İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC QueryString Nedir ? Bölüm-24

MVC QueryString Nedir ? Bölüm-24

062718_1753_MVCQueryStr1.png

Bu yazımda yapısını ve ile nasıl çalışacağımızı öğreneceğiz.

?

projelerinde projemizde bulunan link yapısı ile veri göndermemizi sağlayan yapıya QueryString denilmektedir.Resim-1

Controller klasörüne sağ tıklayalım Add>Controller seçeneğini seçelim.

Resim-2

MVC 5 Empty Controller seçeneğini seçelim;


Resim-3

Controller ismini verelim ve Add seçeneğini tıklayıp Controller ekleme işlemini gerçekleştirelim.

Resim-4

Controller içerisinde Index metoduna sağ tıklayalım ve Add View seçeneği ile View ekleyelim.

Resim-5

View dosyamıza Index ismi verelim ve Add seçeneği ile ekleme işlemini gerçekleştirelim.

Resim-6

Projemizde gelecek olan QueryString değerlerini değişkenlerimize atayalım ve View içerisinde gösterelim. Projemizi çalıştıralım.

Resim-7

Projemizde çalışacak olan metodumuzu belirttikten sonra QueryString değerlerini şekildeki gibi yazalım ve Enter tuşuna basalım.

Resim-8

Göndermiş olduğumuz değerleri projemizde QueryString yapısı ile alıp ekrana yazdırmış olduk. Bazı durumlarda sayfalar arasında veri taşıma yapısı olarak QueryString kullanılmaktadır.

Böylece QueryString yapısını görmüş olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, ,,,, ,, querystring nedir, querystring,, querystring nedir,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. merhaba, asp.net ile ms sql veritabanından hizmet adında bir tablom var. tablonun içinde id, baslik, içerik ve resim alanlarım var.
    menülerde hizmetlerimiz adında bir menüm var. popup olarak açılıyor. mouse ile üstüne geldiğinde hizmet isimlerini görebiliyoruz. yani örnek vermek gerekirse boya badana, alçıpan, sıva vs. gibi.
    sorum şudur; diğer ismi seo dostu linkleme olan ben mouse ile tıkladığımda http://www.websitem.com/hizmetlerimiz/1/boya-badana olarak url yi nasıl yapabilirim. teşekkürler.