1. Anasayfa
 2. Haberler

Mobil Veri Trafiği 39 Kat Artacak


0

Giderek artan mobil cihazlar ve mobil videoya yönelik taleple birlikte mobil veri trafiğinin geçen yıla göre 2014’te 39 kat artacağının öngörüldüğü bildirildi.

Cisco, Küresel Ağ Endeksi’nin (Virtual Networking Index–VNI) 2009-2014 yılları için Küresel Mobil Veri Tahmini sonuçlarını açıkladı.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, araştırmanın, yıllık küresel mobil veri trafiğinin her ay 3.6 exabyte’a ulaşarak 2014 yılında kadar yıllık 40 exabyte seviyesine çıkacağını öngördüğü kaydedildi. Bu tahminlere göre 2009 yılından 2014 yılına kadar mobil veri trafiğinde 39 kat artış gerçekleşmiş olacak. Yıllık bileşik büyüme oranı ise yüzde 108’e ulaşacak.

Açıklamada, araştırmaya ilişkin şu sonuçlara yer verildi: “Mobil cihaz sayısının hızla çoğalması ve mobil video içeriğe olan talebin artması gibi iki trend mobil veri trafiğinin hızla yükselmesinde ana rolü üstleniyor. 2014 yılında mobil ağlara bağlı 5 milyar kişisel cihazın kullanılıyor olacağı tahmin ediliyor. Araştırma sonuçlarına göre 2014 yılında mobil veri trafiğinin yüzde 66’sının mobil videolardan kaynaklanacağı öngörülüyor. Bu sonuca göre 2009 yılından 2014’e kadar mobil video alanında 66 kat artış gözlenmiş olacak. Söz konusu artış Cisco VNI Küresel Mobil Veri Tahmininde mobil veri uygulamaları alanında şimdiye kadar izlenen en büyük artış oranı olarak da dikkat çekiyor.

GEÇEN YILKİ ARTIŞ YÜZDE 160 OLDU

Küresel mobil veri trafiği geçen yıl içerisinde yüzde 160 oranında artarak aylık 90 petabyte’a yani yaklaşık 23 milyon DVD’ye ulaştı. Mobil veri trafiği küresel sabit genişbant veri trafiğine oranla 2.4 kat hızla büyüyor. 2014 yılında dünyadaki internet kullanıcılarının 400 milyondan fazlasının mobil bağlantılar üzerinden internete bağlanacağı öngörülüyor. Günümüzde ortalama bir mobil genişbant bağlantısı üzerinden aylık ortalama 1.3 gigabyte veri trafiği gözleniyor. Bu da yaklaşık 650 MP3 müzik dosyasına denk geliyor. 2014 yılında ise bu trafiğin aylık ortalama 7 gigabyte’a yani yaklaşık olarak 3 bin 500 MP3 formatındaki müzik dosyasına ulaşacağı öngörülüyor.”

Araştırmanın kapsadığı 2009-2014 döneminde mobil veri trafiğinde yüzde 133 artışla Ortadoğu ve Afrika bölgesinin başı çekeceği tahminine yer verilen açıklamada, bu artış oranının Asya Pasifik bölgesinde yüzde 119 ve Kuzey Amerika’da ise yüzde 117 oranında gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.
Ülkelere bakıldığında, mobil veri trafiği artışında Hindistan’ın başı çekeceği, ardından Çin ve Güney Afrika’nın geleceği öngörüsü yer alıyor.

Tüketicilerin akıllı telefonlar, netbooklar, e-kitaplar, WEB’e hazır kameralar ve eSağlık gözetimi, varlık izleme sistemleri gibi makineden makineye uygulamalara hızla uyum sağlamasının, mobil ağlara yönelik talebin öngörülemeyen biçimde hızla artışına neden olduğu ifade edilen açıklamada, ekonomideki sıkıntılı döneme rağmen mobil hizmetlere olan talebin yüksek kaldığı ve dünya çapındaki servis sağlayıcılar için yeni fırsat ve rekabet alanları doğurduğu kaydedildi.
Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir