1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. NAKIVO Backup and Replication- Hyper-V Flash VM Boot

NAKIVO Backup and Replication- Hyper-V Flash VM Boot

fm1

Merhaba, Bir önceki makalemde Nakivo & Replication v9.1’in ile gelen özellikler ve gereksinimlerinden bahsetmiştim. Bu yazımda ise Flash VM Boot özelliğini inceleyeceğiz.Hayati önem taşıyan VMware ve Hyper-V VM’lerinizi NAKIVO Backup & Replication ile birkaç dakika içinde almış olduğunuz yedeklerinizden geri dönebilirsiniz.Flash VM Boot özelliği, ilk önce tüm VM’leri doğrudan yedeklerinden başlatmanızı sağlar.Bu özellik, herhangi bir özel kurulum yapmadan sedace bir VM yedeklemesi, bir kurtarma noktası ve bir kurtarma konumu (a host, a resource pool, or a cluster where you want to run the recovered VM) seçerek restore işlemini yapabilirsiniz.

VM çalıştırıldığında, permanent recovery (Kalıcı Kurtarma) için sanal makineyi production ortamınıza migrate edebilirsiniz. Önemli olan, VM’nin başlatıldığı yedeklemenin etkilenmemesidir. Çalışan VM’de yaptığınız değişiklikler, VM yedeklemenizdeki verileri değiştirmez veya kaldırmaz.

Flash VM Boot Neden Kullanmalıyız?

  • İşletim sistemindeki herhangi bir uygulamanın dosyalarına, klasörlerine ve uygulama nesnelerine erişim sağlayabilirsiniz.
  • Sisteminize uygulamadan önce sistem güncellemelerini ve uygulama patch’leri test edebilirsiniz.
  • İşletim sisteminin ve uygulamaların düzgün çalıştığından emin olmak için VM yedeklemesini verify edebilirsiniz.
  • Bir VMDK veya VHDX dosyası kopyalayın ve sonra sanal makineyi silin.

Flash VM Boot Nasıl Çalışır?

NAKIVO Backup & Replication iki ana bileşenden oluşur. Director is the management instance ve Transporter performs actual data protection and recovery tasks’dir.Varsayılan olarak, her iki bileşende tüm özellikleri etkinleştirmek için otomatik olarak yüklenir.

Flash VM Boot recovery çalıştırdığınızda, Director, hedef sunucuda herhangi bir disk olmadan yeni bir VM oluşturur, daha sonra Transporter’a, VM disklerini Yedekleme Deposundan iSCSI hedefleri olarak göstermesi için komut verir.Son olarak, Director’e maruz kalan diskleri yeni oluşturulan VM’e bağlar.


Bu işlem tamamen otomatiktir ve saniyeler içeresinde VM OS başlatılması sağlanır, sonra VM, hypervisor native live migration özelliğini kullanarak production ortamına taşıyabilirsiniz.

Hyper-V Backup and Flash


Resim-1

RecoverFlash VM boot menüden sihirbazı başlatın.


Resim-2

Backups- ekranın daha önceden aldığım backup’ı ve ve geri dönmek istediğim recovery point (SRV19) seçerek işlemime devam ediyorum.


Resim-3

Hedef ekranında restore VM için kullanmaya hedef Hyper-V host, host üzerinde çalışacak dizin ve ağ bağlantısını seçin ve Next ile devam edin.


Resim-4

Do not schedule rın on demand devre dışı bırakara Next adımı ile devam edelim.


Resim-5

Options (Seçenekler) ekranı-Job adını belirleme,VM’nin Açık olması gerekiyorsa,Yeni MAC adresleri oluşturmak isteyip istemediğinizi ve Screenshot verification– screenshot oluşturmanıza olanak sağlar.


Resim-6

Recovery işlemimiz başladı saniyeler içeresinde tamamlanacak.


Resim-7

Hyper-V Instant VM Recovery işlemi sadece birkaç dakikada tamamlanarak Hyper-V Manager konsolumda çalışır hale geldi.Test süreçlerini tamamladıktan sonra silebilirsiniz. VM’de yaptığınız tüm değişiklikler kaldıracaktır.Flash VM Boot ile kurtardığınız VM’yi production ortamınızda kalıcı olarak kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki linkteki prosedürü uygulamanız yeterli olacaktır.

https://helpcenter.nakivo.com/display/NH/Recovering+VMs+Using+Flash+Boot

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs:  Nakivo ile Hyper-V Flash VM Boot,,Nakivo ,Backup,,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap