1. Ana Sayfa
 2. Open Source

Adım Adım Kali Linux Kurulumu


27

Sızma testleri ve güvenlik incelemeleri için kullanılan Bactrack’in devamı niteliğindeki Kali Linux bu hafta yayınlandı. Bu yazımızda yeni Debian tabanlı Kali Linux kurulumunun nasıl yapıldığını inceleyeceğiz. Ben kurulumumu VMWare Workstation üstünde yapıyorum.

Kurulum için kendime 2 GB lık, işletim sistemi Linux / Other 2.6.x olarak ayarlanmış bir sanal makine seçtim.

Kurulum cdsini makinamıza yerleştiriyoruz.


Resim-1

Karşımıza Kali Linux kurulumunun ekranı geliyor. Kaliyi Backtrack de olduğu gibi farklı şekillerde kullanabiliriz. Biz direk diskimizde kullanacağız ve kurulumu arabirimli olarak yapacağız.

Yukarıdaki seçeneklerden Graphical Install ‘ ı seçiyoruz.


Resim-2

Karşımıza kurulum sürecinde kullanılacak olan dili soran ekran geliyor. Ben İngilizce kullanacağım.

Dili seçtikten sonra Continue seçeneği ile devam ediyoruz.


Resim-3

Karşımıza lokasyon seçmemizi isteyen ekran geliyor. Ben bölge ayarlarımı United States olarak seçiyorum ve devam ediyorum.


Resim-4

Klavye ayarlarını seçtiğimiz ekran geliyor. Bu ekrandan klavyemizi seçiyoruz ve devam ediyoruz. Ben Türkçe Q klavye seçerek devam ediyorum.

Devam ettikten sonra seçtiğimiz ayarlarla ilgili bileşenlerin kurulduğu ekran geliyor.


Resim-5


Resim-6

Bileşenler kurulduktan sonra network ayarlarının yapıldığı ekran geliyor karşımıza. Burada bizden makinanın DNS ismini soruyor. Ben Host ismimi Kali olarak ayarladım.


Resim-7

Bu ekranda bize domain ismini soruyor. Burada sorduğu makinanın DNS suffix’idir. Herhangi bir domain ortamım olmadığı için ben bu alanı boş bırakıyorum. Devam ediyorum.


Resim-8

Karşımıza gelen ekran bizden “root” kullanıcısının şifresini soran ekran. Buraya şifremizi yazıp devam ediyoruz.


Resim-9

Bu ekranda bize Saat ve Tarih ayarlarımızı soruyor. Ben bölge olarak Amerika şeçtiğim için burada Türkiye zamanı gözükmüyor. Dolayısı ile defaultta bırakıp geçiyorum.


Resim-10

Bu adımda bize diskimizi nasıl yapılandıracağımız soruyor. Ben diskimi tek parça olarak kullanıyorum. En üstteki seçeneği seçip devam ediyorum.


Resim-11

Kurulumu hangi diske yapacağımızı soruyor. Benim sanal makinamda tek disk olduğu için bir tane gözüküyor. Sizde eğer birden fazla diskiniz varsa hangi diske kurmak istiyorsanız seçim devam edebilirsiniz.


Resim-12

Bu aşamada Linux de bulunan Home, usr, var, tmp gibi alanların farklı partitionlara kurulabileceğini soruyor. Biz hepsini tek bir disk partitionunda tutacağız. En üstteki seçeneği seçip devam ediyoruz.


Resim-13

Disk ayarlarımızın özetini gösteriyor, herhangi bir ayar değiştirmek istediğimiz zaman geri gidebiliriz. Ayarlarımızı kontrol ettikten sonra Devam ediyoruz.


Resim-14

Disk ayarlarını yukarıdaki gibi şekillendireceğini soran ekrandayız. “YES” seçeneğini seçip devam ediyoruz.


Resim-15

Ve kurulumumuz başlıyor.


Resim-16

Kurulum bittikten sonra karşımıza gelen ekran bize Paket yönetiminin nasıl yapılacağını soruyor. Burada sorduğu Network Mirror’ ın kullanılıp kullanılmayacağı. Bunu kurmamız güncel programları almamız açısından önemli. Bu seçim ile Network Mirror açıyoruz ve aynı zamanda CD-ROM da bulunan program kurulum paketlerinin kuruluma eklemek. “YES” seçeneğini seçip “Continue” ile devam ediyoruz.


Resim-17

Proxy ayarlarının sorulduğu ekran geliyor karşımıza. Benim ortamımda herhangi bir Proxy mevcut değil. Eğer internete prox ile erişemiyorsanız Proxy adresinizi yazıp devam edebilirsiniz. Ben boş bırakarak devam ediyorum.


Resim-18

Girdiğimiz seçenekler ayarlanıyor.


Resim-19

Karşımıza gelen ekranda bize Kalide bulunan boot loaderın kurulup kurulmayacağını soruyor. Makinamızda herhangi bir işletim sistemi olmadığı için herhangi bir boot loader da mevcut değil dolayısı ile GRUB bootloader ın kurulması için “Yes” seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Windows bulunan bir makinaya GRUB kurarsanız varolan bootloader ı bozabilirsiniz bu yüzden Windows olan ortamlarda bu ayara dikkat edilmelidir.


Resim-20

Kurulumun tamamlandığını gösteren ekran karşımızda. Kurulumu bitirdikten sonra CDROM daki medyayı çıkarıp “Continue” seçeneği ile devam ediyoruz.


Resim-21

Restart işlemi için gerekli ayarlamalar yapılıyor.

Restart işlemi tamamlandıktan sonra karşımıza aşağıdaki ekran geliyor.


Resim-22

Karşımıza gelen ekran Kali kurulumunun Login ekranı.

Other yazan yere tıklıyoruz.


Resim-23

Kullanıcı adı alanına “root” yazıyoruz ve “Log In” tuşunu tıklıyoruz.


Resim-24

Şifre alanına da kurulumu yaparken belirlediğimiz root kulanıcısının şifresini yazıyoruz.


Resim-25

Ve karşımızda yeni Debian tabanlı KALI işletim sistemimiz.

Güle Güle Kullanın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (27)

Popüler Yorumlar
 1. onur bey benim bir sorunum var.kurulumu aynı şekilde sizin gösterdiginiz şekilde yapıyorum.kurulum sorunsuz bitiyor usb bellegi çıkartıp yeniden başlatıyorum.ama login ekranı gelmiyor.pcde siyah ekrandan başka birşey çıkmıyor.

  kurulumu usb üzerinden yapıyorum.
  işletim sistemim
  intel centrino Duo
  ram 2 gb

 2. abi aynı şekilde yaptım kurulumu torrentten indirdiğim cd ile ”somthing has gone wrong ”yazısı geliyor ne yapmalıyım

Yapılan Yorumlar
 1. S.a kardeşim ben kali linuxsu kullanmak istyrm ama açılışta win7 ile kali linux hangisi açılsın die sorsun acaba nasıl yapabilir?

 2. Merhabalar;

  Aşağıdaki linkte adım adım Windows ile beraber Windows için dual boot oluşturma prosedürü mevcut. Buradaki yönergelere göre kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

  http://docs.kali.org/installation/dual-boot-kali-with-windows

  iyi çalışmalar;

  Onur YÜKSEKTEPELİ

 3. onur bey benim bir sorunum var.kurulumu aynı şekilde sizin gösterdiginiz şekilde yapıyorum.kurulum sorunsuz bitiyor usb bellegi çıkartıp yeniden başlatıyorum.ama login ekranı gelmiyor.pcde siyah ekrandan başka birşey çıkmıyor.

  kurulumu usb üzerinden yapıyorum.
  işletim sistemim
  intel centrino Duo
  ram 2 gb

 4. Merhabalar,

  aşağıdaki yönergelere göre usb kurulumunu tekrar yapıp, yeni usbden tekrar kurmayı denermisiniz.

  iyi çalışmalar;

  Onur YÜKSEKTEPELİ

 5. hocam live cd’si windows 8 de calıştırır mı.

 6. vm virtualbox a ve usb ye kurulum yaptım.
  açılışta root girişi yaptıktan sonra konsolda kalıyor. Masaüstü açılmıyor. Yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler.

 7. herkese selamlar
  İki Sorum olacak

  1- Office programı hangisi yazarsanız çok sevaba girersiniz :)
  Open office mi? libre office mi? ya da WPS office(kingsoft) mu

  2- Arkadaşlar kali linux armel, armhf bunlar nedir backt. daki gnome ve kde gibi olanlarımı?

 8. kali linux 64 bit de sorun yaşadım arada donma va kapanmalar oldu 32 bit kuruyorum. Office programı için en kullanışlı hangisi olur yada Mikrosoft office kurabilir miyim wine ile. office 2010 2013 2003 denedim elimde olmadığı için 2007 deneyemedim . 2003 office portable ayarlasam iş görür mü. office programlarını sık kullanıyorum.

  iyi çalışmalar

 9. Barış bey merhabalar,

  Office programı olarak istediğiniz size rahat gelen programı kullanabilirsiniz. Open Office sürekli geliştirilen başarılı bir uygulama. Wine ile Office de deneyebilirsiniz.

  Onur YÜKSEKTEPELİ

 10. merhabalar kali linux uzak masa üstü ve dosya paylasımı ile ilgili çalışmanız varmı yada bu konuda yardımcı olabilirmisiniz teşekürler

 11. İyi günler

  kali.org dan ARMEL indirdim. .img.xz formatı vardı.

  xz sıkıştırılmış dosyadan img çıkardım 7zip kullandım ayrıca unxz komutu ilede çıkardım. Sorundan emin olmak için.
  İmg dosyasını ne açabiliyor nede boot edebiliyorum hata 9660 veriyor boot sırasında.

  ultraiso, acohol 120, power iso, unpac, winflash, unebootin vs. denemediğim program kalmadı.

  Benim isteğim bana İSO formatında Kali Linuk ARMEL dağılımı bulabilir misiniz?. nette aradım ama hep siteye yönlendiriyorlar.
  ya da img dosyasını iso ya çevirmek için sağlam bi program ismi lazım. Dosya uzantısını değiştirme gibi basit yöntemleri denedim olmadı. İmg dosyasını açan program da olur..

  En kısa sürede yardımlarınızı bekliyorum.

  b.yuce@yadex.com

 12. onur bey benim bir sorum var.kurulumu VMware Workstation 10 linux debian 7 üzerine yapabilir miyim ve Kali Linux veya backtrack 5 r3 ile her türlü işlemi sorunsuz yapan hangi marka/model usb ağ adaptörü önerirsiniz?

 13. Arkadaşlar, Kali Linux’u VMware Player’den “Graphical Install” olarak kuruyorum türkçe dilini seçtikten sonra donanımların algılanması sırasında “Ağ yapılandırılması” kısmı geliyor… Sorun şu dhcp ağ yapılandırılması başarısızlıkla sonuçlandı diyor… dolayısıyla kuruluma devam edemiyorum…

  Resim

  http://i.hizliresim.com/Jd6obY.png

 14. Kali Linux kuruluma başladıktan sonra dilimi seçiyorum türkçe olarak ama bir sonraki aşamada ağ yapılandırılması başarısızlıkla sonuçlandı diyor …

  Resim

  http://i.hizliresim.com/Jd6obY.png

 15. hasan wireless i disable yapip kaliyi kurduktan sonra enable yaparmisin.

 16. ben direkt olarak ana makineye kurmak istiyorum sorun olurmu ya da ne gibi sıkıntılar yaşarım ?

 17. Ben win pc kali linux kurmak istiyorum ama yeteri kadar tatmin edici mi program ihtiyaçlarımı nasıl karşılarım. Arayüzü profesyonel olmalı ve linux kullananlar ne gibi zorluklar çekiyor. Kali yerine başka neler kullanmak mantıklı? Lİnux’a geçmeli miyim. Programlama kariyeri yapmak istiyorum. Şuan mac ile aralarında ki farkları araştırmak durumundayım. Cevap bekliyorum win hp laptop veya masaüstüne kurabilir miyim rahatça?

 18. Merhaba ben pc harddisk bölerek kurulum(Kali Linux) yaptım.Fakat grub ekranı gelmiyor.
  Onun yerine ;
  GNU GRUB version xxxx
  grub>
  Ekranı geliyor.Buradan elimle;
  grub>set prefıx=(hd0,10)/boot/grub
  grub>normal
  yazarak Grub ekranını acıyorum.
  Şuanda uefi boot mevcut.Bunu yazmantan sıkıldım :).Bu ayarları nasıl kayıt edebilirim.
  Bu sorun Ubuntu ve Linux Mint’de olmamıstı.Kali Linux uefi boot mevcut degil herhalde ondan dolayı bu sorun cıkıyor.

  • hocam uefi üzerinden kurduysan hata alman normaldir çünkü genellikle bilgisayarlarda uefi windows a göre dizaynlanıyo uefi değil de normal boot üzerinden kur istersen

 19. abi aynı şekilde yaptım kurulumu torrentten indirdiğim cd ile ”somthing has gone wrong ”yazısı geliyor ne yapmalıyım

 20. Abicim kurulumu Graphıcal İnstalldan tamalıyorum Final İnstaliton çıkıyor bitiyor ve siyah ekranda kalıyor sol üstte bir tire (-) işareti çıkıyor ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz hem 32 bit hem 64 bit denedim

 21. Merhabalar. Eğer kali linuxu kurarsak bilgisayar açılışında hem windows hem de kali linux ekranı gelicekmi? Saygılar.

 22. 7 sene önce

  abi bişey soracaktım.Benim bilgisayarımda kurulum yaparken mouse kitleniyor hiç bir şey yapamıyorum çözümü nedir?

 23. Merhaba. Oracle VM de kullanayım dedim de. Tüm herşeyi ayarlıyorum fakat Sistem Kur %75 civarına geldiğinde yükleme hatası verip Yeniden Dene diyor. Bunun nedeni nedir acaba?

 24. 6 sene önce

  herşeyi sizin dediğiniz gibi gibi yaptım ama kurulumdan sonra kendini resetlemesi lazımken siyah ekran çıkıyor yardımcı olurmusunuz

 25. ben mint yanında kali linux kullanmak istiyorum
  araştırmalarıma rağmen böyle bir şey göremedim .
  mint-ubuntu
  mint pardus deneyimim var
  sanırım kali yi usb den devam edeceğim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir