İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. C#

Multiton Tasarım Deseni Nedir ?

Multiton Tasarım Deseni Nedir ?
+ - 0

Bugün sizlerle yazılım geliştirmede kullanılan tasarım desenlerinden Multiton desenini inceleyeceğiz.Tasarım desenleri kod çokluğunu ve kod tekrarını önlemek amacıyla aynı zamanda bellekte nesnelerin daha az yer kaplamasını sağlamak gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

Multiton Deseni Nedir ?

Mutiton deseni, belirlenen şartlara göre yeni bir nesne oluşturmamızı sağlayan tasarım desenidir.

Tasarım desenini incelemek amacıyla Visual Studio geliştirme ortamını açalım ve bir proje yapalım.

Resim-2

Create A New Project seçeneğine tıklayalım.

Resim-3

.Net Console App projesi seçelim ve Next seçeneği ile devam edelim.

Resim-4

Create seçeneği ile projemizi oluşturalım. Telefon markalarımızın olduğunu düşünelim ve markalara göre farklı nesneler oluşturacağımız projemizi yazmaya başlayalım.

Resim-5

Öncelikle oluşturacağımız nesneleri atayacağımız bir Dictionary yapısı oluşturalım. Bu yapıda Key bilgisinden yaralanıp nesnemizi sonraki aşamada kontrol edelim.

Resim-6

Nesnelerimiz hakkında bilgi alacağımız ve eğer nesne yoksa oluşturacağımız Lock yapısını da ekledikten sonra desenimizi tamamlamış oluyoruz. Yazdığımız deseni kullanalım.

Resim-7

Telefon markalarını oluşturduk ve her biri için farklı bir nesne oluşturduk. Aynı markaya sahip olanlar için ise tek bir nesne oluşturulmuş oldu.

Böylece Multiton desenini kullanmış olduk.

Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: design pattern,multiton design , multiton nedir, multiton tasarim deseni,c#,.net, multiton pattern,.net

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap