İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC RouteData Nedir ? Bölüm-23

MVC RouteData Nedir ? Bölüm-23

062718_1752_MVCRouteDat1.png

Bu yazımda yapısını ve ile nasıl çalışacağımızı öğreneceğiz.

RouteData Nedir ?

projelerinde projemizde bulunan link yapısının nasıl çalışacağını, çalışmaya nereden başlayacağını belirleyen yönlendirme mekanizmasıdır.Resim-1

Controller klasörüne sağ tıklayalım Add>Controller seçeneğini seçelim.

Resim-2

MVC 5 Empty Controller seçeneğini seçelim;


Resim-3

Controller ismini verelim ve Add seçeneğini tıklayıp Controller ekleme işlemini gerçekleştirelim.

Resim-4

Controller içerisinde Index metoduna sağ tıklayalım ve Add View seçeneği ile View ekleyelim.

Resim-5

View dosyamıza Index ismi verelim ve Add seçeneği ile ekleme işlemini gerçekleştirelim.

Resim-6

Projemizde bulunan App_Start klasörü altında bulunan RouteConfig dosyamızı açalım.

Resim-7

dosyamızda MVC projesi çalıştırıldığı zaman projenin başlangıç yolu yer almaktadır. Url parametresinde Controller/ActionResult ve opsiyonel olarak gönderilecek olan başka bir parametre daha yer almaktadır. Yani projemizi çalıştırdığımızda Home/Index direk olarak çalışacaktır. Bu değerleri Controller ile alıp yazdıralım.

Resim-8

Controller dosyamızda RouteData dosyasında parametrelere gelecek olan değerleri alalım ve bunları View içerisinde yazdırarak projemizin çalıştığı varsayılan yolu görelim.

Resim-9

Projemizi çalıştırdığımızda Home Controller içerisinde bulunan Index Action metodunun çalıştığını görmüş olduk. İstersek dosyamızda değişiklik yaparak projenin başlayacağı yeri değiştirebiliriz.

Resim-10

Projenin başlama noktasını örnekte bulunduğu gibi değerlerin yazılacağı yerleri değiştirerek farklı bir Controller içerisinde başlatabiliriz.

Böylece RouteData yapısını görmüş olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, ,asp.net mvc,,, route,,,routedata,,,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap