1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Microsoft ve Nokia Ortaklığı Tam Gaz

Microsoft ve Nokia Ortaklığı Tam Gaz


VidyoConnect

Nokia ile Microsoft arasındaki anlaşmada son noktaya gelindi.

Microsoft ve Nokia arasındaki Windows Phone 7 anlaşmasında son adımın da atılmasıyla anlaşma kesinlik kazandı. Nokia’nın üreteceği yeni ceplerinde işletim sistemi olarak WP7 kullanmasına olanak sağlayacak anlaşmanın tamamlanması için gerekli olan imzaların da atılmasıyla ortaklık resmen gerçekleşti. İşte anlaşmanın şartları, detayları, Microsoft ve Nokia CEO’larının açıklamaları

Nokia ve Microsoft, yeni bir global mobil ekosistemle sonuçlanacak ortaklığa ilişkin kesin anlaşmanın imzalandığını açıkladı. Bu yeni ekosistemde, her iki şirketin birbirini tamamlayan varlıkları kullanılacak. Planlanan tarihten önce sonlandırılan kesin anlaşma, 11 Şubat‘ta yapılan ortak duyuruyla uyumlu.

Nokia ve Microsoft, yeni ekosistemin geliştirilmesine yönelik ortak katkılar yapılmasını da içeren işbirliği koşulları üzerinde uzlaşmaya vardı. Ayrıca, Windows Phone içeren ilk Nokia telefonların geliştirilmesi konusunda önemli ilerleme kaydedildiğini duyurdu. Halihazırda yüzlerce kişi ortak mühendislik çalışmalarını yürütüyor. İki şirket de yeni Nokia cihazlardan oluşan portföy üzerinde birlikte çalışıyor. Nokia ayrıca, Windows Phone üzerinde çalışabilecek anahtar uygulama ve servisleri taşımaya, üçüncü parti uygulama geliştiricilerle iletişime geçmeye başladı.

Nokia Başkanı ve CEO’su Stephen Elop, konuyla ilgili açıklamasında, “Her iki taraf için de en üst düzeyde kazan-kazan durumu yaratacak bir ortaklığa imza atıyoruz. İlişkimizin temelini varlıklarımızın birbirini tamamlayıcı doğası ve ortak çözümümüzün toplam rekabet gücü oluşturuyor,” dedi.

Microsoft CEO’su Steve Ballmer ise şu açıklamada bulundu: “Yaptığımız anlaşma, sektör açısından olumlu. Nokia ve Microsoft, daha hızlı yenilik yapacak ve hem tüketicilere hem de iş ortaklarımıza ekosistemimizin başarısını paylaşma olanakları sunacak.”

Nokia-Microsoft işbirliği dört temel alana dayanıyor:

1. Ortaklığı eşsiz kılan tamamlayıcı varlıkların birleşimine şunlar dahil bulunuyor:
• Nokia, Windows Phone ekosistemi için harita, navigasyon ve bazı lokasyon bazlı servisler sunacak. Nokia, Windows Phone platformu için görüntüleme gibi alanlarda inovasyon yapılmasına öncelik verecek. Aynı zamanda, donanım tasarımı ve dil desteği için uzmanlığıyla katkıda bulunacak. Böylece, Windows Phone platformunun geliştirilmesine yardımcı olacak. Microsoft ise Bing arama servislerinin Nokia cihazlarında çalışmasını sağlayacak; verimlilik, reklam, oyun, sosyal medya ve diğer pek çok servisin güçlendirilmesine katkıda bulunacak. Navigasyonun reklam ve arama ile birleştirilmesi, Nokia navigasyon varlıklarından daha çok kazanç sağlanmasını ve yeni gelir kaynakları geliştirilmesini mümkün kılacak.

• Ortak geliştirici desteği ve uygulamalar ile, yeni yerel ve global uygulamaların yaratılması mümkün olacak. Bu uygulamalar arasında, Windows Phone geliştirici kaydının tüm Nokia geliştiricileri için ücretsiz olması da yer alıyor.

Windows Marketplace altyapısını kullanan, Nokia markalı yeni bir global uygulama mağazası açılıyor. Geliştiriciler, tek bir geliştirici portali üzerinden uygulamalarını Windows Phone, Symbian ve Series 40 cihazlarını kullanan yüz milyonlarca tüketiciye yayınlama ve dağıtma imkanına sahip olacaklar.

• Nokia’nın operatör faturalamasındaki uzmanlığıyla, Windows Phone ekosistemine katılanlara, Nokia’nın 36 pazarda 112 operatörle yaptığı faturalama anlaşmalarından yararlanma imkanı sunulacak.

2. Microsoft, Windows Phone içeren ilk Nokia ürünlerinin sevk edilmesiyle beraber Windows Phone platformu için Nokia’dan lisans ödemesi almaya başlayacak. Lisans ödemeleri, Nokia’nın sevk etmeyi planladığı yüksek hacimleri ve her iki şirketin ortak mühendislik çalışmalarını dikkate alarak rekabetçi bir seviyede tutuldu. Microsoft’un Nokia’ya Windows Phone platformunu sunması sayesinde, Nokia operasyon maliyetlerini önemli ölçüde düşürecek.

3. Nokia’nın Microsoft ile yaptığı anlaşmanın benzersiz doğasına ve Nokia’nın sağladığı katkılara karşılık olarak, Nokia milyar dolarlar değerinde ödeme alacak.

4. Nokia, fikri mülkiyetin değerini kabul eden ve fikri mülkiyet haklarının değiştokuş edilmesi için gerekli mekanizmaları işleme koyan anlaşma doğrultusunda önemli miktarda ödeme alacak.

Kesin anlaşmanın imzalanmasıyla, her iki şirket de operatörler, geliştiriciler ve diğer iş ortakları ile bağlantı kurarak, sektörün yeni ekosisteme dahil olmanın avantajlarını anlamasına yardımcı olacak. Aynı zamanda, Windows Phone platformu üzerinde çalışan Nokia ürünlerinin geliştirilmesine devam edilecek. Yüksek hacimli cihaz sevkıyatlarına 2012‘de başlanması hedefleniyor. İki şirket de birbirine ciddi miktarda taahhüt vermiş bulunuyor. Bu taahhüt, uzun vadeli ve stratejik ortaklığa dayalı yeni bir ekosistem yaratma hedefini destekliyor.

KAYNAK

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1991 yılında İstanbul'da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi - Bilgi Yönetimi bölümünde ön lisans programını tamamladıktan sonra Ahmet Yesevi Üniversitesi - Management Information Systems ve Anadolu Üniversitesi - İşletme (AÖF) lisans programlarına devam etmektedir. System and Network, IT Security konuları ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Güvenlik Öğretiyoruz'un kurucularından aynı zamanda Türkiye'nin ilk MMORPG oyunu olan İstanbul Kıyamet Vakti'nde gönüllü olarak Game Master'lık yapmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Selam Merhaba

    Ben sizi Azerbaycandan rahatsiz ediyorum,bana Nokia Windows modelleri hakkta cok acil egitim almam lazim lutfen bana bu konuda yardimcil olun,Ben bu egitime ihtiyacim var