İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Redhat
  3. Red Hat Network Configuration

Red Hat Network Configuration

redhat-enterprise-linux
VidyoConnect

Bu yazımda sizlere console üzerinden Redhat 7.5 sunucumuza nasıl ip tanımlaması yapabileceğimizi anlatacağım. Sunucumuz Vmware sanallaştırma platformu üzerinde ve bu platform üzerinden vm makinamızdan console alarak sunucumuza GUI üzerinden login oluyoruz. Sonrasında isterseniz sağ tık Open Terminal, isterseniz sol üst köşedeki Applications tab’ı üzerinden sunucu terminal ekranımıza erişim sağlayıp, ilgili ayarlamaları yapmaya başlayabiliriz.

Resim-1

Sonrasında ilgili IP ADDRESS, DNS, GATEWAY, PREFIX (subnet mask) gibi çeşitli erişim bilgilerini yazacağımız #/etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-interface-name dosyasına erişim sağlıyoruz.

Resim-2

Bu kısımda bazı önemli iki noktadan bahsetmek istiyorum. Neden BOOTPROTE=none olarak belirlendi? Sunucuya static ip tanımlamak istiyorsak, BOOTPROTO protokolü none olarak ayarlanmalıdır.. Bir diğer önemli ayarlama ise ONBOOT. Burada ONBOOT=yes olarak belirlememizin sebebi sunucunun reboot’tan sonra network ayarlamalarının aktif olabilmesi ve aşağıda belirleyeceğimiz ayarlamaların kalıcı olması için bu şekilde belirlenmelidir. DEVICE ya da Name, ikisinden birine interface adı yazılmalı, yazılmadığı takdirde sunucuya ssh ile bağlanamayız. Sonrasında sunucumuza ip adresini verip PREFIX (subnet mask) tanımladıktan sonra Gateway bilgisini de girdikten sonra ilgili erişim bilgilerini sağlayabilmiş oluyoruz.

Resim-3

Yapmış olduğumuz işlemin aktif hale gelebilmesi için ilgili network servisi muhakkak restart edilmeli.

Resim-4

Artık sunucuya ssh ile erişim sağlayabiliriz.

Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: RedHat7.5,Redhat7.5 iptanımlama,vmconsole,consoleiptanımlama,sysconfig interface,network-script,networkconfiguration

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merve İşler.1993 İstanbul doğumluyum. Beykent Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunuyum. Stajlarımı Türk Hava Yolları ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladım. Öğrenciliğimin son yılında GATE ELEKTRONİK’te proje bazlı çalıştım ve “Radar Antenna Design” projesinde yer aldım.Mezun olduktan sonra Bilgeadam’da Sistem ve Network eğitimi aldım.Burada; Hyper-V, VMware ESXI 5.0, Windows Server2008, Windows Server 2012 R2, Active Directory Domain yapısının oluşturulması, DHCP ve DNS sunucu, L2TP ve SSTP VPN, FSRM ve DFS, WSUS kurulumu ve yapılandırması, Roaming Profile ve Drive Map oluşturulması vb. alanlarda eğitimimi tamamladım. Eğitimi tamamladıktan sonra Türk Telekom’da Sunucu Sanallaştırma ve Altyapı Operasyon biriminde Linux/Unix System Engineer pozisyonunda çalışmaya başladım. Çalışmakta olduğum birimde; Red Hat Virtualization, Red Hat Satellite, Ansible, CHEF, Linux, Solaris, HPUX OS Management & Support teknolojilerinde uzmanlaşmaktayım.

Yorum Yap