızca aşağıdaki alıcı türleri” ile de herhangi bir seçim ya da birkaç tanesinin seçilmesi ile grup üyelerinin mailbox türlerinden mail alınabilineceğine dair ayarlar yapılır. Alt bölümde bulunan “kural ekle” seçeneği ile de grup üyelerinin için kullanılacak kural belirlemenize yardımcı olacaktır.


Resim-6

“Teslim yönetimi” bölümünden grubun kurum içi veya kurum dışından mail alabileceğine dair ayar yapabilirsiniz.  “+” simgesini tıklanarak belirli kullanıcıların veya mail hesapları ayarlanarak bu grubunun belirlenen hesaplarından mail alması sağlanabilir.


Resim-7

“ileti onayı” grup moderatorün rolü gruba gelen maillerin belirlenen kullanıcı ya da kullanıcıların onayından geçtikten sonra grup üyelerine dağıtılmasını sağladığımız bölümdür. “ Grup moderatörleri” bölümünden ekleyeceğiniz moderatör onayı ile iletiler teslim edilecektir. “İleti onayı gerektirmeyen gönderiler” alanına ekleyeceğiniz kullanıcılar ise moderatör onayı gerektirmeyen yani hariç tutabileceğiniz kullanıcılarınız olacaktır.


Resim-8

“e-posta seçenekleri” grubun mail atarken kullanacağı SMTP adresi yer almaktadır. İlave SMTP adresleri de oluşturtulabilir.


Resim-9

“Posta İpucu” bölümünde ise 175 karakterli uyarı metni oluşturabilirsiniz.


Resim-10

“grup temsilcisi” bölümünde ise delegasyon işleminin yapılmaktadır. “Farklı Gönder” bölümüne ekleyeceğiniz kullanıcı ile belirli kullanıcılara bu gruba ait mail adresinden mail gönderme yetkisinin verilirken “Adına Gönder” ise belirli kullanıcıların bu grup adına mail atmalarına izin vermiş olacaksınız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Office365 Dynamic Distribution Group Nedir Nasıl Oluşturulur,Dynamic Distribution Group Nedir Nasıl Oluşturulur,Office365 Exchange Online Dynamic Distribution Group Üyelerini Görüntüleme, Office365 Dinamik Dağıtım Grubu,Exchange Dinamik Dağıtım Grubu,Exchange Online Dynamic Distribution Group Üyelerini Görüntüleme,Dynamic Distribution Group Üyelerini Görüntüleme,Dynamic Distribution Group,Dynamic Distribution Group Nedir,Dynamic Distribution Group Nasıl Oluşturulur

 

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap