1. Ana Sayfa
  2. Microsoft PowerShell
  3. New Windows Terminal
Trendlerdeki Yazı

New Windows Terminal

maxresdefault
1

Bildiğiniz üzere Microsoft bugüne kadar geliştirdiği işletim sistemlerinde kullanıcılar için kolaylık sağlama amacını  ön planda tutmaktadır. terminal özelliği Cmd ile başlayan serüven MS-DOS ekranında tam anlamıyla sunucularımızı yapılandırmamaktaydı daha sonra CMD, Windows Script Host’a alternatif olarak geliştirilen yeni nesil bir komut satırı  Windows PowerShell Windows 2008 Sunucu ile gelen Powershell GUI (Graphical User Interface) kullanıcıların kolay kullanımına sunmuştu uzun zamandır sunucu sistemlerimizi kolaylıkla yönetmemize imkân sağladı.

Terminal, CMD, PowerShell ve WSL gibi komut satırı araçlarını kullanıcılar için yeni, modern, hızlı, verimli, güçlü ve üretken bir terminal olarak derledi.

Windows Terminal, Microsoft Mağazası aracılığıyla yüklenebilecek. Windows Terminal en sık talep edilen özellik çoklu sekme özelliğini getirdi. Komut satırına bağlı olarak aynı anda. CMD, PowerShell, WSL’deki Ubuntu, SSH ile bir Raspberry Pi, vs. tek bir terminal üzerinde çalıştırabileceksiniz.


Resim-1

Windows Terminali GPU hızlandırmalı DirectWrite -DirectX tabanlı bir metin oluşturma motoru kullanıyor. Bu yeni metin oluşturma motoru, CJK ideogramları, Emoji, Powerline sembolleri, simgeler, programlama bitiş harfleri vs. Dâhil olmak üzere PC’nizdeki fontlarda bulunan metin karakterlerini ve sembolleri görüntüler.


Resim-2

Yeni yazı tipi kullanma seçeneği ile gelen Terminal’in modern görüntüsüne Monospaced bir yazı tipi oluşturularak. Bu font sadece programlama litaratürü içermeyecek, aynı zamanda açık kaynaklı ve kendi havuzuna sahip olacaktır.

Resim-3

Windows Terminal’in yapılandırma mekanizmasını kullanarak, kullanmak istediğiniz her bir Shell / uygulama / araç için PowerShell, Komut İstemi, Ubuntu ve hatta veya cihazlarına SSH bağlantıları olsun, birden çok “profil” oluşturabilirsiniz. Bu profillerin kendi yazı tipi stilleri ve boyutları, renk temaları, arka plan bulanıklığı / saydamlık düzeyleri vs. Kombinasyonları olabilir. Artık kendi zevkinize göre kişiselleştirilmiş kendi kişisel stil Terminalinizi oluşturabilirsiniz.

Windows Terminali ve Windows Konsolu açık kaynaklı hale getirildi aşağıdaki linkten GitHub deposundaki kodu klonlayabilir, derleyebilir, çalıştırabilir ve test edebilirsiniz;

https://github.com/Microsoft/Terminal

2019 yaz sonlarına doğru  Windows Terminal ön izlemeleri, ilk uygulama edinenlerin geri bildirimlerini kullanması ve sağlaması için Microsoft Mağazası’nda yayınlanacak.

 2019 son çeyreğinde  Windows Terminal 1.0’ı başlatmak ve piyasaya çıkmadan önce hazır olmasını hedeflemektedir.

https://aka.ms/terminal-video

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Kaynak: https://devblogs.microsoft.com/commandline/introducing-windows-terminal/

TAGs: New Windows Terminal, Yeni Windows Terminal,CMD,Powershell, Powershell GUI, Windows Script Host

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap