1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365 Admin Rolleri

Office 365 Admin Rolleri

091618_1406_Office365Ad1.png

Office 365 artık hepimizin hayatının bir parçası. Gerek on-prem gerek hybrid yapıda kurulan Office 365 ile tüm sistem yöneticilerinin hayatını kolaylaştırmakta. Ancak şirketler ve kullanıcı sayısı arttıkça Office 365’i de yönetmek, takip etmek zorlaşır ve içinden çıkılmayacak bir hal alır. İşte bu noktada Microsoft, Office 365 panelideki admin rollerini kostümize ederek hayatımızı kolaylaştırır. Tüm sistem yöneticilerine Global Admin hakkı vermektense herkesin yapacağı operasyona göre hak tanımı yapabilmemizi sağlar. Bugün bu hakları inceleyip ne işe yaradıklarını göreceğiz.

Resim-1

Öncelikle admin rollerini nasıl vereceğimiz konusuna değinelim. Yönetim panelinden istediğimiz herhangi bir kullanıcıyı seçtiğimizde ” Roles ” kısmını edit dediğimizde aşağıdaki ekran bizi karşılar. Burada 3 ana başlıkta toplanmış roller bulunur. Bunlar User, Global Admin ve Costumized Admin rolleridir. User rolü verdiğiniz kullanıcı admin paneline ulaşamaz.


Resim-2

Global Administrator

Yönetim panelindeki her sekmeye ulaşabilen tek admin rolüdür. Organizasyon içinde istediğimiz sayıda kullanıcıya global admin hakkını tanımlayabiliriz. Ayrıca diğer hiçbir rolün yapamayacağı herhangi bir global admin kullanıcısının şifresini resetleyebilecek tek roldür. Aynı zamanda kullanıcılara global admin rolünü atayabilecek yine tek rol global admin rolüdür.


Satın aldığınız lisansları takip edebilecek, organizasyonunuzun Office 365 panelindeki sağlık durumunu takip edebilen ve Microsoft tarafına açılan case’lerin takibini yapabilen admin rolüdür.

Dynamic 365 Service Administrator

Adından da anlaşılacağı üzere yalnızca Dynamic 365 tarafını yönetebilen roldür. Bu rolü atayacağınız kullanıcı aynı zamanda Dynamic 365 üzerinde sistem yöneticisi rolü kazanır. Bu sayede organizasyonunuzdaki kullanıcılara dynamic 365 rolleri atayabilir ve yönetebilir.

Costumer Lockbox Access Approver

Türkçeye çevrildiğinde müşteri kasası erişim sağlayıcı olan bu rolü verdiğiniz kullanıcılarınız, Microsoft tarafına açacağınız herhangi bir case durumunda Microsoft mühendisinin sorunu incelemek ve çözmesi için 365 panelinize erişmesini sağlayabilen admin rolüdür. Erişimin zamanını ayarlayıp Microsoft mühendisi sorunu çözdüğünde erişimi kapatabilir.


Exchange yönetim paneline giriş yapabilen bu rol ile organizasyonunuzdaki kullanıcıların posta kutularını, flow yani posta ilkelerinizi ve istenmeyen postaları yönetebilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta şudur. Exchange administrator rolü verdiğiniz kullanıcı, gruplarınızı yönetemez. Ancak exchange admin rolü yanında az sonra değineceğimiz rolünü de tanımlarsanız gruplara erişim sağlayabilir ve yönetebilir.


Sadece kullanıcıların parolalarını sıfırlamayla sınırlandırılmış haktır. Yönetim panelindeki diğer hiçbir ekrana erişemez.


Office 365 ile birlikte satin aldığınız lisans paketlerinizi kullanıcılara atar ve bu lisansların yönetimini sağlar. Lisans satin alması yapamaz. Kişi ve grupları yönetemez. Posta kutularına erişemez.

Skype for Business Administator

Bu rolü verdiğimiz adminimiz skype for business haricinde rapor sayfasına ulaşabilir. Buradan hangi kullanıcının hangi hizmeti ne kadar kullandığını görüp raporlayabiir. 7, 30, 90 ve 180 günlük periyotlar şeklinde alınabilecek bu raporlar ile kulalncıılarınızın atanan lisansa ihtiyacı varmı? Ne kadar kullanıyor? Gibi raporları görebilirsiniz.

Message Center Reader

Yapılacak güncellemeler, yaklaşan yamaların yayımlandığı message center sekmesine ulaşabilen roldür. Buraya gelen tüm mailleri diğer adminler ile paylaşır. Aynı zamanda message center admin hakkı verdiğiniz kullanıcınız, gruplar, kullanıcılar ve domain kaynaklarınıza salt okunur şekilde erişebilir.

Power BI Service Administrator

Power BI kullanan organizasyonlarda Power BI kullanımını takip etmek oldukça güçtür. Bu rolü atadığınız kullanıcınız Power BI kullanımınızı ölçmekle beraber organizasyondaki Power BI özelliklerinin kullanımlarını da denetleyip yöneticilerine raporlayabilir.


Tıpkı Skype administrator gibi reports reader hakkı tanımladığınız kullanıcınız, 365 panelindeki raporları görebilir. Yine 7, 30, 90 ve 180 günlük şeklinde alacağı raporlar ile lisansa ihtiyacı olmayan kullanıcıları belirler, kimin hangi lisansı ne derece kullandığını görüp raporlayabilir.


SharePoint paneli 365 panelinde oldukça farklıdır. Bu alanın yönetimindeki kulanıcılar da sharepoint te tüm yönetim işlevlerini yerine getirebilirler. Diğer kullanıcılara site koleksyonunda yönetici yetkisi atayabilirler ve erişimlerini sağlayabilirler.

Ayrıca bazı organizasyonlarda sharepoint admin hakkına sahip olsa bile sadece üst tönetimin erişebileceği alanlar istenebilir. Bu rol ile sizin oluşturmadığınız hatta dahil olmadığınız share point sitesinde yönetici olabilirsiniz.

User Management Administrator

Sadece kullancılarınızın şifresini sıfırlayabilir. Aynı zamanda 365 panelinizin sağlık durumunu izlemeye, kullanıcı hesabı oluşturup silmeye , 365 gruplarına kulalnıcı eklemeye ve kaldırmaya yetkili olan roldür. Global admin, sharepoint admin, exchange admin gibi rollere sahip kullanıcıların parolalarını sıfırlayamaz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:

https://www.mshowto.org

TAGs: , Exchange administrator, , Share Point Administrator, ,User Management administrator,Password Administrator,Reports Reader,Billing Administrator, License Administrator

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1991 İstanbul doğumlu olan Barış Candan, İstanbul üniversitesinde eğitimini tamamladı. Şuan meslek hayatına özel bir firmada takım lideri olarak devam etmektedir. Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Vmware, Veeam, Symantec ürünleri, Windows Server ve Bulut çözümlerinde hemen her konuda kurulum ve konfigürasyon haricinde teknik destek sağlamaktadır.

Yorum Yap