İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Nutanix HCI: Prism Servisleri

Nutanix HCI: Prism Servisleri

nutanixlogoblue
SAFİR

Prism, Datacenter operasyonları için One-click Management arayüze sahip bir yönetim panelidir. Prism, kullanıcıların Nutanix ortamı üzerindeki objelerini ve servislerini yönetmeye ve Monitor etmeye yarayan bir platformdur; Local veya Cloud fark etmeksizin çalışır. Prism, Arayüz ve Management katmanı olmak üzere iki ana katmana sahiptir.

Arayüz tarafındaki yetkinlikleri, HTML5 UI, REST API, CLI, PoweShell CMDlets vb.

Yönetim tarafındaki yetkinlikleri, Platform yönetimi, VM / Container Crud, Policy tanımlama ve uyumluluk, Servis dizaynı ve durumu, analiz ve Monitoring olarak tanımlanabilir.

mimarisini grafikle açıklamak gerekirse;

Resim-1

Aslında Prism tarafı en anlaşılır şekilde iki ayrı yönetim konsolundan oluşuyor; ve . , Acropolis Cluster varsayılanında bulunan bir servistir. Prism Central ise, isteğe bağlı kurulan bir servistir; bu servise özel VM oluşturulup birtakım kurulumların yapılması gerekmektedir. Prism Central yalnızca ’a özgü bir servis olmamakla birlikte, ESXi ve Hyper-V üzerine de kurulabilir.

Prism Element Nedir?

Local’de bulunan Localized Cluster yapısını ve operasyonları yönetir. Acropolis Cluster’ın varsayılanında gelir. Tek Cluster’dan sorumludur.

Resim-2

Prism Central Nedir?

Birden fazla Cluster’ın tek bir yerden yönetilmesini sağlayan bir Software Appliance’dır (VM). Prism Element arayüzünden biraz daha farklıdır. Servislerin, operasyonların, sanal mimarinin (Containerlar, imajlar, kategoiler vb.), Cluster aktivitesinin, fiziksel cihazların ve bana kalırsa Prism Central’ın en önemli özelliği olan Policy yönetiminin sağlandığı arayüzdür. Çünkü, Policy yönetimi altında Microsegmentation (Flow), yedekleme ve replikasyon (Backup/Replication), Recovery (DR) ve NGT (Nutanix Guest Tools) bulunmaktadır.

Resim-3

Prism Element ile Prism Central’ın Management mantığı;

Resim-4


Prism servisi, HTTP isteklerini karşılamakla yükümlü Prism Leader olarak atanmış her CVM (Controller VM) üzerinde çalışır. Master’a bağlı çalışma şekli diğer bileşenlerle aynıdır. Leader olmayan bir CVM’e HTTP istekleri gelirse, bu HTTP isteklerini 301 Redirect koduyla mevcut Prism Leader’a iletir. Çünkü Leader düşse bile, bir başka CVM otomatik olarak atanır.

Resim-5

Prism Listening portları 80 ve 9440’dır. 80 Portu üzerinden gelen HTTP istekleri 9440 HTTPS Portuna yönlendirilir.

Prism Element ve Prism Central Authentication Türleri

Prism şu anda aşağıdaki kimlik doğrulama servislerini desteklemektedir:

Prism Element: LDAP, Active Directory, Local

Prism Central: Local, Active Directory, LDAP, SAML Authentication (IDP)

SAML / 2FA Nedir?

SAML Authentication, Prism’in SAML uyumlu External kimlik doğrulayıcıları (Identity Provider / IDP) ile entegre çalışmasına olanak tanır. Örneğin; OKTA, ADFS vb.

Bu aynı zamanda Prism’e giriş yapan kullanıcılar için Multi-Factor Authentication (MFA) ve Two-Factor Authentication (2FA) özelliklerini destekler.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1992 Malatya doğumluyum. Beykent Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık son sınıftayım. Bilişim sektörüne NETAŞ bünyesinde bulunan BDH ile başladım. Yaklaşık 4 yıldır Assista Bilgi İşlem Danışmanlık şirketinde çalışıyorum. Bilişim Sistemleri Yönetimi, Sanallaştırma Çözümleri, Siber Güvenlik ve Son Kullanıcı Yönetimi konusunda yıllardır çalışıyorum. Birçok proje tamamladım bu süre zarfında. Bol kitap okur, çok araştırırım. Öğrenir, öğretir, gelişir, geliştiririm. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanıyorum.

Yorum Yap