İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365 Nedir?

Office 365 Nedir?


Ruijie Teknoloji Günü

? Microsoft , Microsoft Office platformu çerçevesinde geliştirilmiş çeşitli servis ve yazılımlara erişim sunan abonelik tabanlı bir hizmettir.

Microsoft Online Business Productivity Suite ürününün varisi olarak hizmet veren, öncelikle Kurumsal Plan Masaüstü Uygulamaları erişimi ile MS Exchange, MS Lync, MS Sharepoint, Office Web Apps uygulamalarının Local sürümlerine ev sahipliği yaptı.

Office 2013 sürümü ile birlikte Office 365 Ev kullanıcılarını hedefleyen yeni bir plan ile beraber işletmelerin farklı ihtiyaçlarına yönelik yeni planları kapsayacak şekilde genişletildi.

Ekim 2010 tarihinde başlayan Beta test süreci sonrasında resmi olarak 28 Haziran 2011 tarihinde kullanıma açıldı. 16 Nisan 2013 tarihinde ise Pro sürümüne geçiş yapıldı.

Geçmiş

Microsoft ilk olarak Ekim 2010 tarihinde çeşitli kuruluşlar için Office 365 hizmetini duyurdu. Nisan 2011 tarihinde genel kullanım için özel beta sürümü, 28 Haziran 2011 tarihinde ise genel durumuna ulaştı.

Google a ait benzer bir hizmet olan Google Apps ile büyüyen bir rekabet karşısında Microsoft mevcut Online Hizmetlerini “Birlikte Getir” sloganı ile Office 365 platformunda;

– Exchange Server (e-Posta)

– SharePoint (Dâhili Sosyal Ağ, İşbirliği, Açık Web Sitesi)

– Lync (İletişim, VoIP, Konferans)

içeren “Her Daim Güncel Bulut Hizmeti” olarak yeniden tasarladı. (Business Productivity Online Suite gibi)

Planlar başlangıç olarak;

– Küçük İşletmeler ve İşletmeler,

  • Exchange Online
  • SharePoint Online
  • SharePoint ile Web Yayını
  • Lync Online
  • Office Web Apps

– İşletmeler Mevcut Planlarına Ek Olarak,

  • Office 2010 Professional Plus Yazılımı
  • 7/24 Teknik Destek

şeklinde piyasaya sunuldu.

Şubat 2013 tarihinde Office 2013 sürümünün yayınlanması ile birlikte, sunucu bileşenleri kendi 2013 sürümlerine güncellendi ve Microsoft Office 365 hizmetini Small Business Premium, Midsize Premium ve ProPlus gibi yeni planlar ile genişletti.

Aynı zamanda ev kullanıcıları odaklı yeni bir plan da açıklandı. Yeni plan kullanıcı başına 5 bilgisayara kadar Office 2013 suite hizmetine erişim sağlamaktadır. Ek olarak genişletilmiş SkyDrive alanı ve aylık 60 dakika ücretsiz Skype araması da plan dâhilinde kullanıcılara sunulmaktadır. Plan özellikle ana tüketiciler ve birden fazla bilgisayara Office yüklemek isteyenleri hedefliyor.

Bu yeni teklifler ile Microsoft Office 2013 Normal ve Abonelik Tabanlı sürümlerinin yanında perakende satış yolu ile ön ödemeli Office 365 aboneliği de sunmaya başladı.

19 Mart 2013 tarihinde, Microsoft Office 365 için 2012 yılında elde ettiği kurumsal sosyal ağ platformu olan Yammer entegrasyonu içermesi amacı ile planlarını daha da detaylandırdı. Bu plan dâhilinde;

– İki servis arasında bir kez oturum açma (Single Sign-on)
– Paylaşılan beslemeler
– Belge toplama

gibi özellikler getirilmiştir.

Bu entegrasyon ile Yammer, SharePoint haber beslemesi ve sosyal fonksiyonelliğinin tamamen yerine geçecek. Bu özellikler 16 Nisan 2013 tarihinde açıklanan Pro sürümü ile beraber gelmekte.

Özellikler

Bulut Hizmetleri

Office 365 için iş ve kurumsal odaklı planlar, Office in yazılım kaynaklı sunucu platformlarına, bulut kaynaklı erişim hizmeti sunmaktadır. Bu hizmete Exchange, Lync, SharePoint ve tarayıcı tabanlı Office Web Apps paketi dâhildir. Sharepoint in SkyDrive Pro fonksiyonelliği aracılığı ile (SharePoint MySites ve Tüketici odaklı SkyDrive hizmeti olarak bilinir) her kullanıcı 7 GB çevrimiçi depolama alanı elde eder.

Hizmet başlangıcında her yazılımın 2010 sürümleri kullanıldı ve güncellemeler bu yazılımlara uygun olarak yapıldı. Ancak Şubat 2013 tarihinde Office 2013 ün yayınlanması ile birlikte, tüm uygulamalar 2013 sürümlerine yükseltildi.

Microsoft un kurumsal yazılımı olan Office 365 Home Premium planı SkyDrive için 20 GB ekstra alan ve aylık 60 Dk. Skype görüşmesini de ek olarak vermektedir.

Office Uygulamaları

Aynı zamanda Office 365 için bazı planlar Windows ve OS X için lisanslama süresi boyunca mevcut sürüm masaüstü uygulamalarını içermektedir. Windows Office 2013 te ise kullanıcılara dosyalar arka planda yüklenmeye devam ederken neredeyse anlık erişime izin veren “Tıkla-Çalıştır” sistemi yüklü olarak gelir. Yazılım güncellemeleri, güvenlik güncellemeleri ve önemli yenilikleri kapsayacak şekilde otomatik olarak yüklenir.

Uyumlu bir bilgisayarda, tamamen yüklemeye gerek olmayan, kullanıcıların geçici olarak kullanabildikleri, “Talep Üzerine Office” olarak ta bilinen Office 2013 uygulamaları da mevcuttur.

Güvenlik

2011 Aralık ayında, Microsoft Office 365 platformunun ISO/IEC 27001 güvenlik standardına, Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesine (imza modeli hükümleri ile) ve Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası ile uyumlu olduğunu,

Aynı zamanda, Microsoft da kendi gizlilik politikaları ve hizmet için güvenlik uygulamaları hakkında daha fazla bilgi içeren yeni bir “Güven Merkezi” portalını,

2012 Mayıs ayında, Amerikan Hükümet Birimlerinin Microsoft Office 365 ‘i kullanmasına izin veren Federal Bilgi Güvenliği Yasası ile uyumlu olduğunu açıkladı.

Sürümler

Office 365 farklı Pazar segmentleri için, farklı servis ve özellikler içeren birçok abonelik planı sunmaktadır.

Office 365 Home Premium

Ana tüketiciler ve aileleri hedefleyen Home Premium Paketi, En fazla 5 bilgisayarda Ev ve Ticari Olmayan çoğu Office uygulamasına (InfoPath ve Lync hariç) erişimi içerir. 20 GB ek SkyDrive alanı ve aylık 60 Dk. uluslararası Skype görüşmesi de bu pakete dâhildir.

Office 365 University

Home Premium benzeri bir versiyonun, Lise sonrası kurum kullanıcıları için özel indirimli sürümüdür. Sadece 2 bilgisayarda kullanılabilmesi ve indirimli 4 yıllık plan haricinde Home Premium sürümüne benzerlik gösterir.

Office 365 Small Business

Sadece Exchange, SharePoint ve Lync servislerine erişime izin verir.

Office 365 Small Business Premium

1-10 kullanıcısı bulunan ve sınırlı bilgi işlem deneyimi olan işletmeleri hedef alır. Kullanıcı başına en fazla 5 bilgisayarda Office uygulamalarına, Exchange, SharePoint, Lync erişimine izin verir.

Office 365 ProPlus

25 kullanıcıya kadar, kullanıcı başına en fazla 5 bilgisayarda Office 2013 Professional Plus sürümü uygulamalarına erişime izin verir.

Office 365 Midsize Business

10-250 kullanıcısı bulunan işletmeler için tasarlanmıştır. Office 2013 Professional Plus uygulamalarına, Exchange, SharePoint, Lync erişimine izin verir.

Office 365 Enterprise

Kurumsal ortamlarda kullanım için tasarlanmıştır. Tüm Office uygulamalarına, Exchange, SharePoint, Lync hizmetlerine erişime izin verir. Ayrıca özel kurumsal uyum ve destek sunar.

(trial) sürümünü indirmek (download) ve ücretsiz olarak test etmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://products.office.com/en-us/business/office-365-enterprise-e5-business-software

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

 

TAGs : office 365, office 365 nedir, , , , , ücretsiz, , , , office 365 deneme, , office 365 icindekiler,

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eren ERTAŞ, Üniversite öncesi tüm öğrenimini Konya’da tamamlayarak, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünden Mezundur. Üniversite Eğitimi esnasında ATM Bilgisayar, Vektörel Bilişim gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdürü ve Eğitmen olarak görev almıştır. Dünyanın tek seferde yapılan en büyük Hastahane Kompleksi olan Bilkent Şehir Hastahanesinde BT Şefi olarak çalışmıştır. Şu an DMZ Bilişim LTD ŞTİ'de Presales&Proje Müdürü ve Technical Team Lead olarak çalışmakta olup aynı zamanda Freelance olarak Danışmanlık'ta vermektedir. Uzmanlık alanı olan Sophos Güvenlik Çözümleri, Engenius Kablosuz Çözümleri, Allied Telesis Network Çözümleri, Microsoft Exchange, Office 365, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kurum, firma ve kişiye teknik eğitim vermiştir. Özellikle Türkiye’nin önde gelen kurum ve firmalarında Güvenlik, Sanallaştırma, Mesajlaşma ve Cloud Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Güvenlik Çözümleri, Microsoft Office 365, Messaging, Productivity ve Windows Server alanında Uzman ve Aynı Zamanda MCT olarak birçok firmaya eğitim ve sunum gerçekleştirmiştir. Birçok kurumsal firma, etkinlik ve lansmanda eğitmen, konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu başlıca sertifikalar: Sophos Certified Architect ve Trainer, Engenius Certified Architect ve Trainer, MCT Alumni | Productivity, Communication MCSE | Office 365, Windows Server 2012 MCSA | Office 365 Administration, Windows Server 2012 MCTS

Yorum Yap