1. Ana Sayfa
  2. C#
  3. .Net Core MongoDB CRUD İşlemleri

.Net Core MongoDB CRUD İşlemleri

featured

Bugün sizlerle .Net Core ile MongoDB veri tabanı kullanarak CRUD işlemleri gerçekleştireceğiz.

Resim-2

Visual Studio 2019 geliştirme ortamını açalım ve Create A New Project seçeneği ile yeni projemizi oluşturmaya başlayalım.

Resim-3

.Net Core Console Application şablonunu seçelim ve Next seçeneği ile ilerleyelim.

Resim-4

Projemize bir isim verelim ve kaydedileceği yeri seçelim. Create seçeneği ile projemizi oluşturma işlemine devam edelim.

Resim-5

Nuget Package Manager > Manage Nuget Packages For Solution seçeneğini seçelim.

Resim-6

MongoDB Driver paketini seçelim ve Install diyerek projemize yükleme işlemini gerçekleştirelim.

Resim-7

Mongo veri tabanımızda olacak alanları Property ile yazalım ve daha sonra da Mongo Collection alarak CRUD işlemlerini gerçekleştirecek metotları yazalım.

Resim-8

Mongo bağlantımızı sağlayacağımız Connection nesnemizi yazalım. Kullanacağımız veri tabanı adını Get Database metodu ile alalım. Veri tabanı içerisinde yer alacak Collection nesnemizi alalım. Collection nesnesi diğer veri tabanlarında ki tablo nesnesi ile aynı anlama gelmektedir. Daha sonra sınıfımızı çağırarak CRUD işlemlerini gerçekleştirecek metotları yazalım.

Böylece .Net Core ile MongoDB üzerinde CRUD işlemlerini gerçekleştirmiş olduk.

Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: .net core,mongodb,mongodb collection,mongodb connection,.net mongodb,mongodb database,mongodb crud,mongodb crud example

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap