1

Binlerce bilişim çalışanının hayalidir microsoft sertifika programlarını tamamlayıp sınavları verebilmek. Çoğu saha deneyimimiz bu sınavları vermede yeterli olmadığı için adayları yoğun bir çalışma temposu beklemektedir. Bu yoğun çalışma temposunu eğlenceli hale getirecek bir uygulamayı bu yazımızda sizlere sunmaya çalışacağız.

Microsoft sertifikalarını alabilecek kadar bilgi birikiminiz var mı? Bu sorunun cevabını eğlenerek bulabilirsiniz. Microsoft Learning yardımıyla geliştirilen Are You Certifiable? adlı çevrimiçi oyun ile Microsoft ürünleri hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu ölçmek mümkün. Kullanıcı girişi yapmadan da oynayabileceğiniz oyun kullanıcı girişi yaptığınız takdirde daha fazla soru ve özellik ile karşımıza çıkıyor.


Resim 1


Resim 2

Sahne ışıkları altında oluşturacağımız karakter için bir isim,bir uzmanlık alanı (IT PRO ve Developer adında 2 seçeneğimiz mevcut) ve bir avatar seçip devam ediyoruz. Karşımıza Windows 7,IT Fundementals,IT Professional,Dev Fundementals ve Developer adında 5 farklı kategori çıkıyor. Bu kategorilerde cevaplamanız gereken farklı seviyelerde onlarca soru bulunmakta.


Resim 3


Resim 4

Alanı seçip devam dediğinizde soru penceresini görüyoruz. Cevap süresi,sorunun zorluk seviyesi,konusu,puanımız ve biraz da rekabet getiren çevrimiçi diğer kullanıcıların puanları bir liste olarak yer alıyor. Soruyu okuyup cevapla butonuna tıkladıktan sonra karşımıza seçenekler çıkıyor ve geri sayım başlıyor,bu süre içerisinde isterseniz soruyu tekrar görebilirsiniz.

Cevap sürenizin kısa olması doğru cevap vermeniz gibi durumlarda bazı başarı ünvanları ile ödüllendiriliyorsunuz. Yine sorunun size gönderilmesi için bir seçenekte mevcut.


Resim 5


Resim 6

Microsoft teknolojilerini kullanma konusunda yetkinliğini ispat edip sertifika almayı düşünen kullanıcılarımız için eğlenceli bir başlangıç olabileceği gibi birçok kişinin oyundan az ya da çok faydalanacağı düşüncesindeyim.

İyi eğlenceler.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Are You Certifiable?

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1985 Adana doğumluyum. Marmara Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunuyum. 2005 yılından beri aktif olarak IT sektöründeyim. Şu an Microsoft TechNet Türkiye Forumlarında Modaratörlük yapıyorum. MCT, MCSE, MCTS ve HP ML/DL Series APS sertifikalarına sahibim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir